بیست و نه برابر یارانه پرداختی درآمد بنزین


اولین سپرده حمایتی سال ۱۴۰۱ فردا (چهارشنبه) در قالب کمک هزینه معیشت به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

به گزارش «فارسی خودرو»، از آبان ماه سال ۱۳۸۸ و پس از افزایش قیمت بنزین، دولت تصمیم گرفت از محل مابه التفاوت درآمد به مردم کمک نقدی کند، به طوری که از حدود ۷۸ میلیون نفری که از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان سود دریافت می کنند، حدود ۶۰ میلیون نفر از مردم سود می برند. انتخاب و پرداخت نقدی به نسبت اعضای خانواده در دستور کار قرار دارد که پرداخت فروردین ماه ۱۴۰۱ مرحله بیست و نهم از پرداخت مستمری معیشت می باشد.

کمک معیشت که معمولا دهم هر ماه پرداخت می شود برای خانواده های مجرد ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و بیشتر است. از ۲۰۵۰۰۰ تومان.

از سال گذشته که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی جدی‌تر شد، بحث پرداخت سود جدید بین ۹۰ تا ۱۲۶ هزار تومان مطرح شد و علی‌رغم وعده، پرداختی صورت نگرفت و برنامه‌ای برای این موضوع وجود نداشت. پرداخت در حال حاضر اعلام شده است.

بر این اساس در حال حاضر تنها دو سود نقدی به مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان و معیشت پرداخت می شود و سیاست دولت می تواند ابطال ۴۲۰۰ سکه را ادامه دهد که ممکن است جریان حمایت ها را تغییر دهد.

هزینه سالانه پرداخت ۴۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کمک نقدی حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان و کمک معیشت بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان است که در مجموع به بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان می رسد.