آیا گوگل پایین است؟ در اینجا نحوه بررسی (و رفع آن) آمده است


Google Home در لپ تاپ.
Rawpixel.com/Shutterstock.com

اگرچه ممکن است بعید به نظر برسد، حتی گوگل هم گاهی اوقات با وقفه هایی مواجه می شود. جستجوی گوگل گاهی اوقات کار می کند در حالی که سایر سرویس های گوگل مشکلات خاص خود را دارند. در عوض این احتمال وجود دارد که مشکل از طرف شما باشد.

چگونه بررسی کنیم که آیا گوگل واقعاً از کار افتاده است؟

اگرچه ممکن است این اتفاق بیفتد، اما در دسترس نبودن گوگل واقعاً یک اتفاق نادر است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که با ابزاری مانند DownForEveryoneOrJustMe، Down.com یا IsItDownOrJustMe دوباره بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که قطعی ها ممکن است بسته به منطقه شما ترجمه شوند، بنابراین این وب سایت ها ممکن است نتایج متفاوت یا نادرستی را نشان دهند.

نتیجه Down.com

اگر به قطعی واقعی مشکوک هستید، همیشه می توانید سایت های رسانه های اجتماعی را بررسی کنید توییتر Reddit. این نوع رویداد اغلب اتفاق نمی افتد و بنابراین مردم در مورد آن صحبت می کنند، به خصوص اگر سرویس هایی مانند Google Drive و Gmail را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

به احتمال زیاد مشکل در سر شماست، بنابراین بیایید نگاهی به برخی از راه حل های بالقوه بیندازیم.

صفحه وضعیت سرویس Google را بررسی کنید

برای داشتن تصویر بهتر، داشبورد وضعیت Google Workspace وضعیت برنامه هایی مانند Gmail و Google Drive را نشان می دهد. اگر در دسترسی به یک محصول خاص مشکل دارید، این نقطه شروع خوبی است. اگر چیزی خراب شد، باید منتظر بمانید تا مشکل برطرف شود تا راه حلی پیدا شود.

مرورگر (یا برنامه) دیگری را امتحان کنید

یکی از اولین چیزهایی که ممکن است بخواهید امتحان کنید، تغییر به مرورگر دیگری است. ما متوجه مشکلاتی در Safari شده‌ایم، به‌ویژه با استفاده از iCloud Private Relay، جایی که جستجوهای Google برای همیشه متوقف می‌شوند. این مشکلات در گوگل کروم یا فایرفاکس رخ نمی دهد، بنابراین مثال دیگری از این است که چرا نصب بیش از یک مرورگر ایده خوبی است.

سرویس‌های Google مانند Docs و Sheets معمولاً همیشه در Chrome بهتر کار می‌کنند، حتی اگر اکثر مرورگرها به خوبی کار می‌کنند. کاربران موبایل می توانند از اپلیکیشن مربوطه برای iOS و اندروید استفاده کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند.

اگر با برنامه Google برای iOS یا Android مشکل دارید، سعی کنید برنامه را متوقف کنید یا به جای آن از یک مرورگر وب استفاده کنید. اگر مشکل برطرف نشد، می‌توانید برنامه را به‌روزرسانی یا دوباره نصب کنید.

دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید

خاموش کردن و سپس راه اندازی مجدد رایانه یا تلفن هوشمند راهی سریع برای رفع تعداد زیادی از مشکلات است. اگر در دسترسی به جستجو یا یک سرویس خاص Google مشکل دارید، دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید و دوباره امتحان کنید.

مربوط: چرا راه اندازی مجدد کامپیوتر بسیاری از مشکلات را برطرف می کند؟

نوع اتصال دیگری را امتحان کنید

اگر مشکل به دلیل اتصال اینترنت شما باشد، می توانید سعی کنید از طریق یک نوع اتصال دیگر متصل شوید. اگر با رایانه خود از طریق اتصال بی سیم خانه خود مشکل دارید، سعی کنید با استفاده از تلفن هوشمند خود از طریق شبکه تلفن همراه متصل شوید.

همچنین می توانید یک هات اسپات ایجاد کنید و اتصال سلولی خود را با رایانه خانگی خود به اشتراک بگذارید و سعی کنید از این طریق وصل شوید که در برخی موارد ممکن است یک راه حل موقت باشد.

استفاده از جستجوی گوگل در سافاری برای iOS بیش از 4G

اگر متوجه شدید که تغییر به شبکه تلفن همراه کار می کند، ممکن است بخواهید کل دستگاه شبکه خود (روتر و مودم) را مجددا راه اندازی کنید تا ببینید آیا با این کار مشکل برطرف می شود یا خیر. همچنین می توانید صفحه وضعیت خدمات ISP خود را بررسی کنید تا ببینید آیا مشکلات شناخته شده ای وجود دارد که بر برخی خدمات تأثیر می گذارد.

مربوط: اتصال به اینترنت کار نمی کند؟ ۱۰ نکته عیب یابی

تغییر سرور DNS خود را در نظر بگیرید

سیستم نام دامنه به عنوان یک دفترچه تلفن عمل می کند و دامنه ها (مانند howtogeek.com) و آدرس های IP را به هم مرتبط می کند. به طور پیش فرض، شما از سرورهای DNS ISP خود استفاده خواهید کرد، اما می توانید به راحتی به یک جایگزین تغییر دهید. ممکن است متوجه شوید که مرور وب شما پس از تغییر سریعتر است.

DNS را در macOS تغییر دهید

تغییر سرور DNS بسیار آسان است، با برخی از جایگزین های خوب مانند Google Public DNS (8.8.8.8) یا CloudFlare (1.1.1.1).

مربوط: راهنمای نهایی برای تغییر سرور DNS شما

از یک موتور جستجوی جایگزین استفاده کنید

خواه مشکل از سرورهای Google باشد، اتصال اینترنت شما، یا مشکل نرم افزاری از جانب شما. اگر جستجوی گوگل کار نمی کند، باید از موتور جستجوی دیگری استفاده کنید تا زمانی که مشکل حل شود.

DuckDuckGo یک موتور جستجوی جایگزین با تمرکز بر حریم خصوصی است. شما می توانید با کمی تلاش تمام جستجوهای خود را با DuckDuckGo انجام دهید، اما یکپارچگی عمیق با خدمات Google را از دست خواهید داد و مسلماً نتایج کاملاً جامع نیستند. اگر حفظ حریم خصوصی یک نگرانی است، ممکن است بخواهید چند موتور جستجوی دیگر را نیز در نظر بگیرید.

صفحه اصلی صفحه اصلی

اگر به‌طور خاص از Google نتیجه می‌خواهید، Startpage سرویسی است که قرارداد منحصر به فردی با Google دارد. این به شما امکان می‌دهد نتایج Google را بدون پیگیری نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی مشاهده کنید. این سرویس یک جایگزین یک به یک نیست، نتایج یکسان نیستند و یکپارچگی با مجموعه خدمات Google را از دست خواهید داد. اما گوگل او هست اجرای یک Startpage در اصل.

موتور جستجوی بینگ مایکروسافت احتمالاً نزدیکترین چیز به گوگل است. دلایل قانع‌کننده‌ای برای تغییر به Bing وجود دارد، اگر مشکلی ندارید که برای تلاش‌های جستجوی خود به یک شرکت بزرگ دیگر تکیه کنید. یکی از بهترین دلایل استفاده از Microsoft Rewards است که در آن برای خدماتی مانند Xbox Live، Amazon و غیره اعتبار کسب می کنید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر وب سایتی که بازدید می کنید (مانند این) از گوگل به عنوان موتور جستجو استفاده کند و شما نتوانید از جستجوی گوگل استفاده کنید، ممکن است عملکرد وب سایت نیز تحت تأثیر قرار گیرد. همیشه می توانید از عملگرهایی مانند “site:howtogeek.com” در سایر موتورهای جستجو استفاده کنید تا نتایج را به یک دامنه خاص محدود کنید.

از خدمات جایگزین برای Google Maps، Docs و موارد دیگر استفاده کنید

Google تعداد زیادی سرویس اضافی را اجرا می کند، که بسیاری از آنها ممکن است تحت تأثیر قطعی سرویس یا نوعی مشکل از جانب شما قرار گیرند. این شامل Google Maps، Google Drive، برنامه‌هایی مانند Gmail، و مجموعه برنامه‌های مبتنی بر مرورگر شرکت مانند Google Docs و Google Sheets می‌شود. برنامه های جایگزین زیادی وجود دارد که شما را از اکوسیستم گوگل خارج می کند.

برای نقشه‌ها، Bing Maps یا جایگزین DuckDuckGo مجهز به Apple Maps را امتحان کنید که قول می‌دهد به حریم خصوصی شما احترام بگذارد. همچنین OpenStreetMap، برنامه جایگزین مورد علاقه شما مانند Apple Maps (برای Mac یا iOS) و Maps.me (برای iOS و Android) وجود دارد.

اگر هرگز به خدمات Google دسترسی ندارید، هر داده‌ای که در Drive ذخیره کرده‌اید نیز غیرقابل دسترسی خواهد بود، مگر اینکه با استفاده از برنامه Drive در دستگاهی کپی شده باشد. این یکی از مشکلات بالقوه ای است که با ذخیره چیزها در فضای ابری به وجود می آید.

نقشه های اپل

اگر فقط به استفاده موقت از یک واژه‌پرداز نیاز دارید، برنامه‌های ویرایش متن آنلاین زیادی وجود دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. همین امر در مورد ابزارهای صفحه گسترده مانند LibreOffice Calc و Apple Numbers نیز صادق است.

جیمیل یکی دیگر از نگرانی های آشکار برای قطع شدن گوگل است. همیشه می توانید سعی کنید از یک سرویس گیرنده ایمیل که از طریق IMAP متصل می شود (مانند Apple Mail در iPhone) استفاده کنید تا ببینید آیا مشکل به نسخه وب محدود می شود یا خیر. برنامه های Gmail شخص اول نیز ممکن است ارزش امتحان را داشته باشند. اگر تنها مشکل شما عدم دریافت ایمیل توسط جیمیل است، چند چیز دیگر وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

اگر از یک برنامه ایمیل دسکتاپ یا تلفن همراه استفاده می کنید که ایمیل را به صورت آفلاین ذخیره می کند، ممکن است بتوانید به جای آن از این طریق به محتویات صندوق ورودی خود دسترسی پیدا کنید. اگر فقط یک حساب جیمیل دارید و کاملاً نیاز به ارسال ایمیل دارید، به جای آن برای یک سرویس ایمیل رایگان جایگزین ثبت نام کنید.

گوگل بسیار نادر است

بیشتر اوقات، مشکل از نرم افزار یا اتصال شما خواهد بود. لیستی از مراحل عیب یابی اتصال را اجرا کنید و ببینید که آیا کمک می کند یا خیر، از traceroute استفاده کنید تا دقیقا ببینید مشکل کجاست و بررسی کنید که آیا ISP شما مقصر است یا خیر.

مربوط: مشکلات اینترنت؟ در اینجا نحوه تشخیص خطای ISP شما آمده است