با نحوه ساخت استخر در شمال با کمترین هزینه آشنا شوید


یک حوض در شمال بسازید و در ویلاهای شخصی به عنوان یکی از ویژگی های مطلوب این سازه فراهم آوردن محیطی سرگرمی خانگی برای ساکنین می باشد. استخر شنا باید اصولی ساخته شود تا بتوان استخری دائمی و ایمن را در عین اشغال فضای مناسب با بودجه کم و با کمترین هزینه طراحی کرد. Dantok شما را در ساخت استخر با حداقل هزینه راهنمایی می کند.

انواع استخر در شمال

برای ساخت استخر ابتدا باید نوع استخر مورد نیاز را تعریف و طراحی کنید. به طور کلی دو نوع استخر وجود دارد: سرپوشیده و روباز. استخرهای سرپوشیده بیشتر در محیط های خصوصی اجرا می شوند و هزینه بیشتری نسبت به انواع روباز دارند. اکثر استخرهای روباز در ویلاهای واقع در شمال کشور بسیار پرطرفدار هستند و هزینه ساخت آنها کمتر است. با اولین خانه ای باشید که مراحل کلی ساخت ویلا را برای شما توضیح می دهد.

مقدمات ساخت استخر در ویلا

مهمترین مرحله برای شروع ساخت حوض، اخذ مجوزهای لازم در این زمینه است. قبل از شروع ساخت استخر باید جزئیات و جزییات کار مشخص شده و به طراحی اولیه آن توجه شود. در واقع این مرحله تعیین می کند که استخر در کجا قرار خواهد گرفت و هزینه آن چقدر خواهد بود.

اندازه استخر برای محاسبه هزینه بسیار مهم است. در صورت باز بودن محل استخر باید به گونه ای اندیشیده شود که آفتاب گرفتن مناسبی را فراهم کند تا در نهایت هزینه های ناشی از گرمایش آب در نظر گرفته شود. اینجا جایی است که درختان زیادی در اطراف حوض وجود ندارد تا رشد ریشه درختان به مکانیسم حوض آسیب نرساند.

در این مرحله طرح مورد نظر شکل می گیرد. در طراحی استخر باید به شکل ظاهری حوض، تعداد پله ها، مناطق کم عمق و کم عمق، گیاهانی که ممکن است در اطراف استخر قرار گیرند توجه شود. در این صورت می توانید از یک طراح حرفه ای کمک بگیرید و یک پیمانکار مجرب را استخدام کنید تا آسیبی نبینید. زیرا ایجاد حوض در شمال نیاز به مجوز دارد و مراحل اجرا باید به درستی طی شود. مراحل گودبرداری، نوع کف و دیوارهای مورد نظر و عمق و ضخامت دیوارها از عوامل مهم در برآورد هزینه هستند.

زیرساخت های مورد نیاز برای ساخت حوض در شمال را تعیین کنید

برای ساخت حوض ابتدا باید حفاری با استفاده از ماشین های حفاری انجام شود. ابتدا کف استخر سمباده می شود و سپس شیب کاری و بتن ریزی انجام می شود.

در مرحله بعد میلگرد در قسمت های مختلف مانند کف و دیوار استخر تقویت می شود. پس از آن امکانات استخر مهیا می شود.

لوله ها برای نصب سیستم های گردش آب و تصفیه آب استخر می باشد که شامل قسمت های مختلفی از جمله لوله های ورودی و خروجی آب می باشد. سیم کشی استخر توسط برقکار حرفه ای انجام می شود تا استخر روشن شود.

بتن ریزی مرحله بعدی است که برای دیوار و کف استخر در نظر گرفته می شود. در این صورت می توان از بلوک های سیمانی نیز برای ساخت کف استخر به صورت مقدماتی استفاده کرد. بنابراین ساخت انواع استخرهای خانگی که نیاز به آب زیادی ندارند، یک انتخاب اقتصادی است. هنگامی که بلوک ها روی زمین قرار می گیرند، دوغاب روی آنها ریخته می شود تا به هر دلیلی منافذ بین بلوک ها را بپوشاند.

هزینه ساخت استخر در شمال

پس از اتمام طبقات، نوبت به ساخت دیوارها می رسد. به این ترتیب می توان دیوارها را با بلوک های سیمانی مانند کف استخر پر کرد.

بیشتر بخوانید: ساخت استخر ویلایی کوچک با زیباترین ایده ها در سال ۲۰۲۲

مرحله پایانی ساخت استخر

بستن و ایزوله کردن استخر یکی از مهمترین مراحل ساخت آن است. در واقع برای این کار معمولا از فایبرگلاس که عایق خوبی است استفاده می شود. این مرحله پس از خشک شدن دیواره ها و کف استخر انجام می شود. در برخی موارد از ترکیباتی مانند سیمان سفید، چسب های بتن و پودر سنگ برای اجرای دو برابری این ملات بر روی دیوار و کف حوض عایق بدون نشتی استفاده می شود.

پس از بسته شدن کامل استخر، نوبت به پر کردن دیواره های استخر می رسد. در این مرحله از مصالح ساختمانی بادوام استفاده می شود و استفاده از سنگ آهک یکی از مصالح رایج است.

کاشی کاری استخر آخرین مرحله است که به سلیقه فردی انتخاب و اجرا می شود. این امر ظاهر زیبایی را برای استخر ایجاد می کند. پس از کاشی کاری می توان استخر را با آب پر کرد و پس از روشن شدن سیستم های داخلی مانند گرمایش و روشنایی می توان از استخر استفاده کرد. البته اگر برای اولین بار از استخر استفاده می شود بهتر است با حضور متخصص انجام شود تا در صورت وجود مشکل در سریع ترین زمان ممکن برطرف شود.

توجه داشته باشید که برای بررسی کیفیت استخر باید زیرساخت آن به دقت بررسی شود و این کار اغلب در چند مرحله انجام می شود تا از نتیجه اطمینان حاصل شود.

یک استخر ارزان بسازید

عوامل موثر بر هزینه ساخت حوض در شمال

به طور کلی هزینه ساخت استخر به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

نوع مصالح به کار رفته در ساخت استخر آجر، آهن، بتن و سیمان می باشد. هر کدام از این مواد می توانند تاثیر بسزایی در کیفیت ساخت استخر و ایجاد سازه مناسب برای آن داشته باشند.

اندازه مونتاژ و ابعادی که برنامه ریزی می کنید ارتباط مستقیمی با هزینه ساخت دارد. هر چه استخر بزرگتر باشد، هزینه آن بیشتر است.

بررسی مساحت و خاکی که منطقه باید بسازد و همچنین ابزارهایی برای برآورد هزینه.

البته لازم به ذکر است که شرایط بازار نیز می تواند بر قیمت نهایی در ساخت استخر تاثیرگذار باشد زیرا قیمت روز مصالح متفاوت است.

برآورد هزینه ساخت استخر

هنگام ساخت استخر باید به عوامل زیادی توجه کرد، از جمله:

هزینه های مربوط به حفاری دستی و ماشینی متفاوت خواهد بود.

مقدار بتن و آرماتور فولادی مورد نیاز در هر متر مکعب

هزینه های آرماتور و سیمان

هزینه های مربوط به تقویت

هزینه کاشی و سرامیک

هزینه های مربوط به نوع نصب مانند لوله کشی، سیم کشی برق، تجهیزات موتورخانه، سیستم روشنایی و پله ها.

دستمزد پیمانکاران، کارشناسان و کارگرانی که با هم برای ساخت مجتمع همکاری خواهند کرد.

مجموع هزینه های ذکر شده برای ساخت استخر در نظر گرفته شده است اما لازم به ذکر است که نگهداری معمول استخر و همچنین حفاظت از تاسیسات و موتورخانه باید در نظر گرفته شود. برای ساخت استخر در شمال با بهترین هزینه باید با افرادی مشورت کرد که تجربه کافی در این زمینه را دارند.