این چیزی است که باتری های شما را می کشد – بررسی Geek


آیفون با نشانگر کم بودن باتری، وصل نشده است
پریماکوف / shutterstock.com

چیزهای کمی ناامید کننده تر از تلفن یا لپ تاپ هایی هستند که شارژ ندارند. هنگامی که باتری شروع به از کار افتادن می کند، این ابزار می تواند کمتر قابل حمل یا در برخی موارد کاملاً بی استفاده شود. بنابراین چه چیزی باعث خراب شدن باتری می شود و چه کاری می توانیم در مورد آن انجام دهیم؟

همه ما از تحلیل رفتن باتری خبر داریم، اما این چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. وقتی متوجه شدید که تلفن شما دیگر در تمام طول روز شارژ نمی‌شود – یا لپ‌تاپی که ساعت‌ها کمتر از ۳۰ دقیقه کار کرده است – ممکن است خیلی دیر شده باشد. حتی ممکن است باتری مقصر نباشد، در عوض انگشت خود را به سمت یک برنامه نشانه بگیرید یا فکر کنید که آیا زیاد از دستگاه استفاده می کنید.

البته می توانید باتری خراب را با باتری جدید تعویض کنید. اما این می تواند گران و غیر عملی باشد. در عوض، تقریباً نیمی از کاربران گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، به همراه یک سوم از دارندگان لپ‌تاپ، به جای تعمیر دستگاه قدیمی خود، دستگاه جدیدی دریافت خواهند کرد. دیگران از آن نهایت استفاده را می کنند، به همین دلیل است که لپ تاپی که من این مقاله را روی آن می نویسم به دیوار وصل شده است.

بنابراین، اگر تعمیر یا تعویض باتری کار شما نیست، چه کاری می توانید انجام دهید تا حداکثر استفاده را از باتری خود ببرید؟

همه باتری ها یکسان نیستند

انبوهی از باتری ها، یکی کاملا متفاوت از دیگری
AnatolianTR / Shutterstock.com

چندین نوع باتری موجود است و هر نوع عملکرد متفاوتی دارد. کنترل از راه دور تلویزیون شما ممکن است حاوی دو باتری آلکالین یا روی کربن باشد. اینها ارزان، یکبار مصرف هستند و به راحتی قابل تعویض هستند. وقتی صبح ماشین خود را روشن می کنید، باتری سرب اسید احتمالا کار را انجام می دهد. اینها گران هستند اما بادوام هستند و باید چند سال عمر کنند – حتی در شرایط سخت.

سپس باتری لیتیوم یون وجود دارد. برخلاف باتری‌های قلیایی یا سرب اسیدی که تقریباً دهه‌های پیش مشابه بودند، تمرکز زیادی بر روی توسعه و توسعه باتری‌های لیتیوم یون شده است. باتری های لیتیوم یونی ترجیح داده می شوند زیرا نسبتاً سبک هستند و می توانند مقدار زیادی انرژی را در خود نگه دارند – به همین دلیل است که آنها را در تلفن های همراه، لپ تاپ ها و کنسول های بازی قابل حمل پیدا خواهید کرد. همچنین این همان چیزی است که این مقاله روی آن تمرکز خواهد کرد.

شارژ بیش از حد بد

گوشی ای که به صورت بی سیم شارژ می شود و 100 درصد شارژ را نشان می دهد
Givanto Productions / Shutterstock.com

شارژ بیش از حد احتمالا خطرناک ترین کاری است که می توانید برای باتری لیتیوم یون انجام دهید. در بدترین حالت ممکن است آتش بگیرد یا منفجر شود. مدارهای ایمنی با جلوگیری از رسیدن توان بیشتر به باتری “پر” از شارژ بیش از حد جلوگیری می کنند. با این حال، این مدارهای ایمنی ممکن است از کار بیفتند. اگرچه این خرابی‌ها ممکن است فاجعه‌بار یا رایج نباشند، اما همچنان می‌توانند به گوشی شما آسیب برسانند.

مهمترین مسئله این است که وقتی تلفن شما زمان زیادی را صرف شارژ کامل می کند چه اتفاقی می افتد. زمان صرف شده با ظرفیت کامل می تواند باتری لیتیوم یونی را فرسوده کند و ظرفیت و عمر کلی آن را کاهش دهد. سهولت وصل کردن شارژر قبل از خواب و بیدار شدن از خواب و شارژ باتری پر هزینه دارد.

با این حال، اپل و گوگل این مشکل را شناسایی و راه حلی را پیاده سازی کردند. سیستم های شارژ تطبیقی ​​متوجه زمان هایی می شوند که شما تمایل دارید گوشی خود را شارژ کنید. سپس، با داشتن این اطلاعات، تلفن شما قبل از اینکه به احتمال زیاد از خواب بیدار شوید، تا ۸۰ درصد شارژ می شود.

فناوری شارژ تطبیقی ​​احتمالاً محبوب‌تر می‌شود، اما اگر تلفن قدیمی یا تلفن جدیدی دارید که فاقد این ویژگی است – سعی کنید مدت زمان اتصال آن را محدود کنید.

باتری را کاملا خالی می کند

مانند شارژ بیش از حد، اکثر شرکت ها تضمین هایی را برای جلوگیری از تخلیه کامل باتری لیتیوم یون خود در نظر می گیرند. “تخلیه کامل” می تواند به طور جدی و دائمی به باتری آسیب برساند. نکته مثبت این است که اگر گوشی شما بگوید که از کار افتاده است، احتمالاً درصد کمی از عمر باتری باقی خواهد ماند.

با این حال، باتری ذخیره شده به مرور زمان شارژ خود را از دست می دهد. باتری‌های لیتیوم یونی نسبت به بسیاری از باتری‌ها بهتر آب خود را حفظ می‌کنند، اما هر ماه حدود ۲ درصد از شارژ خود را از دست می‌دهند. این مدار ایمنی که از شارژ بیش از حد باتری جلوگیری می کند، هر ماه حدود ۳ درصد از شارژ باتری را نیز تخلیه می کند.

بنابراین، اگر شارژ دستگاه شما تمام شد و تصمیم گرفتید آن را برای چند ماه در کشو قرار دهید، ممکن است دفعه بعد که از آن استفاده می‌کنید به یک باتری کاملا نو نیاز داشته باشد.

دمای بیش از حد

یک گوشی هوشمند با باتری کاملاً متورم ظاهر شد
Thongchai S / Shutterstock.com

محدوده دمای ایمن برای باتری لیتیوم یونی بین منفی ۴ درجه فارنهایت و ۱۴۰ درجه فارنهایت (۲۰- درجه سانتیگراد تا ۶۰ درجه سانتیگراد) است. شما باید از این محدوده ها فراتر بروید تا باتری خود را از بین ببرید، اما هر چه زمان بیشتری را در خارج از “منطقه امن” سپری کنید، آسیب عملکرد باتری شما بیشتر خواهد شد.

راه های زیادی وجود دارد که تلفن شما می تواند خود را بسیار بالاتر یا کمتر از دمای ایده آل پیدا کند. اگر در شمال ایالات متحده یا کانادا زندگی می کنید، به احتمال زیاد جایی که زندگی می کنید در برخی از نقاط سال به کمتر از -۴ درجه فارنهایت می رسد. و در حالی که دمای بیرون به ۱۴۰ درجه فارنهایت نمی رسد، یک ماشین می تواند در یک روز گرم از محدودیت های انسانی و باتری فراتر رود.

خارج از طبیعت، انجام کاری به سادگی هل دادن تلفن یا لپ‌تاپ می‌تواند آن را به حد افراطی برساند زیرا شارژ کردن آن می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد باتری شود. به همین ترتیب، کثیف شدن لپ تاپ تا حدی که فن ها به درستی کار نمی کنند یا قرار دادن آن روی سطحی که درگاه های تهویه آن را می پوشاند، می تواند باعث داغ شدن بیش از حد دستگاه شود. اکثر لوازم خانگی زمانی که تا حدی گرم شوند خاموش می شوند، اما این مانع از برشته شدن وسایل شما توسط خورشید نمی شود و همچنین دستگاه بلافاصله خنک نمی شود.

به یاد داشته باشید، هر چه باتری بیشتر در خارج از محدوده دمای ایمن مصرف کند. هر چه آسیب بیشتر به آن باتری وارد شود.

شما نمی توانید با زمان مبارزه کنید

شارژ آیفون و مک بوک روی میز
لی چارلی / Shutterstock.com

اگرچه باتری ها فاقد قطعات متحرک هستند، اما استفاده مکرر آنها را فرسوده می کند. باتری‌های لیتیوم یونی معمولاً بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه شارژ دوام می‌آورند.

با این حال، بعید است که باتری در پایان عمر خود کاملاً “شکن” شود. احتمالاً شاهد کاهش قابل توجه عملکرد خواهید بود که همچنان رو به وخامت خواهد بود. باتری شما انرژی زیادی را ذخیره نمی‌کند و انرژی موجود را در خود نگه می‌دارد و به همان اندازه انرژی را که قبلا بود بیرون می‌کشد. وقتی به نقطه‌ای می‌رسد که نمی‌تواند دستگاه شما را روشن کند، احتمالاً هنوز هم عمری در آن خواهد بود – فقط برای انجام کارش کافی نیست.

بهتر از آن بسازید

پس چه کاری میتونی در این مورد انجام بدی؟ بهترین گزینه این است که به سادگی مصرف باتری گوشی خود را مدیریت کنید، بنابراین باید با سرعت کمتری شارژ کنید. نکته مثبت این است که باتری بسیار کمتر خالی می شود و این باتری بسیار بیشتر دوام می آورد. با این حال، مدیریت دقیق باتری می تواند دشوارتر از تعویض باتری خالی یا کل دستگاه باشد، زمانی که در نهایت از هر مزیتی تحلیل می رود.

مطمئن شوید که دستگاه شما همیشه روی شارژر نیست و اگر قصد دارید این دستگاه را برای مدت طولانی نگهداری کنید، مطمئن شوید که مقدار شارژ خوبی دارد. اگرچه شارژ کردن تلفن هنگام خواب راحت است، اما در صورت عدم شارژ تطبیقی ​​می تواند به دستگاه شما آسیب برساند. قابلیت‌های شارژ سریع رایج‌تر است و می‌تواند در کمترین زمان گوشی شما را پر کند. بنابراین عادت کردن به شارژ کردن گوشی به مدت یک ساعت در شب، یا شارژ کردن آن هنگام بیدار شدن برای کار، ممکن است عمر باتری را افزایش دهد.

از نظر دما، باتری‌ها نسبت به بسیاری از انسان‌ها می‌توانند از حد بالایی برخوردار باشند، بنابراین تنها نگه داشتن دستگاه در کنار شما، بسیاری از مشکلات را حل می‌کند. اگر این امکان وجود ندارد، سعی کنید آن را در داخل خانه نگه دارید و از میزان استفاده تهاجمی آن – به خصوص در هنگام شارژ – آگاه باشید.

شما می توانید تا حد امکان از باتری خود محافظت کنید و از کار می افتد. اما با انجام برخی از این مراحل، ممکن است از آن و دستگاهی که روی آن کار می‌کند بهره بیشتری ببرید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر