اولین SUV الکتریکی لوتوس تقریباً یک خودروی اسپورت است – بررسی حرفه ای


لوتوس التر یک SUV تمام الکتریکی است.
نیلوفر برقی

نزدیک به هفت سال پس از اعلام برنامه خود برای ساخت یک شاسی بلند تمام الکتریکی، خودروساز بریتانیایی لوتوس سرانجام Eletre را معرفی کرد. این شرکت این را “اولین SUV الکتریکی جهان” می نامد، و من تمایل دارم این گفته را باور کنم، زیرا Eletre هم از نظر طراحی و هم از نظر مشخصات مانند یک خودروی اسپرت به نظر می رسد.

Eletre که بر روی پلتفرم مهندسی برق ممتاز لوتوس ساخته شده است، می‌تواند از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت (۶۲ مایل در ساعت) در کمتر از سه ثانیه بپرد. این آن را در «باشگاه دو دوم» محبوب قرار می دهد، که نقطه فروش بزرگی برای وسایل نقلیه الکتریکی کوچکتر مانند تسلا مدل S Plaid است. (روشی که خودروسازان این موارد را آزمایش می کنند تا حدودی مشکوک است، اما با این وجود قابل توجه است.)

همچنین دارای یک موتور چهار چرخ متحرک، باتری ۱۰۰ کیلووات ساعت + و قدرت ۶۰۰ اسب بخار با دو موتور برای هر محور است. لوتوس حتی پشتیبانی از شارژ ۳۵۰ کیلوواتی را در Eletre تعبیه کرده است که می‌تواند برد ۲۴۸ مایلی را تنها در ۲۰ دقیقه فراهم کند. شایان ذکر است، شاسی بلند الکتریکی حداکثر برد ۳۷۳ مایل را دارد که بیشتر از شاسی بلندهای رقیب مانند BMW iX است.

اگر این مشخصات کافی نبود، طراحی Eletre به وضوح نشان دهنده ابرخودروی لوتوس اویجا است. شیک و تهاجمی است، با جلوپنجره دندانه دار، انحناهای تیز در درها، و لهجه های سقف که از پنجره عقب به بیرون می نشیند. علامت تجاری رنگ زرد لوتوس فقط این ویژگی ها را برجسته می کند.

البته Eletre مملو از ویژگی های رانندگی کمکی است. کروز کنترل تطبیقی، کمک تغییر خط و حتی تشخیص کودک وجود دارد. لوتوس حتی «فناوری رانندگی خودکار سرتاسر» را ترویج می‌کند، که به نظر راهی عالی برای گفتن «فناوری خود پارکینگ» است.

لوتوس Eletre را در نزدیکی مقر جهانی خود در ووهان چین تولید خواهد کرد. این شرکت قصد دارد برای این خودرو با تحویل در سال ۲۰۲۳ رزرو انجام دهد. Eletre حداقل ۱۰۰,۰۰۰ دلار قیمت دارد و اولین بار در چین، اروپا و بریتانیا وارد خواهد شد. لوتوس در مورد نسخه آمریکایی صحبت نکرده است.

منبع: نیلوفر آبی