امکان تحویل مستقیم ایران خودرو و سایپا وجود ندارد


رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: تمام سهم دو خودروساز ما تضمینی است، یعنی اگر من فردا بخواهم و خودم به این نتیجه رسیدم امکان‌پذیر نیست. چند روز پیش جلسه ای در خدمت معاون اول محترم داشتیم و همانجا گفتم میس، فولاد، ایران خودرو و سایپا به دلیل وضعیت جانبی قابل واگذاری مستقیم هستند.

به گزارش پارچین خودرو، حسین قربان زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی خانه باشگاه، در خصوص تحویل ایران خودرو و سایپا گفت: با وجود تمام کاستی هایی که در بازار وجود دارد، قیمت تابلو قیمت پایه کمی است و ما فکر می کنیم. اگر مزایای غیر رسمی وجود داشته باشد مفید است. در غیر این صورت تفاوت میکرو و کلان چیست؟ قیمت خرید و فروش از زمین تا آسمان متفاوت است

وی افزود: آیا فردی که برای کسب کرسی اداری و کنترل شرکت تلاش می کند با کارگری که سهم می خرد تفاوتی ندارد؟

قربان زاده افزود: با نگاه به قدرت ورود به تغییرات دارایی، تصمیم گیری سرمایه گذاری و … مشخص می شود که قیمت خرده فروشی و ارزش افزوده بلوک متفاوت است و این موارد در زمان تحویل قریب الوقوع در حال اجراست.

نشست عالی دولت با مخبر در خصوص واگذاری ایران خودرو و سایپا

حسین قربان زاده گفت: کل سهم دو خودروساز ما تضمینی است، یعنی اگر فردا خودم به این نتیجه برسم امکانش نیست. چند روز پیش جلسه ای در خدمت معاون اول محترم داشتیم و آنجا هم گفتم مس و فولاد و ایران خودرو و سایپا را نمی توان مستقیم تحویل داد چون گارانتی است و ما به شدت پیگیر هستیم که ضمانت نامه های آنها مشخص است این شرکت ها در سال های ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ به مقدار ناچیزی رهن شدند و هنوز این سهام وثیقه هستند. ماه آینده به طور جدی پیگیری می کنم که این چهار شرکت از اوراق خود خارج شوند و امکان واگذاری سهام آنها فراهم شود.

وی در خصوص ارزیابی افزود: وقتی با بورس آشنا می شویم باید قیمت آن را هم بدانیم و همچنین می دانم که ایراداتی دارد و عمق این بازار را می دانم و حتی گاهی ملاحظات دستکاری و ملاحظات دیگری که وجود دارد من تخلفاتی را که ایجاد می شود می دانم، اما با همه اینها، همانطور که ما یک قاضی فاسد داریم، اما نمی توانیم کل احکام دادگاه را زیر سوال ببریم، نمی توانیم قیمت را در تابلوی بازار سرمایه زیر سوال ببریم و بگوییم برو ثروت خالص. روش. امروز. ارزیابی دارایی ها و استفاده از آن روش برای ارائه شرکت بورسی.

رئیس کمیسیون خصوصی سازی گفت: شرکت بورس قیمت سهام دارد و مبنای آن باید قیمت سهام هیات مدیره باشد اما در نظر بگیرید که هیچکس عمدا قیمت را پایین نیاورد و دستکاری نکند و همانطور که شما گفت: با فضای یک هلدینگ یا شرکتی که این موتور را دارد. برای دستکاری، اینها ملاحظاتی است که ناظر باید بداند، ثانیاً ما به عنوان سازمان خصوصی سازی اجازه این کار را نمی دهیم، قیمت را در روز منجمد می کنیم و بعد از آن هر اتفاقی بیفتد تأثیری ندارد و در عین حال. قیمت با ارزش افزوده بلوک تعیین می شود.

وی در پایان گفت: در خصوص افزایش ارزش بلوک روش ها و دستورالعمل های مختلفی وجود دارد، هرچند دستورالعمل خاصی برای معادله افزایش مدیریت وجود ندارد و هنوز نتوانسته ایم به نقطه موافقت با چنین مقرراتی برسیم. اما در نهایت از آنجایی که قانون این اجازه را داده است، آیین‌نامه قیمت‌گذاری نیز می‌گوید تمام تلاش خود را می‌کنیم تا با پیشنهاد سازمان خصوصی‌سازی و تصویب سازمان خصوصی‌سازی از تمامی کارشناسان حاضر در ارزیابی در سطح اول کشور استفاده کنیم. هیئت عالی. جایی که پارسال برای ارزش افزوده بلوکی استفاده کردیم و به ۴۰ درصد رسید و برای ارزش افزوده بلوکی امسال ۱۸ درصد سهم دولت داریم، بررسی می کنیم اما بعد از این جمع بندی که مطرح می شود، ارزش افزوده بلوکی کمک می کند که این سهم یک سهم ارزشمند برای فروش باشد.

منبع: Bors 24