با راه اندازی وزارت بازرگانی نظارت جدی بر بازار و کنترل تورم خواهیم داشت


نماینده مردم ارومیه با بیان اینکه عزل وزارت صمت پیشنهاد آقای رئیسی بوده و در این خصوص امضای کتبی ارائه کرده و در کمیته اجتماعی نیز تقدیم و رای داده است. اکنون که نظر کمیسیون اجتماعی مجلس نمایندگان برای دولت روشن شده است، منتظر ارائه لایحه دولت در این زمینه هستیم، حتی با وجود تفکیک وزارت حریم خصوصی در آینده نزدیک و تشکیل این شورا. وزارت بازرگانی تا حدود زیادی شاهد ثبات و تنظیم بازار خواهیم بود.

سید سلمان ذاکروی در گفت و گو با خبرنگار پارچین خودرو افزود: حوزه کاری وزارت حراست بسیار گسترده است و در گذشته این حجم از مسئولیت ها بین دو وزارتخانه تقسیم می شد بنابراین در این سال ها که در در اوج تحریم ها و شاهد هژمونی و تحمیل تورم از خارج از مرزها و داخل کشور هستیم، به دلیل کنترل جدی بر نظارت بر بازار و تورم، نیاز به تأسیس وزارت بازرگانی را احساس می کنیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: امروز ثبات بازار، نرخ ها و کار در حوزه صادرات و واردات باید ساماندهی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد و وزارت بازرگانی می تواند بهترین متولی آن باشد. ما باید در بخش بازرگانی متخصص تربیت و استخدام کنیم. ما از یک طرف به متخصصان قوی در زمینه صادرات و واردات نیاز داریم، یعنی برای اینکه بتوانیم کالاهای ایرانی را به کشورهای دیگر صادر کنیم، نیاز به تجار داریم تا این بستر را راه اندازی کنند، اما در این سال ها عملکرد خوبی داشته ایم. در این بخش بسیار ضعیف است و از سوی دیگر باید افراد مسئولی وجود داشته باشند که نیازهای کشور را درک کرده و بر اساس آن اجازه واردات را بدهند.

وی توضیح داد: به نظر من لازم است دولت سیزدهم از تفکیک وزارتخانه ها دست بردارد و در نهایت شاهد وزارت صنعت و معدن و وزارت بازرگانی باشیم تا این مسئولیت های گسترده بین دو وزیر تقسیم شود و ما این کار را انجام دهیم. نظام و هماهنگی بیشتری را ببینید که به بهبود منجر شود، بیایید اقتصاد کشور و معیشت مردم باشیم.

ذاکر تصریح کرد: حوزه معدن در کشور ما ظرفیت های فراوان و البته گسترده ای دارد و به تنهایی مستلزم صرف زمان و تلاش فراوان است، به ویژه اینکه در کشور برنامه داریم به تدریج درآمدهای معدنی را جایگزین آن کنیم. درآمد نفت حالا با این توضیحات، بحث صنعت، معدن و تجارت تا حدودی غیراصولی است.

لازم به ذکر است: در مجلس دهم برخی نمایندگان پیشنهاد تفکیک وزارت حریم خصوصی را مطرح کردند. این طرح پس از طی مراحل کمیته تخصصی به شورای نگهبان رفت و با کمترین رای شورا را زمین گیر کرد. طرح در آنجا مورد انتقاد قرار گرفته است. اما وقتی مجلس دهم به پایان رسید، بازنگری این طرح در مجلس یازدهم پیگیری شد. و مجلس نمایندگان اخیرا اعلام کرد که مهلت حکومت برای عزل وزارت صمت تمام شده است و باید هرچه زودتر تعیین تکلیف کند.