آیا ISP من می تواند بداند که آیا از VPN استفاده می کنم یا خیر، و آیا به آنها اهمیت می دهند؟


یک زن نگران از لپ تاپ برای حفظ حریم خصوصی محافظت می کند.
نیکولتا یونسکو / شاتر استوک

استفاده از VPN یک راه عالی برای افزایش حریم خصوصی شما در حالت آنلاین است: سایت هایی که بازدید می کنید نمی توانند شما را با آدرس IP شما شناسایی کنند، به این معنی که تا زمانی که در کشور دیگری نباشید می توانید این کار را انجام دهید. با این حال، ممکن است از خود بپرسید که آیا ISP شما می‌تواند ببیند که از VPN استفاده می‌کنید، و اگر چنین است، آیا این مهم است یا خیر.

آیا ISP من می تواند بداند که آیا از VPN استفاده می کنم؟

پاسخ بخش اول ساده است: بله، ISP شما می تواند تشخیص دهد که شما در صورت تمایل از VPN استفاده می کنید.

این به دلیل نحوه عملکرد VPN است: وقتی از اینترنت بدون VPN استفاده می کنید، از رایانه خود به ISP خود متصل می شوید، که به نوبه خود به سایتی که می خواهید بازدید کنید وصل می شود – کمی پیچیده تر از این است، اما این برای اهداف ما کافی است برای جزئیات بیشتر به راهنمای ما در مورد نحوه کار اینترنت مراجعه کنید.

وقتی از طریق VPN متصل می شوید، از ISP خود به سرور سرویس VPN و سپس به یک مکان می روید. این باعث می‌شود که در این سایت به نظر برسد که گویی از آدرس IP یک سرور VPN استفاده می‌کنید، و امیدواریم آنها را فریب دهید تا فکر کنند شما شخص دیگری هستید، در جای دیگری. با این حال، توجه داشته باشید که بدون استفاده از حالت ناشناس، شناسایی خود آسان است.

ISP من چه چیزی را می بیند؟

VPN ها با پروکسی ها تفاوت دارند زیرا اتصال شما را از طریق یک تونل به اصطلاح امن رمزگذاری می کنند. این اتصال از رایانه شما به سرور VPN را رمزگذاری می کند و معمولاً از یک روش رمزگذاری پیشرفته مانند AES-256 استفاده می کند که در تئوری فقط می تواند توسط شخصی هک شود که چند میلیارد سال فرصت دارد.

تونل باعث می شود سایتی که بازدید می کنید بتواند آدرس IP جعلی (آدرس IP VPN) را ببیند، اما به صورت معکوس نیز کار می کند. وقتی ISP شما به اتصالی که ایجاد کرده‌اید نگاه می‌کند و از شما می‌پرسد که بداند به کجا می‌رود، همه چیزهایی که به آن بازمی‌گردد، چند آشغال تصادفی است. او می تواند ببیند که شما در حال برقراری ارتباط هستید – او حتی می تواند آدرس IP را که به آن وصل می شوید شناسایی کند – اما هیچ چیز بیشتر از این.

البته بازیابی ناخواسته های تصادفی نشانه واضحی از استفاده از VPN است. ISP شما به راحتی می تواند بفهمد کدام اتصالات به VPN منتهی می شود: فقط کافی است به اتصالاتی که داده های رمزگذاری شده زیادی ارسال می کنند دوباره نگاه کنید. هیچ راهی واقع بینانه برای دانستن اینکه کدام VPN است وجود ندارد – نه بدون اینکه بدانید چه افرادی فضای سرور را اجاره می کنند و هرگز نمی گویند – یا اینکه با VPN به چه چیزی دسترسی دارید.

آیا ISP ها در صورت استفاده از VPN اهمیت می دهند؟

این ما را به بخش دوم این سوال می‌رساند، اینکه آیا ISPهای شما اهمیت می‌دهند که شما از VPN استفاده می‌کنید. پاسخ احتمالا این است که بستگی به موقعیت جغرافیایی شما دارد. در بیشتر نقاط جهان، می توانیم فرض کنیم که ISP ها به طور کلی اهمیتی نمی دهند. چه به یک سرور VPN و چه به یک سرور مکان تصادفی متصل شوید، احتمالاً همه آنها برای آنها یکسان خواهند بود. از این گذشته، بسیاری از افراد از VPN برای اتصال از راه دور به شبکه های کاری استفاده می کنند. VPN که برای حفظ حریم خصوصی استفاده می کنید یکسان به نظر می رسد.

با این حال، یک استثنای بزرگ برای این قاعده وجود دارد: دیکتاتوری هایی مانند چین، ایران و بسیاری از کشورهای دیگر VPN ها را غیرقانونی کرده اند. در آن کشورها، اکثر ISP ها یا متعلق به دولت خواهند بود یا نوعی کنترل دولتی بر آنها اعمال می شود، به این معنی که فرصتی برای کسی وجود دارد که اتصالات را بررسی کند.

ما می دانیم که مقامات چینی برای استفاده از VPN جریمه خواهند کرد و شایعاتی وجود دارد که دولت فناوری ردیابی VPN را توسعه داده است. ما می‌توانیم حدس بزنیم که این برنامه‌ها می‌توانند اطلاعات مربوط به ارتباطات را جمع‌آوری کنند که داده‌های رمزگذاری شده را ارسال می‌کنند و بنابراین آنها را شناسایی می‌کنند، اما مطمئن نیستیم.

VyprVPN یکی از سرویس‌های VPN است که ادعا می‌کند پروتکل‌های اتصالی دارد که می‌تواند سیستم تشخیص چینی را فریب دهد، ما فرض می‌کنیم که تونل VPN را به نوعی مانند یک اتصال عادی به نظر می‌رسانیم.

در مورد ISP هایی که داده می فروشند چطور؟

مجموعه دیگری از کشورهایی که ممکن است ISP ها از مشتریانی که از VPN استفاده می کنند خوشحال نباشند، کشورهایی هستند که ردیابی و فروش داده های کاربر برای آنها قانونی است، مانند ایالات متحده. اگرچه هیچ مدرکی در این مورد وجود ندارد، اما می توانیم تصور کنیم که ISP ها از کاربران VPN چندان راضی نیستند زیرا این بدان معنی است که اطلاعات کمی برای فروش وجود دارد.

با این حال، از آنجایی که استفاده از VPN در ایالات متحده قانونی است و هیچ راهی برای توضیح نحوه استفاده مردم از اتصال اینترنتی خود وجود ندارد، ISP کمی می تواند برای متوقف کردن مشتریانی که استفاده از VPN را انتخاب می کنند انجام دهد.

هر چه که باشد، ممکن است استفاده از VPN و محروم کردن ISP شما برای جمع آوری داده های شما یک حرکت هوشمندانه باشد. ما راهنمای پیدا کردن بهترین VPN را گردآوری کرده‌ایم، اما اگر یک میانبر می‌خواهید، ما در اکثر مواقع ExpressVPN را برای اکثر افراد توصیه می‌کنیم.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر