اسامی صحن های حرم امام رضا + رزرو تور مشهد با تخفیف ندابل


حرم امام رضا (ع) یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایران است و سالانه میلیون ها نفر از ایران و جهان برای زیارت شاه خراسان به مشهد سفر می کنند. بارگاه ملکوتی علی بن موسی الرضا در طول تاریخ بارها تغییر و تحول یافته است و در روایت آمده است که خود وی در سفر به مرو محل حرم رضوی را به عنوان آرامگاه ابدی خود برگزید. حرم مجموعه ای از طاق ها، صحن ها، مساجد، موزه ها و کتابخانه هاست که هر کدام فضای معنوی خاص خود را دارند. در اینجا می خواهیم در مورد صحن های حرم امام رضا صحبت کرده و به شما تقدیم کنیم.

البته قبل از معرفی میادین حرم امام رضا (علیه السلام) لازم است کمی به تورهای آژانس مسافرتی ندبل اشاره کنیم که تورهای مختلفی از جمله تور مشهد را ارائه می دهد. تور کیش از تهران و… زمین و هوا را تامین می کند. اگر قصد سفر به مشهد را دارید می توانید از تورهای تخفیفی این آژانس مسافرتی خوشنام استفاده کنید. در آینده با ما همراه باشید.

حرم امام رضا (ع).

بارگاه ملکوتی حرم امام رضا یکی از شگفت انگیزترین مکان های ایران است که قلب بسیاری از ایرانیان در آن می تپد. حرم رضوی تنها یک بقعه نورانی ندارد و این مجموعه مذهبی از چندین بنا و مجموعه فرعی تشکیل شده است. حرم رضوی با ارزش های تاریخی، هنری و معماری در سال ۱۳۱۰ به عنوان اثر ملی به ثبت رسید و پس از انقلاب اسلامی توجه ویژه ای به حرم امام رضا شد و توسعه زیادی یافت.

در مجموع ۶۰ هزار و ۵۰۰ متر مربع مساحت زیارتی تحت پوشش حرم پس از انقلاب اسلامی به ۷۰ هزار متر مربع اضافه شد و در مجموع با احتساب مساحت تمام قسمت های زیارتی و غیر زیارتی، به مساحت کل امام زمان (عج) اضافه شد. رضا. مقبره (P) بیش از یک میلیون متر مربع است و گنجایش ۷۰۰۰۰۰ نفر را دارد.

معرفی محوطه حرم امام رضا

فضاهای باز اطراف حرم را صحن می گویند و در مجموع ۹ صحن در حرم ساخته شده است. به استثنای صحن های قدیم و جدید، صحن های مقبره آقا علی بن موسی الرضا (علیه السلام) بعد از انقلاب ساخته شد. پس از بنای مسجد رضوی، بناهای شرقی و غربی نیز به بقیه بقعه اضافه شد.

صحن قدیمی حرم امام رضا

عتیق نام یکی از صحن های حرم امام رضا است که در قسمت شمالی حرم قرار دارد. این میدان حدود ۱۰۴ متر طول و حدود ۶۴ متر عرض دارد. در کنار حیاط قدیمی، چند اتاق در طبقه دوم ساخته شده که با ۴ بالکن در چهار طرف حیاط از هم جدا شده اند.

در قسمت جنوبی رواق طاق محراب بر روی شبستان های طلاکاری شده اشعاری از ندیم به خط محمدعلی بن سلیمان رضوی قرار دارد.

صحن هدایت یکی از صحن های حرم امام رضا است

میدان هدایت حرم امام رضا با مساحتی حدود ۱۴۴۰ متر مربع در شمال شرقی حرم واقع شده است. این صحن از سمت شمال شرقی به پژوهشکده اسلامی، مدرسه المریه و سردار طبرسی منتهی می شود و در جنوب غربی صحن، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و بساط شیخ طبرسی و نیز قرار دارد. مهمان خانه حضرت.

صحن هدایت از جنوب و جنوب شرقی به ساختمان اداری دانشگاه علوم اسلامی رضوی و قبرستان بیربلاندوز و راس نواب صفوی متصل است.

صحن مسجد رضوی یکی از صحن های حرم امام رضا است

بزرگترین صحن حرم امام رضا، صحن مسجد رضوی است که بیش از ۱۱۷ متر مربع مساحت دارد. این صحن یکی از جدیدترین صحن های بقعه است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ساخته شده است.

میدان مسجد رضوی یکی از بزرگ‌ترین صحن‌های عتبات عالیات جهان است و گنجایش بیش از ۷۰ هزار نمازگزار را دارد.

تالار رضوی جم از ۳۰ اتاق و ۴۶ سوئیت تشکیل شده است. در اطراف آن و در قسمت های جنوبی، شرقی و غربی آن سه ایوان و رواق بزرگ ساخته شده و در دو طرف هر رواق دو تاج گل طلاکاری شده به ارتفاع بیش از ۳۰ متر وجود دارد که از ویژگی های منحصر به فرد آن است. حیاط.

مسجد رضوی زیبایی دیدنی دارد و در بین زائران محبوبیت بیشتری دارد. همچنین می توانید از فایل ها استفاده کنید تور لحظه آخری مشهد با هزینه بسیار مناسب به این شهر سفر کنید و تالار رضا جامی در حرم امام رضا (ع) را از نزدیک تماشا کنید.

حرم مطهر حرم مطهر رضوی

نام صحن های حرم امام رضا

میدان جمهوری اسلامی یکی از صحن‌های حرم امام رضا (ع) است که در سال ۱۳۶۰ ساخته شده و ۲۵ هزار متر مربع مساحت دارد و بین بست بالا و مسجد گوهرشاد قرار دارد. این صحن از طریق مدرسه مبارکه بالاسر به رواق دارالصیاد و از آنجا به حرم مطهر متصل می شود.

صحن کوثر یکی از صحن های حرم امام رضا است

صحن کوثر در شمال شرقی صحن مسجد رضوی قرار دارد و مساحت طاق آن بیش از ۱۵۲ متر مربع است. صحن کوثر از شمال شرقی به سردار نواب صفوی متصل است. در ضلع غربی صحن، رواق امام خمینی (ره) و صحن آزادی قرار دارد.

نمای صحن کوثر از آجر، سنگ و کاشی معرق ساخته شده است. برای ورود به صحن کوثر باید از خیابان شهید نواب صفوی، صحن هدایت و صحن جام رازوری مسیر را پیدا کنید.

صحن الغدیر یکی از صحن های حرم امام رضا است

بارگاه غدیر با مساحتی در حدود ۱۴۵۰۰۰ متر مربع در جنوب غربی اماکن متبرکه قرار دارد. از ضلع غربی به مجتمع خدمات تجاری غدیر منتهی می شود و از ضلع شرقی به میدان جمهوری اسلامی متصل می شود. همچنین از شمال به سیر در شیرازی متصل است.

صحن امام خمینی یکی از صحن های حرم مطهر رضوی است

حرم امام خمینی یکی دیگر از شبستان های حرم امام رضا است که پس از ۸ سال ساخت ساخته شده است. در سال ۱۳۵۳ شمسی به جای این صحن بناهایی مانند موزه، خزانه و کتابخانه وجود داشت که همگی ویران شدند و میدان امام خمینی (ره) به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع ساخته شد.

صحن امام خمینی از ضلع شمالی به صحن جدید متصل می شود که پایه ای بلند و زیبا با مقرنس پوشانده شده است. در قسمت شرقی حیاط، ساختمان جدید و زیبای موزه، کتابخانه و گنجینه با معماری سنتی اسلامی به چشم می خورد. از ضلع غربی به تراس شرقی مسجد جوهر شاد و دروازه بلند و زیبای دیگری متصل می شود. قسمت جنوبی صحن با حصار و درهای فلزی به خیابان مدور عریض که تمامی بناهای آستان قدس را در بر می گیرد ختم می شود.

صحن جدید آزادی یکی از صحن های حرم امام رضا است

صحن حرم امام رضا

از جمله صحن های حرم امام رضا (علیه السلام) صحن جدید معبد آزادی است که در شرق حرم قرار دارد. این صحن ۸۱ متر طول و ۵۱ متر عرض دارد. ۵۶ کیوسک در پایین و ۵۶ کیوسک در بالا نزدیک صحن آزادی ساخته شد.

میدان آزادی با سنگ مرمر تیره و کاشی های رنگی تزئین شده است. در مرکز این حیاط یک استخر بزرگ وجود دارد که در آن می توانید سنجاب یکپارچه Sakkhana را ببینید.

ظرف بیت المقدس یکی از اماکن مقدس رضوی است

صحن قدس یکی از صحن‌های حرم امام رضا (ع)، فضای جلوی میدان امام، مسجد کوهرشاد و بناهای سرپوشیده و بیرونی، همگی این صحن زیبا را ساخته‌اند.