بهترین توزیع های لینوکس برای مبتدیان


اوبونتو 20.04 با دسکتاپ گنوم

اگر می خواهید لینوکس را امتحان کنید، باید توزیع لینوکس را انتخاب کنید. صدها توزیع مختلف وجود دارد، اما برخی از آنها برای شروع بهتر از بقیه هستند. اینها بهترین توزیع های لینوکس هستند که برای مبتدیان توصیه می کنیم.

“لینوکس” در واقع فقط یک هسته، بخش اصلی سیستم عامل است. دسکتاپ گرافیکی، ابزارهای خط فرمان و سایر بخش های سیستم پروژه های جداگانه ای هستند. «توزیع‌های لینوکس» نرم‌افزار متن‌باز را از پروژه‌های مختلف می‌گیرد و آن را در یک سیستم عامل کامل که می‌توانید نصب و استفاده کنید، ترکیب می‌کند.

مربوط: نحوه ایجاد یک درایو فلش USB قابل بوت لینوکس، راه آسان

توزیع های لینوکس اکنون بسیار آسان است. شما فقط باید آنها را دانلود کنید و از ابزاری برای ایجاد یک درایو USB قابل بوت یا رایت یک DVD قابل بوت استفاده کنید. سپس می توانید رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و از رسانه قابل جابجایی برای استفاده از توزیع لینوکس در حالت “live” بوت کنید. در حالت زنده، توزیع لینوکس از دستگاه قابل بوت بدون دستکاری در سیستم شما اجرا می شود. اگر تصمیم دارید که توزیع لینوکس را روی رایانه خود نصب کنید، می توانید این کار را از محیط زنده انجام دهید.

در رایانه های جدید، ممکن است لازم باشد برای راه اندازی لینوکس، Secure Boot را غیرفعال کنید. برخی از توزیع‌های لینوکس می‌توانند به طور معمول در رایانه‌های شخصی دارای بوت امن راه‌اندازی شوند، اما همه نمی‌توانند.

مربوط: نحوه بوت کردن و نصب لینوکس در رایانه UEFI با بوت امن

اوبونتو: یک توزیع لینوکس با کیفیت بالا و به خوبی پشتیبانی می شود

دسکتاپ اوبونتو 20.04

اوبونتو در میان توزیع‌های لینوکس دسکتاپ، نزدیک‌ترین چیز به یک نام آشناست. این یک توزیع لینوکس عالی برای شروع است—و حتی یک توزیع عالی لینوکس است که اگر از آن راضی بودید، پس از تجربه بیشتر به استفاده از آن ادامه دهید.

اوبونتو از بسیاری جهات کاربر پسند است. این یک دسکتاپ ساده و نصب آسان را ارائه می دهد. در طول فرآیند نصب، یک چک باکس ارائه می‌کند که به‌طور خودکار درایورهای گرافیکی و همچنین کدک‌های مختلفی را که برای پشتیبانی چندرسانه‌ای نیاز دارید، نصب می‌کند. یک ابزار “درایورهای اضافی” وجود دارد که درایورهای منبع بسته را شناسایی می کند که ممکن است برای کار کردن تمام سخت افزار شما ضروری باشد و به راحتی آنها را برای شما نصب کند. این نرم افزار اضافی همیشه به راحتی در سایر توزیع های لینوکس قابل دسترسی نیست.

محبوبیت اوبونتو به این معنی است که جامعه بزرگی دارد که مایل به کمک است. اگر به مشکلی برخورد کردید یا سوالی داشتید، می توانید به طور کلی در وب جستجو کنید و شخص دیگری را که مشکل یا سوال مشابهی داشته است همراه با پاسخ پیدا خواهید کرد، زیرا افراد زیادی از اوبونتو استفاده می کنند.

نرم افزار اوبونتو

این جامعه عظیم همچنین به معنای نرم افزارهای موجود زیادی است، هم در مخازن نرم افزار استاندارد اوبونتو و هم در مخازن نرم افزار شخص ثالث که به عنوان PPA شناخته می شوند. فروشندگان نرم افزار شخص ثالث مطمئن می شوند که از اوبونتو پشتیبانی می کنند. برنامه‌هایی مانند Google Chrome و Microsoft Teams رسما از اوبونتو پشتیبانی می‌کنند، در حالی که ممکن است در توزیع‌های کوچکتر لینوکس پشتیبانی نشوند. اوبونتو راه آسانی را برای دریافت آخرین درایورهای گرافیک NVIDIA در صورت تمایل ارائه می دهد، در حالی که می تواند کار بیشتری برای دریافت سایر توزیع های لینوکس باشد.

حتی اگر نسخه “پشتیبانی طولانی مدت” (LTS) را انتخاب کنید، که ما توصیه می کنیم، پشتیبانی طولانی مدت دریافت خواهید کرد. نسخه های LTS به مدت پنج سال از تاریخ انتشار با به روز رسانی های امنیتی پشتیبانی می شوند و اوبونتو هر دو سال یک نسخه جدید LTS را منتشر می کند. این بدان معناست که شما فقط باید هر دو سال یک بار یک ارتقاء اساسی انجام دهید و در صورت تمایل می‌توانید پنج سال آن را متوقف کنید. همه توزیع های لینوکس چنین زمان پشتیبانی طولانی را ارائه نمی دهند.

اوبونتو به سهم خود بحث و جدل داشته است. در سال ۲۰۱۷، با اعلام کنار گذاشتن تلفن اوبونتو، چشم انداز “همگرایی” و سرور دسکتاپ و نمایشگر یونیتی ۸ و میر جدید، برخی از طرفداران را ناراحت کرد. اما کنار گذاشتن یونیتی ۸ و میر توسط پروژه و تغییر در آینده به سمت فناوری‌های استاندارد لینوکس مانند دسک‌تاپ گنوم و سرور نمایشگر Wayland به این معنی است که اوبونتو باید با توقف اختراع مجدد چرخ و ایجاد بر روی سایر موارد، قوی‌تر شود. جامعه منبع باز انجام می دهد.

منوی برنامه دسکتاپ Lubuntu 20.04
لوبونتو ۲۰.۰۴

اوبونتو انواع مختلفی از «طعم‌ها» را ارائه می‌کند که با محیط‌های دسکتاپ و برنامه‌های مختلف بر روی یک سیستم‌عامل زیربنایی اوبونتو ارائه می‌شوند. می‌توانید از اینها برای آزمایش با سایر محیط‌های دسکتاپ استفاده کنید، در حالی که با پشتیبانی فنی خوب و در دسترس بودن نرم‌افزار، همان پایه را حفظ کنید. برای مثال، اگر کامپیوتر قدیمی‌تری دارید که می‌خواهید دوباره آن را احیا کنید، ممکن است بخواهید لوبونتو را به کار ببرید (تصویر بالا). این محیط دسکتاپ LXQT را فراهم می کند که بسیار سبک تر از دسکتاپ با امکانات کامل در اوبونتو است.

مربوط: ۶ بهترین توزیع لینوکس سبک وزن

لینوکس مینت: دسکتاپ سنتی تر را ارائه می دهد

Linux Mint Xfce Edition 20.2 Uma Beta Desktop

لینوکس مینت نیز بسیار محبوب است، و ما نمی‌توانیم اوبونتو را بدون توجه به اینکه تعداد کمی از افراد لینوکس مینت را ترجیح می‌دهند، توصیه کنیم. لینوکس مینت مبتنی بر اوبونتو است، اما به جای آن از دسکتاپ Cinnamon، MATE یا Xfce استفاده می کند. اینها محیط‌های دسکتاپ لینوکس سنتی‌تر هستند که با یک نوار وظیفه همراه با فهرست پنجره‌ها و منوی برنامه‌های پاپ‌آپ کامل می‌شوند. تعداد کمی از مردم فقط به دنبال یک دسکتاپ صیقلی هستند که سعی در انجام هیچ کار جدیدی نداشته باشد، و دسکتاپ های Cinnamon و MATE Linux Mint این را ارائه می دهند.

اگر آن چیزی است که می خواهید – یا اگر اوبونتو را امتحان می کنید و تصمیم می گیرید که یک محیط دسکتاپ سنتی تر را ترجیح دهید – به Linux Mint نگاه کنید.

لینوکس مینت کمی متفاوت از اوبونتو بود و کدک های رسانه ای مختلفی را برای تجربه کاربری راحت تر ارائه می کرد. اما اوبونتو اکنون نصب آن‌ها را بسیار آسان‌تر می‌کند و لینوکس مینت آن‌ها را جداگانه نصب می‌کند (اما به روشی مشابه). و از آنجایی که Mint مبتنی بر اوبونتو است، هنوز هم می توانید تعداد زیادی برنامه و پشتیبانی از آن دریافت کنید.

فدورا: همه چیز درباره Bleeding Edge، نرم افزار متن باز

صفحه خوش آمدگویی فدورا لینوکس 35

«اوبونتو یا نعناع را امتحان کنید» توصیه بسیار رایجی است. اینها توزیع های لینوکس عالی برای شروع و یادگیری هستند. اما، اگر به دنبال چیز کمی متفاوت هستید، ممکن است بخواهید فدورا را در نظر بگیرید.

فدورا چند تفاوت فلسفی با اوبونتو، مینت و بسیاری از توزیع‌های دیگر دارد. برخلاف سایرین، فدورا فقط به نرم افزار منبع باز علاقه دارد. برای مثال درایورهای سخت افزاری منبع بسته را شامل نمی شود. اگر به آنها نیاز دارید، پس از نصب باید خودتان آنها را پیدا کنید.

توسعه‌دهندگان فدورا همچنین مستقیم‌تر با پروژه‌های منبع باز مانند GNOME کار می‌کنند، تغییرات کمتری ایجاد می‌کنند و فقط جدیدترین نرم‌افزار پیشرفته این پروژه‌ها را برای شما ارسال می‌کنند. این توزیع جدیدترین و بهترین چیزهای جامعه را در اختیار شما قرار می دهد.

تصویر دسکتاپ فدورا اکنون به عنوان “Fedora Workstation” شناخته می شود و خود را در اختیار توسعه دهندگانی قرار می دهد که نیاز به استفاده از لینوکس دارند و دسترسی آسان به ویژگی های توسعه و نرم افزار را فراهم می کند. اما هر کسی می تواند از آن استفاده کند.

این توزیع لینوکس جامعه پایه لینوکس Red Hat Enterprise را نیز تشکیل می دهد، محصول تجاری لینوکس Red Hat پشتیبانی طولانی مدت از آن را ارائه می دهد. فدورا برعکس است—این پروژه تقریباً هر شش ماه نسخه‌های جدید را منتشر می‌کند و هر نسخه تقریباً هر سیزده ماه یک بار با به‌روزرسانی‌های امنیتی پشتیبانی می‌شود. برای حمایت از فدورا، باید حداقل به هر نسخه دوم فدورا ارتقا دهید. اگر می‌خواهید نسخه‌ای رایگان از لینوکس Red Hat Enterprise با سرعت پایین‌تر Red Hat داشته باشید، به جای آن از CentOS استفاده کنید. این همان کد RHEL است، اما بدون نام تجاری و پشتیبانی تجاری.

سایر توزیع‌های لینوکس که ممکن است بخواهید امتحان کنید

دسکتاپ ابتدایی OS 6 با مرورگر وب که HowToGeek.com را نشان می دهد
سیستم عامل ابتدایی ۶

بسیاری از توزیع های لینوکس جامد دیگر وجود دارد که می توانید امتحان کنید. هر چیزی با محبوبیت کافی در رتبه‌بندی بازدید صفحه DistroWatch، احتمالاً یک توزیع عالی لینوکس است که به دلایل خوبی طرفداران دارد.

شما اغلب توزیع‌های لینوکس را می‌بینید که توسط یک تیم کوچک، مانند Elementary OS، توسعه یافته‌اند. Elementary OS به دلیل داشتن محیط دسکتاپ Pantheon سفارشی خود، دسکتاپ ساده و صیقلی ارائه می دهد. خوب به نظر می رسد و کاملاً با بسیاری از دسکتاپ های لینوکس دیگر متفاوت است، اما ممکن است به اندازه توزیع های آزمایش شده و آزمایش شده قوی نباشد و پشتیبانی نشود. وب‌سایت Elementary قبل از دانلود آن درخواست کمک مالی می‌کند، اما اگر فقط می‌خواهید آن را رایگان دانلود کنید، می‌توانید «۰$» را وارد کنید.

دبیان 11 با محیط دسکتاپ گنوم 3.38

دبیان یک توزیع عالی لینوکس است و در واقع اساس اوبونتو را تشکیل می دهد که به نوبه خود پایه بسیاری از توزیع های لینوکس دیگر را تشکیل می دهد. اگر می خواهید یک محیط پایدار داشته باشید، دبیان گزینه خوبی است، اما اوبونتو به روزتر و روی دسکتاپ متمرکز است.

خط فرمان Arch Linux archiso

آرچ لینوکس شما را مجبور می‌کند که دست‌هایتان را کثیف کنید، و اگر واقعاً می‌خواهید یاد بگیرید که همه چیز چگونه کار می‌کند، یک توزیع خوب لینوکس است که باید آن را امتحان کنید… زیرا باید همه چیز را خودتان پیکربندی کنید. ما توصیه نمی‌کنیم که از اینجا شروع کنید – به طور جدی، این ایده خوبی نیست – اما زمانی که با چیزی مانند اوبونتو راحت شدید، Arch می‌تواند راهی عالی برای یادگیری نکات و مفاهیم لینوکس باشد. فقط مطمئن شوید که هنگام نصب آن راهنمای نصب را در دسترس دارید.

استفاده از Tor در سیستم عامل Tails

Tails یک محیط سی دی زنده است که تا آنجا که ممکن است حریم خصوصی و امنیت را ارائه می دهد. Tails توسط ادوارد اسنودن و همچنین مخالفان سیاسی و بشردوستانه استفاده می شود که به حداکثر محافظت نیاز دارند. به طور خودکار فعالیت وب شما را از طریق Tor و سایر ابزارهای امنیتی هدایت می کند. از آنجایی که در یک محیط زنده اجرا می شود، تضمین می کند که هنگام راه اندازی مجدد، تمام آثار شما پاک می شود. این یک توزیع لینوکس همه منظوره نیست، اما، اگر به لینوکس نگاه می‌کنید، زیرا در مورد حفظ حریم خصوصی به چیزی قوی نیاز دارید، Tails گزینه‌ای است که باید انتخاب کنید. این نوع سیستم عامل هدفمندی است که فقط می تواند بر روی نرم افزار منبع باز ساخته شود.

مربوط: ۱۰ دستور اصلی لینوکس برای مبتدیانرژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر