اصلاح فرمان خودرو چیست؟ بهترین روش ها برای رانندگی ماشین در ماشین های مختلف


تنظیم فرمان یا مقدار فرمان خودرو مکانیزمی است که موقعیت ستون فرمان خودرو را با توجه به نیاز راننده کنترل می کند.

بهترین راه برای کنترل بهتر خودرو، قرار دادن صندلی و فرمان در موقعیت صحیح است. برای بهبود راحتی و ایمنی رانندگی، همه خودروها دارای یک اهرم تنظیم فرمان هستند که فرمان را به سمت بالا، پایین، داخل و خارج حرکت می دهد. این امر بسیاری از مشکلات مانند صدمات تصادفی، برخورد ناشی از شل بودن فرمان، جداسازی قطعات و فرسودگی بیش از حد لاستیک را کاهش می دهد. در اینجا چند روش برای تنظیم فرمان وجود دارد.

راه های دنده فرمان خودرو

قبل از تشریح روش ها، بهتر است ابتدا اطلاعات مربوط به قطعات اثاثه یا لوازم داخلی را بدانید. در این صورت می توانید تعمیر، اصلاح و اجرای دستور را به درستی درک کنید. بنابراین سهل انگاری در تعمیر و پوشیدن لباس موجب تلفات جانی و مالی می شود.

چرخ های جلوی ماشین ماشین را به چپ و راست حرکت می دهند. اما چرخ های جلویی که موازی نیستند منجر به سایش تایر، افزایش مصرف سوخت و کشیدن خودرو به یک سمت می شود. در یک باند بهداشتی، دو چرخ جلو باید موازی باشند.

موازی بین دو چرخ را کنترل می کند. این قسمت به جعبه هیدرولیک یا جعبه فرمان متصل می شود. هنگامی که قطعه حرکت می کند، چرخ ها به جلو یا چپ و راست حرکت می کنند. علاوه بر موازی بودن چرخ ها در تنظیم فرمان یا فرمان خودرو، وقتی از جلو به چرخ ها نگاه می کنیم باید عمود باشند.

کج شدن لاستیک ها به داخل یا خارج باعث فشار به یک طرف لاستیک می شود و در نهایت فرسوده می شود. چرخ ها فقط در صورتی نیاز به تعمیر دارند که شاسی سالم باشد و لاستیک ها و دسته ها آسیبی نبینند.

تصادف اتومبیل باعث انحراف چرخ از حالت عمودی می شود. در این مورد، زاویه انحراف باید توسط دستگاه های خاصی تعیین شود. سپس با یک جک هیدرولیک سمباده می‌شود تا انحراف قاب از بین برود. ابزارهای حرفه ای برای تشخیص و تعمیر شیب چرخ جلو وجود دارد. همچنین می توانید ببینید که آیا سطح خانه کج شده است یا خیر.

بنابراین، اگر چرخ خودرو کج شده است، بهتر است به کار صاف یا تودوزی بازگردید. البته برخی از ماشین ها قطعه ای برای تنظیم زاویه عمودی چرخ ها دارند.

بانداژ را تنظیم کنید

برای تنظیم فرمان، از موازی بودن چرخ جلو مطمئن شوید.

مراحل تنظیم فرمان

برای اطمینان از ایمن بودن پوشش، مطمئن شوید که وسیله نقلیه در هنگام رانندگی روی سطح صاف به چپ و راست حرکت نمی کند. همچنین از سالم و طبیعی بودن لاستیک ها اطمینان حاصل کنید. در اینجا راه هایی برای تنظیم دستور وجود دارد.

ابزار لازم برای میزان دستورات موجود در دستگاه

۱- آچار: از آچار فرانسوی یا آچار دیگری برای تنظیم روکش و مهره آن برای تنظیم فرمان یا فرمان استفاده کنید.

۲- شمارنده: با این ابزار می توان فاصله لاستیک های جلو و عقب را با یک متر یا دو تکه ورق تخت اندازه گیری کرد.

۳- لوله: به لوله ای به قطر دو و نیم اینچ نیاز دارید. طول آن باید ۲۰ سانتی متر کمتر از فضای داخلی چرخ های جلو باشد. توجه داشته باشید که قطر لوله باید به اندازه ای باشد که بتواند حدود ۲.۵ سانتی متر در لوله حرکت کند.

طول لوله بزرگ ۲۰ سانتی متر و لوله کوچک ۴۰ سانتی متر از فضای داخلی بین دو چرخ جلو کوتاه تر است. برای اینکه بتوانید پیچ ​​با قطر نیم اینچ را در لوله بزرگ محکم کنید، باید یک سوراخ در سر ایجاد کنید. این از حرکت لوله جلوگیری می کند. این لوله دقیقا ابزاری است که برای مسیریابی حرفه ای در مخازن استفاده می شود.

اطمینان حاصل کنید که لاستیک ها از نظر ارتفاع، عرض و فشار هوا دقیقاً یکسان هستند. اگر ساییدگی زیر بغل روی لاستیک ها مشاهده شد، بهتر است آن را تعویض کنید.

نرخ فرمان دستی

قبل از هر چیز باید در نظر داشته باشید که خودرو روی سطح صافی قرار دارد و فرمان کاملاً صاف است. در هنگام رانندگی اگر دیدید ماشین مستقیم حرکت می کند اما فرمان کج شده است، فرمان باید کج باشد.

هنگام تنظیم فرمان هرگز سعی نکنید فرمان را باز کنید. علاوه بر اشتباه بودن، تلاش زیادی هم می خواهد. علاوه بر این، تنظیمات کارخانه غیرفعال است.

ممکن است روی برخی از روکش‌ها متوجه شده باشید که با کج شدن فرمان، فرمان به سرعت باز می‌شود. این نشان می دهد که او اصلاً تنظیمات دستور را درک نکرده است. اگر فردی متخصص بود هرگز آن را نمی گرفت و با تغییر ست لباس سعی در حل آن نمی کرد.

اقداماتی برای اندازه گیری میزان رانندگی سنتی

بهتر است آجرها را پشت و جلوی چرخ های عقب قرار دهید تا خودرو حرکت نکند. همچنین برای ایمنی بیشتر از ترمز دستی استفاده کنید.

حالا ماشین باید روی سطح صاف و فرمان کاملا صاف باشد. حالا به چرخ های جلو نگاه کنید و ببینید که آیا آنها مستقیم هستند یا چپ و راست. اگر ظاهراً می خواهند، شما باید انحراف موضوع را اصلاح کنید.

لوله را در زیر خودرو بین دو چرخ جلو قرار دهید تا انتهای لوله دقیقاً روی لبه جلوی لاستیک ها قرار گیرد. همین کار را برای پشت لاستیک انجام دهید. توجه داشته باشید که وسیله نقلیه باید روی زمین باشد، آن را بلند نکنید.

مهمترین قسمت تنظیم فرمان ماشین یا فرمان این است که فاصله باید دقیقاً یکسان باشد. دهانه باز چرخ ها نشان می دهد که فاصله بین دو قسمت جلویی بیشتر از عقب چرخ ها است. دهانه بسته چرخ ها نیز فاصله کمی از جلو را از عقب نشان می دهد.

حالا باید مهره میله تنظیم را شل کنید. همچنین میله را با آچار شل یا سفت کنید تا چرخ ها موازی باشند.

نکات مهم برای تنظیم فرمان به روش سنتی

۱- کنترل امر مستلزم صبر است. هر بار نوار را تا نیمه شل یا سفت کنید. بد نیست بدانید که شل شدن میله باعث کج شدن چرخ به سمت داخل می شود. برعکس، سفت کردن آن دهانه چرخ ها را باز می کند.

۲- با باز و بسته کردن میله دقت کنید که لبه های جلو و پشت رزوه ها متقارن و دقیقاً موازی باشند.

۳- اگر میله فضایی برای سفت و شل کردن میله ندارد، می توانید با چرخاندن کل فرمان این کار را انجام دهید.

۴- برای اطمینان از نرمی فرمان خودرو، مهره ها را سفت نکنید و کمی رانندگی کنید.

۵- کج کردن فرمان به چپ به این معنی است که باید میله چرخ سمت راست را کمی باز کنید. علاوه بر این، میله چرخ چپ را به طور یکنواخت سفت کنید. این کار باعث می شود که چرخ ها در یک راستا قرار بگیرند و فرمان دیگر کج نشود. برای کج کردن فرمان به سمت راست، باید برعکس عمل کنید.

۶- پس از اطمینان از کج نبودن فرمان و موازی بودن چرخ ها، مهره میله تنظیم را سفت کنید.

۷- نکته بسیار مهم دیگر این است که فرآیند تنظیم فرمان یا مقدار فرمان خودرو را تنها زمانی انجام دهید که کل فرآیند را به خوبی درک کرده باشید.

اهمیت تنظیم فرمان

سرعت فرمان نقش عمده ای در کنترل سرعت وسیله نقلیه در جاده دارد. تنظیم فرمان از فرسودگی لاستیک ها و واژگونی خودرو در سرعت های بالا جلوگیری می کند. علاوه بر این، از چرخش فرمان جلوگیری می کند یو شکل می گیرد. اثرات کم فرمانی در خودروهای دارای فرمان هیدرولیک نیازمند تخصص و حساسیت بالا است. اما در خودروهای بدون فرمان هیدرولیک، لکه بینی قابل توجه است.

علت عدم تعادل فرمان

عدم وجود فرمان نشان دهنده مشکل در زاویه چرخ ها است که نیاز به تنظیم دارد. اما آیا می دانید علت خرابی فرمان چیست؟

با گذشت زمان و در نتیجه استفاده مکرر، خودرو دچار گرفتگی می شود. یکی از مشکلات اصلی اصطکاک چرخ ماشین است. اعوجاج زاویه فرمان نقش مهمی در این خرابی دارد.

یکی دیگر از دلایل زاویه بین چرخ ها و فرمان، ناهماهنگی فرمان در مرکز است. از دیگر علائم ناهماهنگی فرمان می توان به تصادف خودرو با لبه میز، تنظیم نادرست فرمان، برخورد شدید و رفتن به سمت راننده با سرعت زیاد اشاره کرد.

نحوه تنظیم فرمان

تنظیم مقدار و زاویه فرمان یک مورد تخصصی است. بنابراین کارهایی مانند میزان فرمان پس از تعویض لاستیک، تیونینگ فرمان و تیونینگ فرمان خودرو (فرمان خودرو چقدر است) را به یک فرد مجرب و متخصص بسپارید. قبل از تنظیم، باید بدانید که چرا تنظیم نشده است.

توجه داشته باشید که در برخی خودروها کیسه هوا و بوق در تنظیم شیشه جلو موثر است.

مبلغ سفارش با دستگاه

در حال حاضر از دستگاه هایی برای هدایت سرعت استفاده می شود که از لیزر و کنترل نوری استفاده می کنند. در این قسمت قصد داریم شما را با راه اندازی فرمان با دستگاه لیزر آشنا کنیم.

لیزرهای پیشرفته از سه جزء جداگانه زیر برای تنظیم فرمان تشکیل شده است:

۱- قسمت اول: کنترل چرخ های ماشین را دارد. این اهداف زمانی که به طور کامل روی چرخ ها محصور می شوند آماده خواندن توسط حسگر هستند.

۲- قسمت دوم: شامل سنسور اصلی دستگاه یا دوربین می باشد. این سنسور اهداف روی چرخ ها را تشخیص می دهد و زاویه چرخ ها را تشخیص می دهد.

۳- قسمت سوم: پردازنده نرم افزاری دستگاه در این قسمت قرار دارد. وظیفه پردازنده ضبط اطلاعات دریافتی توسط دوربین است. زوایا را با بررسی اطلاعات تحلیل می کند. پس از تجزیه و تحلیل، تغییرات و توصیه های لازم را ابلاغ می کند. زاویه ها مجددا بررسی شده و در صورت صحیح بودن تعداد چرخ ها و فرمان نهایی می شود.

هزینه سفارش با دستگاه

تنظیم فرمان خودرو یا میزان فرمان خودرو هزینه زیادی ندارد. مبلغ سفارش به روش سنتی یا دستی زیاد خرج نمی شود. اما اگر بخواهید به روش های دقیق تری مانند لیزر و استفاده از ماشین اصلاح کنید، هزینه زیادی خواهد داشت.

اخرین حرف

در این مقاله روش های تنظیم فرمان خودرو را به تفصیل شرح می دهیم. با مطالعه این مقاله شما را با انواع روش های تیونینگ فرمان برای تعمیر و تیونینگ صحیح فرمان خودرو آشنا کرده ایم. ما دلایل سردرگمی را ذکر کردیم و گفتیم که برای رفع مشکلات زیر در اسرع وقت اقدام کنید.