اثبات کار در مقابل اثبات سهام: تفاوت چیست؟


دو بلوک با هم برخورد می کنند.
phive / Shutterstock.com

علیرغم اینکه این یک فناوری جدید است، بحث طولانی مدتی در مورد بهترین راه برای بلاک چین برای تأیید تراکنش ها و افزودن آنها به بلاک چین وجود دارد. بحثی بین Proof of Work و Proof of Stake وجود دارد و ارزهای دیجیتالی هستند که از هر دو استفاده می کنند.

اثبات چی؟

فرآیند اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن آن‌ها به بلاک چین به عنوان مکانیزم اجماع شناخته می‌شود. در اصل، بلاک چین ها پایگاه های داده به هم پیوسته ای هستند که دائماً سعی می کنند با یکدیگر در ارتباط باشند. برای حفظ دقت، همه بلاک چین ها سعی می کنند به اجماع دست یابند. دستیابی به اجماع تضمین می کند که تراکنش های موجود در شبکه همگی یکسان و در نتیجه مشروع هستند.

زنجیره‌های بلوکی مختلف از روش‌های مختلفی برای دستیابی به این اجماع استفاده می‌کنند. با این حال، دو مورد به طور خاص وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS). Proof of Work مکانیزم اجماع مورد استفاده محبوب ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم است. اثبات سهام توسط ارزهای رمزنگاری معروف مانند Cardano، Avalanche و Polkadot استفاده می شود. با این حال، اینها تنها مکانیسم های اجماع مورد استفاده امروز نیستند. توسعه دهندگان به طور مداوم در حال ابداع راه های جدیدی برای دستیابی به اجماع در مورد بلاک چین هستند.

درک اثبات کار و اثبات سهام به ایجاد دانش اولیه در مورد ارزش فناوری بلاک چین، مزایا و معایب روش‌های اجماع مختلف و وضعیت فعلی ارزهای دیجیتال کمک می‌کند.

معدنچیان در حال کار

بیت کوین، اولین ارز دیجیتالی که راه اندازی شد، از Proof of Work استفاده می کند. این بستگی به “کاری” دارد که ماینرها انجام می دهند. ماینرها پس از یک چیز، یک جایزه ارز دیجیتال. پاداش برای استخراج بلوک بعدی تراکنش ها داده می شود. بلوک جدید تراکنش ها به بخشی از زنجیره بلوکی تبدیل می شود و هر کسی که به اینترنت متصل است می تواند آن را مشاهده کند.

برای استخراج بلوک بعدی و کسب پاداش، ماینرها باید مسائل ریاضی بسیار پیچیده را حل کنند. این مشکلات با کمک کامپیوترهای قدرتمندی که ۲۴/۷ برای حل مشکل مربوط به بلوک بعدی کار می کنند سریعتر حل می شوند. یکی از مزایای Proof of Work این است که رایانه‌های شخصی کمتر قدرتمند می‌توانند منابع را با هم ترکیب کنند تا با رایانه‌های شخصی قوی‌تر برای این پاداش‌ها رقابت کنند. این ویژگی تضمین می کند که فردی با مقدار زیادی قدرت محاسباتی نمی تواند ایجاد بلوک را متمرکز کند یا به طور مخرب عمل کند.

حسابرسان و موجودی

Proof Stake و Proof of Work Threads هدف نهایی یکسانی دارند و به روش های مختلف انجام می شوند. اثبات بلاک چین به جای ماینرها از ذینفعان استفاده می کند. بدون مشکل ریاضی اما هنوز یک جایزه. اعتبارسنجی‌ها حق تأیید بلوک بعدی تراکنش‌ها را با مسدود کردن یا «قفل کردن» ارز دیجیتال خود برای مدت زمان مشخصی «به‌دست می‌آورند».

مکانیسم اجماع اثبات سهام، اعتبار سنجی ها را به صورت تصادفی انتخاب می کند، اما اعتبار سنجی هایی که بیشترین پول جمع آوری شده را دارند، شانس خود را برای ایجاد بلوک بعدی افزایش می دهند. مشابه روشی که استخراج‌کنندگان با رایانه‌های کم‌قدرت می‌توانند برای اثبات کار با هم جمع شوند، تأییدکنندگان اثبات سهام نیز می‌توانند پول خود را برای رقابت با اعتبارسنجی‌های دیگری که ممکن است توانایی بیشتری در تولید بلاک‌ها داشته باشند، جمع کنند. این به عنوان یک استخر مخزن شناخته می شود.

تصویر بزرگ

هر مکانیزم اجماع دارای مزایا و معایبی است. طرفداران Proof of Work امنیت و دسترسی را به عنوان مزایا برجسته می کنند. دشواری استخراج بلوک بعدی امنیت را افزایش می دهد زیرا زمان، انرژی و منابع زیادی باید برای افزودن تراکنش های نادرست به بلاک چین استفاده شود. صرفاً ارزش وقت و انرژی را ندارد. علاوه بر این، طرفداران اثبات کار ممکن است استدلال کنند که اثبات سهام کمتر غیرمتمرکز است، زیرا بر ایجاد بلوک‌هایی در میان افرادی که بیشترین پول را دارند تمرکز می‌کند. از آنجایی که ماینرهای اثبات شده برای کسب پاداش فقط به اتصال اینترنت نیاز دارند، ایجاد بلاک بیشتر توزیع می شود.

کسانی که برای اثبات سهام رقابت می کنند، دلایل خوبی برای این باور دارند که اثبات کار ممکن است به گذشته تبدیل شود. اثبات کار به زمان و انرژی قابل توجهی برای ایجاد بلوک بعدی نیاز دارد. در نتیجه، تراکنش‌ها در مقایسه با مکانیسم‌های اثبات سهام می‌توانند به طرز دردناکی کند باشند. علاوه بر این، کارمزد تراکنش بسیار کمتر از کارمزد اثبات زنجیره کسب و کار است.

این ترکیب به عنوان یکی از دلایل اصلی انتقال شبکه اتریوم به Proof of Stake برجسته شده است. مکانیسم اثبات سهام که با نام اتریوم ۲.۰ شناخته می‌شود، به بلاک چین اتریوم اجازه می‌دهد تا با افزایش ترافیکی که در سال‌های اخیر با موجی از کاربران جدید همراه شده است، بدون تکیه بر راه‌حل لایه ۲، مدیریت کند.

اثبات کار در مقابل اثبات سهام یک بحث قدیمی در دنیای بلاک چین است. درک کنید که در هر دو نقاط قوت و ضعف وجود دارد. این بحث احتمالاً مانند بلاک چین ها در طول زمان شکل می گیرد. بدون اثبات کار، هیچ مدرکی وجود نخواهد داشت. بدون اثبات سهام، بلاک چین‌های جدید روش‌های جایگزینی را توسعه نمی‌دهند که به پاسخگویی به تقاضاهای متغیر کاربران ارزهای دیجیتال کمک کند.