تاثیر کیتوزان بر کاهش وزن فواید قرص کیتوزان عوارض و دوز مکمل کیتوزان


مکمل های کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شوند. این مقاله به بررسی تاثیر قرص کیتوزان بر کاهش وزن و عوارض جانبی آنها می پردازد.

صدف ها مکمل بسیار خوبی برای رژیم گرفتن هستند (در صورت سرخ شدن در کره بدون روغن) چون دارای چربی های سالم زیادی هستند ، از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی.

اما سوال این است که آیا پوست صدف سالم است؟

صدف صدف غیر قابل خوردن است ، اما کیتوزان به عنوان افزودنی از پوسته خارجی همان سخت پوستان استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان دارای خواص بالقوه ای برای کاهش وزن و کاهش وزن هستند.

ارزش بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 حدود 6.8 میلیارد دلار است و پیش بینی می شود تا سال 2027 حدود 25 درصد رشد کند.

برخی مکمل ها می گویند کیتوزان در کاهش وزن و کاهش کلسترول مثر است.

اما آیا شواهد علمی برای این ادعاها وجود دارد؟

این مقاله مکمل های کیتوزان ، تأثیر آنها بر کاهش وزن و عوارض جانبی و دوز آنها را بررسی می کند.

بیشتر بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که معمولاً در ساختار خارجی سرطان ها و همچنین در دیواره سلولی برخی از قارچ ها یافت می شود.

با استفاده از واکنش آنزیمی ، کیتین به شکل مکمل به شکل مناسب تری (به عنوان مثال کیتوزان) تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و برای تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان به دلیل قابلیت تشکیل ژل در پانسمان زخم نیز استفاده می شود. این ماده در حال حاضر برای بررسی استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت در حال مطالعه است.

بیشتر کیتوزان موجود در بازار از خرچنگ و صدف های دیگر تهیه می شود.

نحوه عملکرد مکمل های کیتوزان

اکثر مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

به نظر می رسد کیتوزان در معده به ژل تبدیل می شود ، بنابراین به این امر کمک می کند. برخی افراد ادعا می کنند که با انتقال ژل از معده به روده ، چربی و کلسترول به آن متصل می شود.

این بدان معنی است که کیتوزان با حذف چربی و کلسترول از بدن از جذب چربی جلوگیری می کند و در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل ، برچسب مکمل های کیتوزان به مصرف کنندگان توصیه می کند که قبل از غذا از آنها استفاده کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیزی در روده وجود ندارد که کیتوزان به آن متصل شود.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

آزمایشات بالینی در دهه اول 2000 نشان داد که کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نمی دهد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر اتصال آنها به چربی وجود ندارد.

مزایای مکمل های کیتوزان

قرص ها و مکمل های کیتوزان به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعات که از این ادعا حمایت می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن دارد.

کاهش وزن

در تحقیقی در سال 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل 1011 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. نتایج کاهش وزن و کاهش وزن در افرادی که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که ترکیب مکمل کیتوزان و رژیم غذایی محدود و کم کالری و فعالیت بدنی باعث کاهش اندکی در وزن و شاخص توده بدنی (BMI) شد.

این نتایج یافته های یک مطالعه قدیمی و مشابه را نشان می دهد که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از یک برنامه کوتاه مدت برای از بین بردن اضافه وزن و چاقی م thanثرتر از مصرف دارونما است.

با این حال ، در هر دو مطالعه ، نشانه هایی از بهبود سطح کلسترول و فشار خون مشاهده شد.

با این حال ، محققان می گویند بسیاری از مطالعات روی مکمل های کیتوزان کیفیت پایینی دارند و تفاوت قابل توجهی بین نتایج وجود دارد. در همین حال ، مطالعات با کیفیت بالا نشان می دهد که کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک کارآزمایی بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که ترکیب 3 گرم کیتوزان و 2 گرم اسید اسکوربیک (ویتامین C) در روز در کاهش وزن م effectiveثرتر است.

بیشتر بخوانید:

10 برنامه رژیم لاغری (کلیک کنید)

کاهش کلسترول

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. طبق مطالعه ای که در سال 2018 سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان در کاهش کلسترول تام و LDL (کلسترول بد) م effectiveثر هستند.

اگرچه این مکمل ها بر HDL (کلسترول خوب) تأثیر نمی گذارد ، اما مصرف کیتوزان را می توان بخشی از برنامه درمانی موثر کلسترول در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول م moreثرتر هستند (مانند کیتوزان).

بیشتر بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز و ایمنی

طبق گزارش کمیته ایمنی ، تغذیه و آلرژی اتحادیه اروپا ، حداکثر میزان توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال ، در حال حاضر ، حداکثر دوز این مکمل در ایالات متحده توصیه نمی شود.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، نمی توان در مورد موثرترین دوز کیتوزان نتیجه گیری کرد. البته به گفته مقامات امنیتی اروپا ، مصرف حداکثر 3 گرم در روز انتخاب بهتری است.

در این رابطه ، بهتر است برچسب مکمل را در مورد مصرف روزانه کیتوزان و تعداد دوزهای قبل از مصرف بررسی کنید. به این ترتیب ، حد توصیه شده روزانه باید همیشه در نظر گرفته شود.

همچنین ایده خوبی است که لوازم جانبی را توسط آزمایشگاه شخص ثالث آزمایش کنید. این ممکن است استانداردهای خلوص و قدرت مکمل های غذایی را نشان دهد.

علاوه بر این ، بررسی مهر و موم شرکت در بسته بندی محصول شاخص خوبی برای اطمینان از کیفیت لوازم جانبی است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، حالت تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، از مصرف مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

کیتوزان همچنین جذب ویتامین های محلول در چربی ، از جمله ویتامین های A ، D ، E و K و همچنین کلسیم و منیزیم را مختل می کند. بنابراین ، توصیه می شود از استفاده از مکمل های دیگر بر روی برچسب مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

اگر از هر دارویی از جمله داروی رقیق کننده خون استفاده می کنید ، قبل از مصرف مکمل کیتوزان با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

بیشتر بخوانید:

داروهای رقیق کننده خون (کلیک کنید)

آخرین کلمه

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی تحقیقات تأثیر آن بر رژیم کم کالری را تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

هنگام شروع مکمل جدید باید همیشه مراقب باشید. همچنین باید توجه داشت که مزایای مکمل هایی مانند کیتوزان بیشتر از عوارض جانبی احتمالی است.

در نهایت توجه داشته باشید که اثر لاغری قرص های کیتوزان نامشخص است.

لوازم جانبی و محصولات آرایشی را از داروخانه آنلاین Oiro مشاهده و خریداری کنید کلیک.

دیدگاهتان را بنویسید