افشای عمر مفید تایرهای خودرو در تست سایش Consumer Reports


برای پاسخ به این سوال، Consumer Reports آزمایشی به نام تست خوردگی انجام می دهد.

به گزارش پرشین خودرو، Consumer Reports در سال ۲۰۲۱ ۲۵۶۰۰۰ مایل دوید تا لاستیک ها را از نظر فرسودگی طبقه بندی کند.

آزمایش آج نشان داد که تایرهای خودروهای خانوادگی ۷۰۰۰۰ مایل دوام می آورند. برای به دست آوردن این عدد، ۱۸ مدل خودرو در چهار فصل مورد آزمایش قرار گرفتند. تایرهای وانت سبک وزن و خودروهای شاسی بلند نیز تقریباً دوام می آورند. لاستیک های با کارایی بالا زودتر فرسوده می شوند. برخی از این مدل ها که در غرب تگزاس آزمایش شدند، ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ مایل دوام آوردند. خبر بد این است که لاستیک های تابستانی حتی در دوره گارانتی یا گارانتی منقضی نمی شوند.

طبق استانداردهای دولتی، آزمایش ها تا ۷۲۰۰ مایل را در بر می گیرد تا در سیستم رتبه بندی کیفیت لاستیک گنجانده شود. این سیستم ۵۵ سال پیش اختراع شد، زمانی که عمر مفید تایرها از ۱۵ تا ۲۰ هزار مایل متغیر بود. اما در استانداردهای فعلی عملکرد چهار فصل، تایرها باید تا ۶۰۰۰۰ مایل دوام بیاورند.

Consumer Reports هشت کامیون تویوتا مشابه را در یک آزمایش ۶ ماهه سایش تایر هدایت کرد. لاستیک های ۶۴ در مجموع ۱۰۲۴۰۰۰ مایل را طی کردند. تکنسین ها هر ۵۰۰ مایل شیفت را عوض می کنند. خودروها در دو شیفت در شرایط تقریباً مساوی تست شدند. هر ۱۰۰۰ مایل، لاستیک ها فشرده می شدند تا مقاومت آن ها اندازه گیری شود.

اما انتشار این اعداد به این معنا نیست که این عدد برای همه یکسان است. زیرا رهبری و نحوه مراقبت از افراد متفاوت است.

بهترین لاستیک های این تست متعلق به میشلن در دو نوع Defender T + H و Cross Climate 2 است.

برای افزایش سلامت لاستیک ها، تعویض لاستیک هر شش ماه یکبار توصیه می شود. ساده ترین راه این است که چرخ های جلو را با عقب حرکت دهید، اما اگر قرار است لاستیک ها جابجا شوند، توصیه می شود از کراس اوور استفاده کنید. این توصیه برای خودروهای اسپورت یا سوپراسپرت هایی با چرخ های جلو و عقب هم اندازه اعمال نمی شود.

همچنین در افزایش عمر لاستیک، تنظیم باد، تعادل چرخ ها و تنظیم دوره ای فرمان موثر است.

منبع: Consumer Reports