اعلام افزایش ۳۰ درصدی عوارض بزرگراه + قیمت جدید


مدیرکل بهره برداری از بزرگراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از افزایش ۲۸ تا ۳۰ درصدی عوارض بزرگراهی با ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت: عوارض بزرگراهی باید هر ساله افزایش یابد. اما افزایش اخیر قیمت عوارض مربوط به سال ۱۳۹۹ است.

به گزارش پارچین خودرو، عباس بیات سرمدی با اعلام این خبر افزود: بر اساس ماده ۳۴ آیین نامه اجرایی قانون راهداری کشور، نرخ عوارض بزرگراهی باید سالانه به روز شود اما این اتفاق در سال گذشته رخ نداد.

وی با بیان اینکه نرخ عوارض بزرگراهی در سال جاری بین ۲۸ تا ۳۰ درصد نسبت به نرخ ۲۰۱۹ افزایش یافته است، افزود: شرکت های بهره بردار بزرگراه پیش از آن درخواست افزایش نرخ عوارض داشتند. از آنجایی که آنها سرمایه گذاران خصوصی هستند که بازده سرمایه خود را از طریق کارمزد دریافتی برنامه ریزی می کنند و با افزایش هزینه نگهداری بزرگراه و امضای مدل مالی به عنوان قرارداد بین اپراتورها و شرکت ساختمانی، سرمایه سرمایه گذاران خصوصی باید برای ساخت بزرگراه در کشور در مدت معینی می توانند تا ۱۵ درصد از حقوق دریافتی از مردم را برای نگهداری و تعمیر بزرگراه ها و ۱۰ درصد آن را صرف هزینه بهره برداری با احتساب حقوق کارکنان این بزرگراه ها کنند. بزرگراه ها

مدیرکل بهره برداری از بزرگراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور افزود: اگر درصد افزایش نرخ عوارض برای یک بزرگراه با دیگری متفاوت است به این دلیل است که عوامل و معیارهای مختلفی برای محاسبه عوارض بزرگراهی وجود دارد. شامل مدل مالی امضا شده بین سازنده و اپراتور با شرکت ساختمانی، هزینه نگهداری بزرگراه، نرخ تورم و میزان تردد وسایل نقلیه و غیره است، به عنوان مثال، اگر تردد وسایل نقلیه کافی در بزرگراه وجود نداشته باشد، اپراتور می تواند در بازه زمانی تعیین شده در قرارداد به سرمایه خود دسترسی داشته باشد و پیشنهاد می کند که عوارض بزرگراه را با درصد بیشتری افزایش دهد تا بتواند مجدداً آن را سرمایه گذاری کند.

وی درباره نرخ جدید عوارض اعلام شده برای سال جاری در بزرگراه های کشور گفت: عوارض بزرگراهی در محورهایی که به صورت الکترونیکی دریافت می کنید محاسبه می شود تا در صورت استفاده مالک خودرو از یکی از بزرگراه های متصل به سامانه های تعرفه الکترونیکی و پس از گذشت ۱۵ روز در صورت استفاده از خودرو. عوارض تردد را پرداخت نمی کند جریمه می شود و جریمه ماهانه سه درصد اضافه بر عوارض اصلی آن بزرگراه است که به صورت مرحله ای افزایش و محاسبه می شود.

به گفته بیات، قیمت برخی بزرگراه ها برای خودروهای سواری با نرخ جدید به شرح زیر است:

تهران آزادرا – قطعه ۴ شمالی، نرخ افزایش ۲۹.۴ درصد، متوسط ​​بازده سال جاری ۱۴۰۰۰ تومان.

بزرگراه آزاد – قطعه ۱ شمال در روزهای عادی نرخ افزایش ۳۵ درصد، نرخ عوارض سال جاری ۵۰ هزار تومان و در روزهای تعطیل و تعطیلات آخر هفته، ۴۱.۹ درصد، نرخ عوارض سال جاری ۷۰ هزار تومان است. تومان.

بزرگراه تهران – شمال تونل البرز شرقی در روزهای عادی نرخ عوارض سال جاری ۳۰ هزار تومان، آخر هفته و تعطیلات ۵۰ هزار تومان است.

از این رو قیمت اتوبان تهران شمال به طور کلی ۱۸.۹ درصد افزایش یافت و عوارض خودروهای عبوری در روزهای عادی ۹۴ هزار تومان و در تعطیلات آخر هفته و تعطیل ۱۳۴ هزار تومان محاسبه شد.

بزرگراه هیمت – کرج افزایش ۳۵ درصدی متوسط ​​درآمد سال جاری ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان

بزرگراه کنارگذر جنوبی تهران میانگین عوارض سال جاری ۳۴۰۰۰ تومان است.

بزرگراه تهران – پردیس نرخ افزایش ۲۴.۴ درصد نرخ ترانزیت امسال ۷۵۰۰ تومان

آزادرا زنجان – تبریز نرخ افزایش کارمزد ۴۰ درصد و نرخ مصوب امسال ۷ هزار تومان است.

بزرگراه کاشان – اصفهان، نرخ افزایش ۱۰۱ درصد، نرخ امسال ۲۰ هزار تومان

بزرگراه کنارگذر غربی اصفهان، نرخ افزایش ۲۷.۵ درصد، نرخ عوارض سال جاری ۱۴۵۰۰ تومان

بزرگراه قزوین – رشت، نرخ افزایش ۱۶.۷ درصد، نرخ عوارض سال جاری ۱۵۵۰۰ تومان

بزرگراه ساوا – سیلواسگان ۲۴.۴ درصد افزایش نرخ سال جاری ۱۱۵۰۰ تومان

بزرگراه خرم آباد – پل زال، نرخ افزایش ۲۶.۲ درصد، نرخ عوارض سال جاری ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان است.

بزرگراه پل دریاچه ارومیه نرخ افزایش ۱۹.۳ درصد عوارض سال جاری ۱۱۰۰۰ تومان

آزدرا باغشا – رویت افزایش ۲۱.۶ درصدی متوسط ​​کارمزد امسال ۷۵۰۰ تومان.

بزرگراه کنارگذر شمال مشهد، نرخ افزایش ۳۸.۸ درصد، نرخ عوارض سال جاری ۸ هزار تومان است.

اهواز – اتوبان بندر امام، نرخ افزایش ۲۷.۳ درصد، میانگین عوارض سال جاری ۶ هزار تومان است.

آزدرا سفاح همدان نرخ افزایش ۲۳.۶ درصد متوسط ​​عملکرد سال جاری ۱۰ هزار تومان

آزادراه پل زال اندیمشک نرخ افزایش ۳۳.۵ درصد نرخ کارمزد امسال ۱۰ هزار تومان

بزرگراه قم – گرمیسر نرخ افزایش آن ۲۷.۱ درصد، نرخ ترانزیت امسال ۲۳ هزار تومان است.