بیت کوین خصوصی نیست، تاریخچه تراکنش های شما عمومی است


ارز بیت کوین.
tungtaechit / Shutterstock.com

یکی از بزرگترین تصورات غلط در مورد ارز دیجیتال خصوصی بودن آن است. شبکه بیت کوین، مانند بسیاری از بلاک چین های اصلی محبوب، یک دفتر کل عمومی توزیع شده است، به این معنی که همه می توانند آنچه را که در شبکه اتفاق می افتد ببینند.

بلاک چین های عمومی خصوصی نیستند

فن‌آوری دفتر کل توزیع‌شده اساساً یک رکورد عظیم تراکنش از تمام فعالیت‌های اقتصادی در یک بلاک چین خاص است که برای دیدن و استفاده از آن به صلاحدید همه باز است.

تصور کنید بانک بزرگی مانند جی پی مورگان یا ولز فارگو تمام تراکنش‌هایی را که در تمام حساب‌هایشان اتفاق می‌افتد منتشر کند تا همه بتوانند ببینند چه کسانی علاقه‌مند به جستجوی آنها هستند – و دسترسی را برای همه در سراسر جهان آزاد به نظر می‌رسد. این ممکن است چند نفر را آزار دهد و شدید به نظر برسد، اما این تقریباً همان چیزی است که در شبکه‌های بلاک چین عمومی مانند بیت‌کوین و اتریوم اتفاق می‌افتد. این یک آزمایش در شفافیت رادیکال است و برخی آن را به جای یک نقص، یکی از ویژگی های این فناوری می دانند.

فرهنگ پاپ و برخی از مقامات دولتی از رمزارز به عنوان جایگزینی برای پنهان کاری در تراکنش های مالی استفاده می کنند، اما این یک سوء تفاهم از نحوه استفاده از این فناوری است. بیایید تفاوت های ظریف ناشناس بودن در مقابل حریم خصوصی را بررسی کنیم زیرا آنها به شبکه های ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم مربوط می شوند.

بلاک چین های عمومی به گونه ای طراحی شده اند که شفاف باشند

بلاک چین مورد استفاده در ارزهای دیجیتال یک فناوری دفتر کل توزیع شده عمومی است. شما می توانید یک پایگاه داده عظیم را برای پیگیری تمام اعتبارات و تخفیف هایی که در شبکه اتفاق می افتد تصور کنید. به این دلیل که هر مجموعه ای از تراکنش ها در یک بلوک جمع آوری می شود، زنجیره بلوکی نامیده می شود.

این تراکنش‌ها باید توسط یک لایه اعتماد برای صحت و عدم تقلب یا فساد تأیید شوند. این با استفاده از مکانیزم اجماع انجام می شود که دقت تراکنش های عبوری از سیستم را بررسی می کند. اگر تمام تراکنش‌ها اعتبارسنجی شوند، بلوک به زنجیره اضافه می‌شود و بخشی از داده‌های کپسوله‌شده در شبکه می‌شود.

از آنجایی که یکی از اهداف اصلی بلاک چین تامین اعتماد است، کل زنجیره برای همه برای دیدن، بررسی و تایید صحت بلاک چین عمومی می شود. این بدان معناست که هر کسی و هرکسی توانایی دیدن وضعیت بلاک چین را دارد.

یکی از راه های نظارت بر فعالیت در یک شبکه بلاک چین خاص، استفاده از کاوشگر بلاک شبکه است. به عنوان مثال، در اتریوم، پرکاربردترین بلاک اکسپلورر Etherscan.io است. شما می توانید آن را به عنوان یک موتور جستجوی غول پیکر گوگل برای تمام داده های موجود در شبکه بلاک چین در نظر بگیرید که شامل شناسه هر تراکنش و همچنین تمام ابرداده های آن است.

شفافیت یک ارزش اصلی جامعه Web3 است

یکی از ارزش های جامعه کریپتو این است که هر کسی باید بتواند فعالیت در زنجیره را تأیید کند. از آنجایی که هیچ مرجع مرکزی واحدی برای تصمیم گیری درست و دقیق وجود ندارد، این اعتماد از جامعه معدنچیان یا حسابرسانی که زنجیره را با استفاده از مکانیزم اجماع تعریف شده بررسی می کنند، مشتق شده است.

از آنجایی که شفافیت در معماری بلاک چین‌های عمومی مانند بیت‌کوین و اتریوم که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، گنجانده شده است، داده‌های موجود در آن‌ها کاملاً باز و در دسترس تمام دنیا هستند تا به دلخواه خود با آن‌ها برخورد کنند.

هیچ نهاد حاکمیتی در مورد اینکه چگونه و برای چه اهدافی ممکن است از این داده ها استفاده شود وجود ندارد. علاوه بر این، این حجم عظیم از داده ها منبع بسیاری از مدل های کسب و کار است که از تجزیه و تحلیل داده ها برای موارد استفاده خاص و نقاط پایانی امرار معاش می کنند.

ناشناس بودن در مقابل حریم خصوصی

در حالی که ممکن است درجه مشخصی از ناشناس ماندن وجود داشته باشد، حریم خصوصی امکان پذیر نیست. آدرس کیف پول ناشناخته ای را می توان در مکان های عمومی مشاهده کرد. با گذشت زمان، بر اساس تاریخچه تراکنش، برخی از کاربران ماهر ممکن است بتوانند رمزگشایی کنند که صاحب یک کیف پول ناشناس است یا حداقل حدس هایی آگاهانه بزنند. یک صنعت کامل وجود دارد که برای مطالعه این موضوع دقیق به پزشکی قانونی بلاک چین متکی است. این موضوع فقدان حریم خصوصی را در هنگام استفاده از شبکه های بلاک چین عمومی نشان می دهد.

توسعه‌دهندگان در تلاش هستند تا راه‌حل‌های حفظ حریم خصوصی بیشتری ارائه دهند، و در عوض می‌توانید روی بلاک‌چین خصوصی معامله کنید، که اغلب توسط شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ در فرآیندهای تجاری داخلی خود استفاده می‌شود.

با این حال، بسیاری از راه حل های حفظ حریم خصوصی کافی نیستند. کار بیشتری در این زمینه لازم است. همچنین، بسیاری از دولت‌ها نمی‌خواهند راه‌حل‌های حفظ حریم خصوصی را ببینند که می‌تواند برای دور زدن مقرراتی که می‌خواهند در مورد دارایی‌های دیجیتال و ارزهای دیجیتال وضع کنند، استفاده شود.

فعالیت مالی خود را پخش کنید

درک این نکته مهم است که فعالیت بلاک چین شما خصوصی نیست و انجام تراکنش در یک بلاک چین عمومی اساساً فعالیت مالی شما را به اینترنت پخش می کند. شفافیت بخشی از اخلاق جامعه رمزنگاری است و در نحوه طراحی و تأیید زنجیره بلاک منعکس می شود.

توجه داشته باشید که بین ناشناس بودن و حریم خصوصی تفاوت وجود دارد و می توانید یک کیف پول ناشناس با داده های تراکنش در دسترس عموم داشته باشید. تلاش هایی برای بهبود حریم خصوصی در حال انجام است اما در حال حاضر کافی نیست. ضروری است که هنگام برخورد با ارزهای دیجیتال از این موضوع آگاه باشید.