تصویر اولین خودرویی که وارد ایران شد


اولین خودروی ایران در اوایل قرن بیستم وارد کشور شد. در سال ۱۲۸۱ (۱۹۰۲ میلادی) مظفرالدین شاه در اولین سفر خود به اروپا با این خودرو آشنا شد و در همان نگاه عاشق این خودروها شد.

به گزارش پارچین خودرو به نقل از همشهری، مظفرالدین شاه قاجار اولین خودرو را در ۳۰ آذر ۱۲۸۱ وارد ایران کرد و این خودرو که در عکس مشاهده می کنید اولین خودروی وارداتی به ایران نام گرفت.

شاه قاجاری به قدری به این خودروها علاقه داشت که با وجود خالی بودن خزانه کشور، با وام گرفتن چند صد هزار لیره و واردات اولین خودروها به ایران، دو دستگاه رنو از بانک شاهشاهی ایران که متعلق به انگلیس بود، خرید.

ماشین در دوره قاجار

۱۹۰۰ خودروی نفتی در نمایشگاه بین المللی فرانسه به قیمت ۴ هزار تومان خریداری شد. این خودرو توسط مختار وزیر ایران به ایران ارسال شده است. رنگ این خودرو آبی آسمانی تیره و راننده آن یک مهندس فرانسوی به نام مسیو ورون بود.

این خودرو از طریق راه آهن و کشتی از طریق روسیه و دریای خزر به ایران ارسال شده و گفته می شود یکی از آنها به دلیل نقص فنی و مشکلات حمل و نقل در میانه راه به تهران نرسیده و دیگری منفجر شده است. نارنجک در جریان ترور نافرجام محمدعلی شاه با همراهی گالسکی به دربار بازگشت.