این ماه در تاریخ فناوری: آوریل – Geek. بررسی


تغییر تقویم به آوریل
alf255255255 / Shutterstock.com

تاریخچه فناوری آوریل شامل پایه های شرکت ها و خدماتی است که همچنان بر چشم انداز صنعت تسلط دارند. از آغاز فعالیت اپل و مایکروسافت تا راه‌اندازی جی‌میل و فروشگاه iTunes، این ماه به عنوان زمان شروع پروژه‌ای در حال تغییر جهان برجسته است. برای خواندن تمام جزئیات.

۱ آوریل ۱۹۷۶: اپل متولد شد

خانه سابق استیو جابز

آغاز با ارزش ترین شرکت جهان در گاراژ خانواده استیو جابز در لوس آلتوس، کالیفرنیا شکل گرفت. در آنجا بود که جابز، استیو وزنیاک و رونالد وین یک شراکت تجاری برای بازاریابی اولین رایانه اپل که وزنیاک اخیراً توسعه داده بود، امضا کردند. وین ۱۲ روز بعد پس از طراحی لوگوی اصلی اپل و نوشتن دفترچه راهنمای اپل I شرکت را ترک کرد.

بدون سرمایه اولیه، استفان به فروش وسایل شخصی خود متوسل شد تا برای ساخت رایانه های خود سرمایه جمع آوری کند. جابز مینی‌بوس فولکس‌واگن نوع ۲ خود را جدا کرد، ماشین‌حساب قابل برنامه‌ریزی HP-65 وزنیاک را فروخت و کمتر از ۱۰۰۰ دلار برای شروع سرمایه‌گذاری‌شان به دست آورد.

فداکاری های آنها نتیجه می دهد. تا پایان تابستان سال ۱۹۷۶، اپل I حدود ۲۰۰ واحد را در یک فروشگاه زنجیره ای کامپیوتر محلی به نام «بایت شاپ» فروخت. از آنجا، داستان اپل شاهد فراز و نشیب های چشمگیری خواهد بود. در نهایت دنیا بارها تغییر کرد.

۱ آوریل ۲۰۰۴: گوگل جی میل را معرفی کرد

در سال ۲۰۰۱، گوگل به مهندس نرم افزار Paul Buchheit دستور داد تا یک سرویس ایمیل مبتنی بر وب برای رقابت با Yahoo! ایمیل و هات میل. Buchheit اولین نسخه Gmail را در یک روز با بازیافت کد از Google Groups توسعه داد. در طول سه سال، تیم Buchheit به حدود ۱۲ توسعه‌دهنده گسترش یافت و محصول در زمان واقعی توسط کارمندان Google آزمایش شد.

زمانی که گوگل در ۱ آوریل ۲۰۰۴ راه اندازی جیمیل را اعلام کرد، بسیاری فکر کردند که این یک شوخی است. نه تنها به دلیل زمان انتشار بیانیه مطبوعاتی برای روز اول آوریل، بلکه به این دلیل که این سرویس بیش از حد خوب به نظر می رسید که درست باشد. جیمیل وعده جستجوی ایمیل بسیار بهینه، مکالمات رشته ای و ۱ گیگابایت فضای ذخیره سازی عظیم برای هر کاربر را داده است. اما همه چیز درست بود و جیمیل یک موفقیت فوری بود.

امروزه با بیش از ۱.۸ میلیارد کاربر فعال، Gmail پر استفاده ترین سرویس ایمیل در سراسر جهان است. همچنین محبوب‌ترین سرویس ایمیل شخصی در ایالات متحده و بریتانیا است که به ترتیب حدود ۴۴ و ۶۷ درصد از مردم دارای حساب جی‌میل هستند.

۴ آوریل ۱۹۹۴: نت اسکیپ تاسیس شد

لوگوی Netscape در رایانه شخصی

نت اسکیپ به عنوان شرکت ارتباطات موزائیک تأسیس شد و عمدتاً به خاطر برنامه مرورگرش که در روزهای اولیه وب جهانی بر اینترنت تسلط داشت، به یاد می‌آید. این شرکت Netscape Navigator را در ۱۳ اکتبر ۱۹۹۴ منتشر کرد. در پایان سال، اکثریت سهم بازار مرورگرهای اینترنت را به خود اختصاص داده بود. این احساس منجر به عرضه اولیه اولیه سهام شرکت در سال بعد شد.

در طول باقی مانده از دهه ۱۹۹۰، نت اسکیپ توسط یک جنگ تلخ با مایکروسافت اینترنت اکسپلورر برای تسلط به عنوان بهترین مرورگر وب احاطه شده بود. جنگی که در آن نت اسکیپ در مضیقه بود زیرا مایکروسافت توانست اینترنت اکسپلورر را رایگان کند. نت اسکیپ در نهایت رتبه اول را از دست داد. این شرکت در نوامبر ۱۹۹۸ توسط America Online خریداری شد.

با وجود بهترین تلاش های AOL برای احیای مرورگر، نسخه های بعدی این نرم افزار نتوانستند سهم بازار خود را در اواسط دهه ۱۹۹۰ به دست آورند. در ۱ مارس ۲۰۰۸، این شرکت رسماً از این برند کناره‌گیری کرد.

۴ آوریل ۱۹۷۵: مایکروسافت تشکیل شد

امروزه همه مایکروسافت را به عنوان توزیع کننده ویندوز، مایکروسافت آفیس و ایکس باکس می شناسند. اما هنوز یک دهه پس از تأسیس، این شرکت شروع به عرضه معروف ترین محصولات خود کرد. ریشه های مایکروسافت را می توان به زمانی ردیابی کرد که برنامه نویس کامپیوتر پل آلن نسخه ژانویه ۱۹۷۵ را کشف کرد. الکترونیک محبوب هنگام قدم زدن در میدان هاروارد در بوستون.

این مجله شامل ارائه اولین کامپیوتر کوچک جهان، Altair 8800 بود. آلن این شماره را خرید و برای دوست دبیرستانی خود، بیل گیتس، که در نزدیکی کالج هاروارد تحصیل می کرد، برد. آلن به او و گیتس پیشنهاد داد که یک کامپایلر برای زبان برنامه نویسی اصلی محصول بسازند.

گیتس با سازنده Altair، Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) تماس گرفت و جلسه ای ترتیب داد. از آنجایی که این زوج در واقع چیزی برای نشان دادن برای MITS نداشتند، آنها هشت هفته منتهی به جلسه را صرف ساختن یک مترجم BASIC برای Altair 8800 کردند. این بازی نتیجه داد و گیتس و آلن مایکروسافت (در اصل Micro-Soft) را راه اندازی کردند. زمانی که MITS به آنها قرارداد داد، از سر ناچاری.

۶ آوریل ۱۹۹۲: ویندوز ۳.۱ معرفی شد

فلاپی دیسک ویندوز 3.1

مایکروسافت به مدت هفت سال قبل از عرضه ویندوز ۳.۱ در تجارت رابط کاربری گرافیکی بود. با این حال، تکرارهای قبلی محیط عملیاتی با اشکالات، شکایات کاربران، تعداد پایین فروش و حتی شکایت تاریخی اپل مواجه شده است. اما وقتی ویندوز ۳.۰ به صحنه آمد، همه چیز تغییر کرد. نسل سوم یک موفقیت تجاری و انتقادی بود. مایکروسافت درس های دهه ۱۹۸۰ را آموخت و محصول امضا شده خود را برای اولین بار در قالب ویندوز ۳.۱ در رایانه های شخصی جدید گنجاند.

ویندوز ۳.۰ بسیاری از عناصری را معرفی کرد که برنامه را برای دهه‌های آینده تعریف می‌کرد. آنها مدیر فایل، مدیر برنامه، محافظ های صفحه نمایش اصلی و بازی های داخلی مانند Solitaire و Reversi هستند (که بعداً با Minesweeper جایگزین شد). ویندوز ۳.۱ تمامی این ابزارها را حفظ کرده و با نیاز به حداقل پردازنده ۲۸۶ اینتل و ۱ مگابایت رم برای اجرای برنامه، ثبات را افزایش داده است. در نسخه ۳.۱ فونت های TrueType از جمله Arial، Courier New و Times New Roman نیز معرفی شد – که همه آنها هنوز هم استفاده می شوند. علاوه بر این، نسخه ۳.۱ شاهد پشتیبانی بهبود یافته برای چند رسانه ای، شبکه های گروهی و انتشار دسکتاپ بود.

ویندوز ۳.۱ نقطه عطفی برای مایکروسافت بود. این برنامه بیش از هر نسخه قبلی برنامه به دست مردم رسید و راه را برای ویندوز هموار کرد تا پوسته DOS اولیه خود را کنار بگذارد و بعد از سه سال با ویندوز ۹۵ به یک سیستم عامل تبدیل شود.

۱۶ آوریل ۱۹۷۵: سونی Betamax را منتشر کرد

زمانی که سونی Betamax را در سال ۱۹۷۵ معرفی کرد، رقابت در بازار نوپای VCR وجود داشت. یعنی U-matic و Philips N1500. اما کیفیت عالی صوتی/تصویری و ماهیت کاربرپسند Betamax به زودی آن را به بهترین فرمت برای سرگرمی های خانگی تبدیل کرد.

زمانی که JVC یک سال بعد VHS را معرفی کرد، همه چیز تغییر کرد و منجر به یک جنگ فرمت ده ساله شد. در حالی که Betamax کیفیت تصویر را در کنار خود داشت، گرانتر از VHS بود و زمان ضبط بسیار کمتری داشت. VHS همچنین یک فرمت بازتر بود که منجر به پذیرش آن توسط بسیاری از صنایع مهم شد. در پایان دهه ۱۹۸۰، VHS برنده آشکار جنگ هماهنگی بود.

با این حال، از دست دادن Betamax به VHS به معنای مرگ هماهنگی نیست. او طرفداران وفاداری از دوستداران ویدیو را حفظ کرد که برای تصویر برتر ارزش قائل هستند و هرگز از کتابخانه نوار خود جدا نشده اند. سونی تا سال ۲۰۱۶ فروش نوارهای Betamax را متوقف نکرد.

۲۱ آوریل ۱۹۸۹: بازی Boy منتشر شد

Nintendo Game Boy در اواخر دهه ۱۹۸۰ پس از موفقیت سیستم سرگرمی نینتندو ساخته شد. این اولین تلاش نینتندو برای استفاده از یک سیستم بازی قابل حمل نبود. در سال ۱۹۸۰، این شرکت سری Game & Watch را منتشر کرد. اینها نسخه های دستی بازی های تکی مانند Donkey Kong و Mario Bros بودند. و زلدا Game Boy یک نوآوری بود زیرا سیستم NES مبتنی بر کارتریج را ادغام می کرد و به کاربران اجازه می داد چندین بازی را روی یک کنسول قابل حمل انجام دهند.

در عرض دو هفته پس از عرضه در ژاپن، Game Boy کل موجودی اولیه خود را که ۳۰۰۰۰۰ واحد بود به فروش رساند. نینتندو زمانی که کنسول بازی دستی را در اواخر همان سال در آمریکای شمالی عرضه کرد، بیش از یک میلیون واحد فروخت. موفقیت Game Boy یک سنگ محک فرهنگی در دهه ۹۰ بود و (همراه با جانشین آن Game Boy Color) سومین کنسول بازی پرفروش تمام دوران باقی می ماند.

۲۸ آوریل ۲۰۰۳: فروشگاه موسیقی iTunes راه اندازی شد

لوگوی iTunes در مک بوک

هنگامی که اپل فروشگاه موسیقی iTunes را در سال ۲۰۰۳ راه اندازی کرد، انقلابی در نحوه خرید و گوش دادن به موسیقی در جهان ایجاد کرد. تا آن زمان، دوستداران موسیقی فقط می توانستند آهنگ ها و آلبوم ها را از طریق رسانه های فیزیکی مانند سی دی، نوار، و صفحات وینیل خریداری کنند. این خریدها تقریباً به طور کامل محدود به فروشگاه های سنتی بود. با این حال، سرویس‌های اشتراک‌گذاری فایل نظیر به همتا مانند Napster به دنیا این امکان را داده است که هر آهنگی را که می‌خواهند مستقیماً از اینترنت در یک لحظه دانلود کند. هنگامی که شرکت پیشرو دزدی دریایی موسیقی در ژوئن ۲۰۰۲ غرق شد، استیو جابز و اپل در حال کار بر روی یک جایگزین قانونی بودند.

جابز با Warner Music، Universal Music Group و Sony Music تماس گرفت تا موسیقی خود را به قیمت ۹۹ سنت برای یک آهنگ و ده دلار برای یک آلبوم کامل بفروشند. با از بین رفتن فروش آنها توسط اشتراک‌گذاری غیرقانونی فایل، شرکت‌های موسیقی مشتاق بودند که خونریزی را متوقف کنند و با جابز معامله کنند. فروشگاه موسیقی آیتونز جان تازه ای به صنعت موسیقی در حال رو به نابودی دمید و سود اپل را افزایش داد. در عرض یک هفته پس از انتشار، iTunes بیش از یک میلیون آهنگ فروخت و تنها در پنج سال به بزرگترین خرده فروش موسیقی در ایالات متحده تبدیل شد.