بازار خودرو متاثر از پیام های رد و بدل شده بین وزارت صمت و بورس کالا است


بازار خودرو دوران سخت افزایش قیمت و کاهش عرضه را سپری می کند و اختلافات وزارت صمت و بورس کالا در نحوه عرضه خودرو در بورس کالا یکی از چالش برانگیزترین مشکلات هفته های اخیر را رقم زده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، افزایش قیمت خودرو در ماه های اخیر، فاصله زیاد بین قیمت کارخانه و بازار و نارضایتی مردم از وضعیت بازار خودرو، دولت را بر آن داشت تا تصمیمات جدیدی برای ساماندهی صنعت خودرو اتخاذ کند.
یکی از راه های انتخاب شده برای تنظیم صنعت خودرو، عرضه خودرو در بورس کالا است که قطعا می تواند به شفافیت عرضه، قیمت گذاری، قیمت زدایی و کوتاه شدن دست مافیای خودرو کمک کند.
در راستای تنظیم بازار خودرو اردیبهشت ماه امسال برای اولین بار خودروی کارا تک کابین و دو کابین در بورس کالا عرضه شد و این اقدام با استقبال خوبی مواجه شد. این کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا است، بنابراین تعادل بازار نیز با همین مکانیسم شکل می‌گیرد.
بورس کالای ایران پس از آزمایش موفقیت آمیز عرضه کامیون های کارا اعلام کرد که محصولات فیدلیتی و کرامت ۲ گروه بهمن نیز طی روزهای آینده پذیرفته و در بورس کالا عرضه می شود.
بر اساس اعلام عرضه فیزیکی بازار بورس کالا، مقرر شد ۱۸ خردادماه ۴۳۰ دستگاه دیجیتال و میکرو در تالار حراج آزاد گذاشته شود.
۲۷ خردادماه تمامی زیرساخت های لازم برای عرضه خودروهای فیدلیتی و دیگنیتی توسط شرکت خودروسازی بهمن و بورس کالا فراهم شد اما وزارت صمت در تصمیمی که مدت ها انتظارش را می کشید، عرضه خودرو در بورس کالا را متوقف کرد.
بر اساس اسناد منتشر شده، منوچهر المنتی معاون صنعت حمل و نقل وزارت صمت در نامه ای محرمانه فوری به سلطان نژاد مدیرعامل بورس، قیمت گذاری خودروها بر عهده وزارت صمت است. و با هماهنگی بازار مقر سازمان از قیمت گذاری مستثنی بوده و مشمول این آیین نامه خواهد بود. به همین دلیل عرضه خودرو در بورس کالا خلاف این قانون است و باید لغو شود.
وزارت صمت نیز پس از یک هفته توقف عرضه خودرو در طول شب، علت توقف عرضه خودرو در شبانه روز در بورس کالا را تشریح کرد.
وزارت صمت در اطلاعیه خود اعلام کرد از آنجایی که پیش از این در تاریخ ۱۷/۰۲/۱۳۰۱ و ۲/۳/۱۳۰۱/ مبنی بر ممنوعیت عرضه خودرو در این سازمان حداقل در دو مورد در تاریخ ۱۷/۰۲/ به بورس کالا مکاتبه کرده بود. ۱۴۰۱، اما هیچ اقدامی انجام نشده است. بنابراین اقدام وزارت صمت یک شبه و بدون هشدار نبود.
بر اساس اعلام وزارت صمت، عرضه خودروهای پرتقاضا و کم تقاضا در بورس کالا منجر به افزایش نجومی قیمت آنها و همچنین سه برابر شدن قیمت آنها (قیمت محصول، قیمت سهام و قیمت بازار) می شود. به عبارت دیگر با توجه به فاصله عرضه و تقاضا، در عمل عرضه خودرو در بورس منجر به افزایش نامحدود قیمت خودرو نسبت به قیمت پیشنهادی شرکت خواهد شد.
در پی اعلام وزارت صمت، سید جواد جهرمی معاون وزیر بورس با عذرخواهی از مردم و دست اندرکاران در روند عرضه دو خودرو در بورس کالا، دلایل توقف این روند توسط این وزارتخانه را تشریح کرد. . سکوت: صمت به بورس کالا ارسال شد و از اختیارات قانونی لازم برخوردار نبود.
معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران افزود: بر اساس دستورالعمل بازار سرمایه، ماده ۳۶ قانون احکام دائمی و ماده ۱۸ توسعه ابزار، کالاها را در بورس کالا پذیرفته ایم. ” هیچ الزامی وجود نداشت که اقلام خودرو قیمت کمتری داشته باشند.
جهرمی افزود: اگر وزارت صمت قبلا این اقلام را به عرضه کننده اعلام می کرد یعنی خودروها مشمول قیمت گذاری هستند، در ابتدای پذیرش عرضه را متوقف می کردیم.
گفتنی است، نامه های اداری در حالی بین وزارت صمت و بورس کالا رد و بدل می شود که بازار خودرو در کشور به خوبی کار نمی کند و خریداران با مشکلات زیادی از جمله افزایش قیمت و کاهش عرضه خودروسازان مواجه هستند.

باند مافیایی خودرو عباس آباد

علاوه بر اختلافات وزارت صمت و بورس کالا و توقف عرضه خودرو در بورس، یکی دیگر از عوامل مهم اخلال در بازار خودرو گروهی به نام «باند عباس آباد» است که نقش عمده ای در دامن زدن به ناآرامی و در بازار خودرو مافیا ایجاد کنید.
باند عباس آباد که معمولا در امتداد خیابان شهید بهشتی فعالیت می کنند، با خرید تبدیل های زیاد خودرو، نقش عمده ای در افزایش قیمت و اخلال در عرضه داشته و با خرید ارزان تبدیل و گرانفروشی، قدرت و نفوذ قابل توجهی در بازار کسب کرده اند. نفوذ این باند شنیع که مدعی تاثیرگذاری در انتصاب معاونین وزیر و مدیران کل دفاتر این وزارتخانه نیز هستند به پایان رسیده است.
در سال های گذشته باند عباس آباد (مافیای خودرو) به افرادی که به دلیل اخلال در نظم بازار دستگیر شده بودند قابل ارجاع بود و اکنون حکم اعدام و حبس به تایید قوه قضائیه و حجم پول در گردش در این بازار رسیده است. گفته می شود سالانه شصت هزار میلیارد تومان است.