افزایش تجهیزات تهویه مطبوع وسایل نقلیه برای معلولان به ۱۰ میلیون تومان


/ ویژگی / کدام دسته از افراد دارای معلولیت در تهویه مطبوع خودرو قرار می گیرند؟

و از آنجایی که مناسب سازی منزل و خودروی معلولان یکی از وظایف سازمان مراقبت است، این سازمان در این زمینه به سوالات متعددی در خصوص نحوه ارائه این خدمات پاسخ داده است.

به گزارش فارسی خودرو، با توجه به اینکه یکی از وظایف سازمان بهزیستی، مناسب سازی منزل و خودروی معلولان است، معلولانی که نیاز به مناسب سازی مسکن و خودروی خود دارند، پس از بررسی درخواست سازمان بهزیستی از این کمک هزینه برخوردار خواهند شد.

متقاضیان بورسیه باید به اداره بهزیستی شهرستان یا شهر خود مراجعه کنند و پس از بررسی درخواست، کمک هزینه به آنها پرداخت خواهد شد. در این راستا به چند سوال در رابطه با مناسب سازی مسکن و خودرو برای افراد دارای معلولیت پاسخ داده شد:

چه کسانی در تهویه خودرو برای معلولان دخیل هستند؟

افراد دارای معلولیت جسمی که دارای گواهینامه رانندگی معتبر هستند.

برای تهویه خودرو معلولان به چه مراکزی می توان مراجعه کرد؟

تنها مراکزی متواری شدند که مجوز این رویه را از پلیس راهور داشتند.

سقف پرداخت کمک هزینه کولر خودرو برای معلولان چقدر است؟

سقف کمک هزینه مناسب سازی برای افراد دارای معلولیت ۵۰ میلیون ریال است.

برای دریافت خدمات مسکن و تهویه خودرو چه مراحلی لازم است؟

– بررسی مراکز خدمات مراقبتی و ارائه درخواست

– بررسی اولیه محیط منزل برای افراد دارای معلولیت توسط دستیار

به کارشناس انطباق مراجعه کنید

– تایید کارشناسی

انطباق توسط موسسات مرتبط با سازگاری توسط کارشناس سازگاری

پرداخت کمک هزینه تعدیل بر اساس هزینه های انجام شده توسط متقاضی

البته در همین راستا ایروانی مدیر کل دفتر توانمندسازی سازمان مراقبت اعلام کرد که علاوه بر معلولان جسمی و ذهنی، سایر معلولان نیز می توانند با توجه به نوع معلولیت خود از خدمات بهسازی منزل استفاده کنند. به عنوان مثال، کودکان مبتلا به اوتیسم از تغییرات برای کنترل صدا برای کنترل محرک های محیطی استفاده می کنند. (مانند پنجره های دوجداره عایق صدا، مشاوره برای بهبود محیط برای کودکان دارای مشکلات هوشی رشدی و مشاوره حفاظت از آسیب برای همه رده های معلولان و سالمندان)

به گفته وی بیش از ۱۰ هزار و ۳۶۵ نفر از خدمات تهویه مطبوع بهره مند شده اند که از این تعداد حدود ۹۵۰ نفر از خدمات تهویه مطبوع خودرو بهره مند شده اند.

ایروانی همچنین اعلام کرد: در اصلاح دستورالعمل حمایت مالی این سازمان، پیشنهاد شد سقف پرداختی برای مسکن در سال آینده به ۲۰ میلیون تومان و برای تهویه خودرو به ۱۰ میلیون تومان افزایش یابد.