استفاده از Notepad را متوقف کنید


ما صادقانه خواهیم گفت: ما Notepad در ویندوز را برای یادداشت برداری گاه به گاه یا ویرایش فایل های متنی سبک دوست داریم. اما اگر از آن برای هر چیز دیگری استفاده می کنید، ممکن است زمان آن رسیده که به دنبال جایگزین های بهتری باشید. در اینجا دلیل – و آنچه شما باید در عوض استفاده کنید.

مشکلات دفترچه یادداشت

دفترچه یادداشت ساده و سریع است، اما همان ماهیت انتزاعی که استفاده از آن را آسان می کند، باعث کمبود آن در سایر زمینه ها، به خصوص هنگام سازماندهی یادداشت ها می شود. بیایید به کاستی های آن با جزئیات بیشتری نگاه کنیم – و چیز بهتری را پیشنهاد کنیم.

هیچ سازمان داخلی وجود ندارد

آیا چندین یادداشت را به طور همزمان ویرایش می کنید یا آنها را برای مرجع باز نگه می دارید؟ سپس احتمالاً از یک برنامه یادداشت برداری تب دار مانند Notepad++ یا یک برنامه با لیستی از یادداشت ها مانند OneNote استفاده خواهید کرد. با دفترچه یادداشت قدیمی به تنهایی، شما با بسیاری از فایل‌های متنی تکی باقی می‌مانید که باید آن‌ها را در بسیاری از پنجره‌های جداگانه باز کنید و اگر می‌خواهید آنها را به هر نحوی در سیستم نگه دارید، با استفاده از پوشه‌ها به صورت دستی سازماندهی کنید.

برای مثال، در OneNote، می‌توانید «نوت‌بوک» ایجاد کنید، که گروه‌هایی از یادداشت‌ها هستند که می‌توانید بر اساس موضوع سازماندهی کنید. مدیریت بسیاری از یادداشت ها برای پروژه های بزرگ و غیر عملی را بسیار آسان تر می کند.

بدون قالب متن

در حالی که فقدان قالب بندی متن فانتزی – مانند ایتالیک، پررنگ، فونت های مرکزی، نقاط گلوله یا تغییر فونت ها – بخشی از جذابیت Notepad است، همچنین می تواند هنگام تلاش برای سازماندهی اطلاعات در یک سند یادداشت، یک اشکال بزرگ باشد. برای یک برنامه رایگان با قابلیت های قالب بندی اولیه، WordPad را که با ویندوز ۱۰ و ۱۱ ارائه می شود، امتحان کنید. یا می توانید Google Docs را برای راه حل مبتنی بر ابر امتحان کنید.

اگر به قابلیت‌های عالی پردازش کلمه نیاز دارید، Microsoft Word یا Google Docs فوق‌الذکر را امتحان کنید. و اگر عاشق استفاده از Notepad برای برنامه نویسی هستید، می توانید Notepad++ زیادی دریافت کنید که به طور خودکار کدهای زبان های برنامه نویسی مختلف را فرمت می کند تا خواندن آن را آسان تر کند.

بدون پشتیبان گیری ابری یا دسترسی آسان به چندین دستگاه

مگر اینکه فایل‌های متنی Notepad خود را در یک سرویس فایل ابری مانند OneDrive یا Dropbox ذخیره کنید – یا نسخه‌های پشتیبان واقعاً خوبی داشته باشید – به راحتی می‌توانید یادداشت‌های خود را در یک حادثه ناگوار از دست بدهید. در عوض، نوشتن را در Google Docs یا OneNote امتحان کنید، که هر دو به شما امکان می‌دهند فایل‌های خود را در فضای ابری ذخیره کنید و از دستگاه‌های مختلف به آنها دسترسی داشته باشید.

مربوط: راهنمای مبتدیان برای Google Docs

هیچ ویژگی جستجوی عمیقی وجود ندارد

مطمئناً، می توانید Ctrl + F را در یک فایل Notepad فشار دهید و متن را در یک سند جستجو کنید. اما اگر می خواهید متنی را در میان چندین فایل متنی ایجاد شده با Notepad جستجو کنید، باید از ویژگی جستجوی داخلی ویندوز استفاده کنید که فرآیندی کثیف و کند است.

به غیر از آن، اگر از برنامه‌ای مانند OneNote یا Notepad++ استفاده می‌کنید، می‌توانید به راحتی محتوا را در میان فایل‌های یادداشت جستجو کنید. برای مثال، با Notepad++، حتی می‌توانید اقدامات قدرتمند یافتن و جایگزینی را در چندین فایل یادداشت به طور همزمان انجام دهید.

بدون رمزگذاری به طور پیش فرض

به طور پیش فرض، فایل های متنی Notepad به هیچ وجه رمزگذاری یا ایمن نمی شوند. شما باید به صورت دستی آن را در یک پارتیشن فایل رمزگذاری شده با استفاده از ابزاری مانند BitLocker از مایکروسافت ذخیره کنید تا داده های خود را ایمن نگه دارید. در مقابل، اگر از OneNote استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از رمزگذاری AES 128 بیتی از یادداشت‌ها با رمز عبور محافظت کنید.

به جای آن Notepad++ را امتحان کنید

همانطور که چندین بار در بالا ذکر شد، Notepad++ توسط Don Ho یک جایگزین کاملاً رایگان Notepad با بسیاری از ویژگی‌های اضافی ایده‌آل برای کاربران حرفه‌ای است که فایل‌های متنی را برای پیکربندی یا برنامه‌نویسی ویرایش می‌کنند. به صورت رایگان در وب سایت Notepad++ موجود است.

دون هو

حتی اگر تصمیم دارید از Notepad استفاده کنید، خوب است بدانید که ابزارهای دیگری برای انواع مختلف یادداشت برداری یا کارهای پردازش کلمه وجود دارد. موفق باشید و خدا به شما برکت دهد!

مربوط: چرا Notepad هنوز برای یادداشت برداری عالی است