بی انصافی است که اقدامات مثبت وزیر صمت را نادیده بگیریم


طرح انزوای وزیر صمت هفته گذشته در کمیسیون صنایع و معادن مجلس ابلاغ شد و قرار است این طرح در هفته جاری با حضور وزیر صمت و نمایندگان متقاضی عزل در کمیسیون تخصصی صنایع بررسی شود.

به گزارش خبرنگار فارسی خودرو، صنعت خودرو و بازار آن یکی از موضوعاتی است که طی ماه های اخیر فاطمی امین وزیر صمت و از سال گذشته چالش جدیدی را پیش روی نمایندگان مجلس قرار داده است. اکنون انتقادها منجر به اعلام پیشنهاد برکناری فاطمیون به کمیته صنایع و معادن شده است، در حالی که برخی از نمایندگان سازمان صنایع و معادن طی روزهای اخیر تایید کرده اند که همه اعضای کمیته صنایع با این اتهام موافق نیستند و برخی نیز تایید کرده اند. آنها را پس گرفته اند. امضاها و به نظر می رسد همچنان نمایندگانی بر عزل وزیر اصرار دارند.

اگرچه چالش خودرویی مجلس و دولت یکی از دلایل استیضاح وزیر صمت است، اما در روزهای اخیر با اظهارنظرهای مختلف برخی از نمایندگان این طرح کمی جدی‌تر شده و به نظر می‌رسد نمایندگان همچنان به اعتراض خود ادامه می‌دهند. اقدامات وزیر خودرو

دبیر انجمن خودروسازان ایران در این خصوص با اشاره به گذشت ۱۰ ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم و عملکرد قابل قبول وزیر صمت در این فرصت کوتاه، در واکنش به طرح برکناری وزیر صمت، گفت. : می خواهند جانشین فاطمی امین در وزارت صمت شوند.

احمد نعمت بخش در گفت و گو با خبرنگار فارسی خودرو، با توجه به تجربیات وزیر صمت به عنوان قائم مقام وزیر صمت در دولت های گذشته و دانش عمومی و بینش تخصصی وی در حوزه صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: انتصاب افراد جدید. مدیران عامل دو شرکت ایرانی خودرو و سایپا و عملکرد موفق آنها نسبت به مدیران قبلی در کاهش ۷۰ درصدی خودروهای معیوب و مازاد عرضه خودرو در بازار، همگی نشان از عملکرد مثبت و قابل قبول فاطمی امین در مسئولیت ۱۰ ماهه خود در وزارت صمت

وی افزود: با وجود اینکه معتقد بودم عملکرد وزیر صمت در این مدت قابل قبول است، اما همزمان دبیر انجمن خودروسازان ایران بود، اما از برخی اقدامات وزیر صمت نیز انتقاد کردم، البته قسمت پر شیشه بیشتر است. از قسمت خالی، نادیده گرفتن اقدامات مثبت وزیر صمت در این مدت کوتاه بی انصافی است.

وی همچنین با اشاره به حجم بالای مدیریت وزارت صمت بر اقتصاد کشور، افزود: با توجه به اینکه ۲۵ درصد مدیریت اقتصاد کشور در اختیار وزارت صمت است و ۷۵ درصد مابقی در اختیار وزارت صمت است. وزارت صمت». سایر وزارتخانه ها، بنابراین مدیریت این حجم از اقتصاد کشور آسان نیست.»

احمد نیما بخش

دبیر انجمن خودروسازان ایران همچنین به برنامه‌های وزیر صمت در حوزه صنعت و بازار خودرو پرداخت و گفت: بدون تردید برنامه‌هایی که وزیر صمت برای ساماندهی بازار تولید و عرضه ارائه می‌کند، زمان زیادی می‌برد. اجرای آن ظرف ۱۰ ماه غیرممکن است. «آنها موفق نخواهند شد.

نیما بخش، برخی اختلافات بر سر واگذاری سهام خودروسازان را یکی از دلایل استیضاح نمایندگان و برکناری وزیر صمت عنوان کرد و گفت: بر خلاف ادعاهایی که در این زمینه مطرح می شود، فکر می کنم وزیر صمت پیگیری کند. در مورد واگذاری سهام خودروسازان». نقاط قوت وی در وزارت صمت است و موضوع قیمت گذاری و واگذاری سهام خودروسازان تا ارزیابی دارایی شرکت ها با جدیت از سوی وزیر صمت پیگیری می شود. وی ده ها کارشناس رسمی دادگستری را برای حسابرسی دارایی های شرکت های تابعه خودروسازان منصوب کرد. ارائه تجربیات دقیق

وی افزود: در واقع آقای فاطمی امین وزیر صمت پیگیر موضوع خروج دولت از مالکیت و سیاست گذاری در صنعت خودرو هستند و در این زمینه اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است. نسبت به دولت‌های قبلی».

دبیر انجمن خودروسازان ایران در خاتمه خواستار امضای مجدد برخی از نمایندگان در جلسه دادگاه وزیر شد و تاکید کرد: اگر نمایندگانی که خواستار برکناری وزیر بودند، امضای خود را پس بگیرند، قطعا پشیمان نخواهند شد. در آینده و با افزایش تولید کامل خودروسازان و کاهش تولید ناقص، اقدامات خوبی در راستای تولید و کیفیت در صنعت خودرو صورت گرفته است.