آیا کسر بیمه خودرو در قانون ۱۴۰۱ بیمه مرکزی غیرقابل انتقال است؟


انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث برای افرادی که با احتیاط رانندگی می کنند و قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت می کنند بسیار مهم است.

به گزارش پارچین خودرو، در برخی تصادفات مردم خسارت وارده را نقدی پرداخت می کنند و بابت عدم استفاده از کوپن بیمه نامه باز هم مشمول کسر می شوند. با توجه به این موضوع این سوال مطرح می شود که آیا امکان انتقال این کسورات به خودروی دیگری وجود دارد یا خیر؟ طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، کسورات خسارت بیمه شخص ثالث برای وسیله نقلیه جدید و اعضای خانواده درجه یک منتقل می شود.

چگونه می توان این تخفیف ها را منتقل کرد؟ به این سوال پاسخ می دهیم، تا پایان متن همراه ما باشید.

انتقال بیمه شخص ثالث از پدر به پسر

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

بیمه شخص ثالث بیمه نامه اجباری کلیه دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر خسارت مالی وارده به اشخاص ثالث است. در بیمه شخص ثالث، مالک خودرو شخص اول است (که در اکثر بیمه نامه ها به عنوان شرکت بیمه شناخته می شود)، طرف دوم شرکت بیمه است که موظف است طبق قرارداد (درج شده در بیمه نامه) هزینه ها را جبران کند. بیمه نامه به نام شرکت بیمه) و در نهایت شخص ثالث شخصی است که در حوادث رانندگی متحمل خسارت شده باشد (یعنی غیر از راننده مقصر). کلیه افرادی که در تصادف دچار خسارات مالی و جانی می شوند تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می گیرند و این بیمه هزینه های درمان، فوت و خسارت مالی را جبران می کند. در این گونه حوادث، راننده مقصر می تواند از مزایای بیمه حوادث رانندگی، شعبه جدید بیمه شخص ثالث نیز استفاده کند.. شورای نگهبان در سال ۱۳۹۵ قانون جدیدی را در مورد بیمه شخص ثالث در سطح کشور اجرا کرد. در این قانون بر راننده محور بودن بیمه شخص ثالث تاکید شده است و بر اساس این قانون، بیمه شخص ثالث به راننده وسیله نقلیه گره خورده است و هرکسی می تواند آن را به شخص دیگری، خودروی جدید و یا حتی نو انتقال دهد. شرکت بیمه..

به گزارش پارچین خودرو، در این قانون جدید آمده است که بیمه شده می تواند بیمه شخص ثالث خود را به یکی از اعضای درجه یک خانواده خود واگذار کند.

طبق قانون ۱۴۰۱، کسور بیمه شخص ثالث به طرق مختلف منتقل می شود:

– برای وسیله نقلیه جدید مالک فعلی وسیله نقلیه که نمی تواند صفر کیلومتر باشد.

– برای خودروی اعضای درجه یک خانواده مالک فعلی اعم از شوهر، پدر، مادر و فرزندان.

– از ماشین دست دوم گرفته تا ماشین جدید مالک که باید کار کند.

– از خودروی متعلق به شرکت حقوقی گرفته تا خودروی دیگر متعلق به همان شرکت با کاربری مشابه، مثلاً سواری به خودرو و از کامیون به کامیون.

هر خودروی صفر کیلومتر تحویلی از کارخانه همراه با بیمه شخص ثالث است و برای انتقال کسورات این بیمه نامه باید رسید سال دوم گذشته باشد. همچنین برای خودروهای فرسوده، کسورات بیمه شخص ثالث باید به وسیله نقلیه دیگری که متعلق به شما یا اعضای خانواده شماست، منتقل شود. این انتقال به مدارک زیر نیاز دارد:

گواهی اسقاط ماشین قبلی

اصل بیمه شخص ثالث

اصل مدارک خودرو

– سند نهایی برای ماشین جدید

مدارک هویتی بیمه شده

– اضافه به لغو بیمه نامه اسقاط خودرو

این مدارک باید به شرکت بیمه تحویل داده شود تا خودروی قبلی از سرویس خارج شود. اول از همه باید ثابت شود که خودروی شما فرسوده است و در قانون جدید اگر فردی دو خودرو داشته باشد نمی تواند کسورات بیمه شخص ثالث را بین خودروها منتقل کند.

انتقال بیمه شخص ثالث به بیمه ایران

دلیل تغییرات در انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث

تغییرات اعمال شده بر اساس قانون برای انتقال تخفیف های بیمه شخص ثالث به مالکان یا افرادی که با شرایط آشنا نیستند یا انتقال نامطلوب تخفیف های بیمه شخص ثالث به مالک جدید. دقت داشته باشید که پس از انتقال سند قطعی به مالک قبلی دیگر کسر بیمه قابل مطالبه نباشد. از سوی دیگر با اجرای طرح تشویقی برای رانندگان قانونمند باید شرایطی فراهم می شد تا بتوان از این قابلیت استفاده کرد.

همچنین برعکس راننده ای که برای فروش خودروی خود و استفاده از آیین نامه رفتاری راننده دیگری هنگام خرید خودروی جدید، تخلفات زیادی دارد، وجود دارد.

نحوه انتقال کسورات بیمه شخص ثالث به خودروی جدید

ابتدا باید به یکی از نمایندگی های بیمه شخص ثالث مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را به کارشناس بیمه تحویل دهید. این اسناد عبارتند از:

بیمه نامه جدید خودرو

– یک کپی از کارت ماشین قدیمی

کپی بیمه شخص ثالث ماشین قدیمی

– کارت ماشین نو اصل

کپی کارت ماشین جدید

نکته مهم: در صورت اسقاط خودرو، همراه داشتن اصل و کپی گواهی اسقاط الزامی است..

بیمه گر قبلی شما تمام کسورات بیمه شخص ثالث قبلی شما را با یک الحاقیه حذف می کند و شما مبلغ مابه التفاوت بیمه نامه قبلی خود را دریافت می کنید و اصل الحاقیه تخفیف مهر شده را به شما تحویل می دهید. در مرحله دوم، باید به شرکت بیمه خودروی جدید خود بروید و کسورات را به بیمه شخص ثالث برای خودروی جدید منتقل کنید.

اهمیت پوشش بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

بیمه شخص ثالث یک قرارداد دو طرفه بین شرکت بیمه و شرکت بیمه است که شرکت بیمه موظف است با دریافت حق بیمه از شرکت بیمه تا سقف معینی خسارت پرداخت کند. این بیمه نامه دو نوع پوشش مالی و پوشش عمر را به عنوان بخشی از تعهدات خود طراحی کرده است که بر اساس مبلغ بازپرداخت تعیین شده در ابتدای هر سال محدودیتی برای تعهدات تعیین می کند. همانطور که می دانید در صورت ایجاد خسارت به اموال اشخاص ثالث، هزینه ها باید به طور کامل پرداخت شود. محدودیت تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث می تواند ریسک بار سنگین هزینه های جبران خسارت ناشی از حوادث رانندگی را به شرکت بیمه منتقل کند.

سقف تعهدات پوشش مالی ۱۴۰۱ در بیمه سوم مبلغی معادل ۴۰۰ میلیون تومان است که توسط برخی شرکت های بیمه تامین می شود. حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث در ماه های حرام ۲.۵ درصد معادل ۲۰ میلیون تومان می باشد. شرکت بیمه می تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر سقف تعهدات بیمه نامه خود را افزایش دهد.

تبصره های قانون انتقال کسور بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱

هر آیین نامه یا قانونی که طراحی و اجرا شده است دارای تبصره ها و مقرراتی است. جزئیات انتقال کسورات بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

– در صورتی که فروشنده پلاک خودرو را به نام خود تغییر دهد، کلیه کسورات عدم وجود بیمه نامه شخص ثالث حذف می شود.

– سوابق هرگونه خسارت بیمه شخص ثالث به خریدار وسیله نقلیه قابل انتقال نیست و با این موضوع برخورد قانونی خواهد شد.

انتقال کسورات بدون خسارت برای انواع وسایل نقلیه به سایر وسایل نقلیه با همان نوع کاربری. در چنین شرایطی مالک خودرو می تواند خود حامل، همسر، والدین و فرزندانش باشد.

– امکان صدور تمدید برای انتقال کسورات بیمه شخص ثالث قبل و بعد از انتقال بیمه به خودروی جدید وجود دارد.

گرفتن حق بیمه مدت باقیمانده از بیمه سوم برای انتقال کسورات بیمه سوم جایز نیست.

– امکان انتقال کسورات بیمه ای به شخص ثالث بدون هزینه و پرداخت حق بیمه بیشتر می باشد.

– در صورت واریز تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی نو و بالعکس، حق بیمه از شرکت بیمه اخذ نخواهد شد.

اگر شخصی دو خودرو داشته باشد، کسر بیمه سوم را نمی توان از خودرویی به خودروی دیگر منتقل کرد.

– کلیه کسورات بیمه خسارت شخص ثالث به طور کامل در بیمه نامه منتقل می شود.

سوابق کسر خسارت بیمه شخص ثالث متعلق به انتقال دهنده است. هیچ راهی برای انتقال کسر بیمه شخص ثالث بدون خسارت به مالک جدید وسیله نقلیه (انتقال گیرنده) وجود ندارد.

ماژول‌های صدور بیمه و سیستم‌های خرید آنلاین بیمه برای نشان دادن اثبات مالکیت وسیله نقلیه هنگام صدور بیمه نامه الزامی هستند. این مدارک تایید خودرو شامل کارت خودرو و گرین کارت می باشد.

– در صورت تعویض پلاک، کسورات بیمه نامه شخص ثالث انتقال گیرنده باید حذف شود.

– هنگام تمدید بیمه شخص ثالث، لازم است بیمه نامه را از سنهاب استعلام کرده و بر اساس آن اطلاعات را وارد نمایید. این امر به ویژه در هنگام انتقال کسورات بدون ضرر از بیمه نامه اول به بیمه نامه دوم اهمیت پیدا می کند.

– در صورتی که فروشنده پلاک را به نام خود تغییر دهد، کلیه سوابق کسر عدم خسارت حذف می شود.

– انتقال سوابق عدم ضرر به دیگران (خریدار خودروی جدید) به معنای نقض قوانین است. باید با تخلفات برخورد قانونی شود.

– امکان انتقال کسورات بدون خسارت انواع خودرو به سایر خودروهای هم نوع کاربری وجود دارد. در چنین شرایطی مالک خودرو می تواند خود حامل یا همسر، والدین و فرزندانش باشد.

– امکان صدور الحاقیه انتقال کسورات بیمه به اشخاص ثالث قبل و بعد از واگذاری بیمه شخص ثالث به صاحب خودروی جدید وجود دارد.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

خرید بیمه شخص ثالث با ارزان ترین قیمت در سال ۱۴۰۱

انتخاب بهترین و ارزان ترین بیمه نامه شخص ثالث و موتورسیکلت همواره یکی از دغدغه های مردم است. با توجه به اینکه همه افراد زمان کافی برای خرید حضوری بیمه ندارند، پیشنهاد می کنیم از سامانه خرید آنلاین بیمه استفاده کنید. برای خرید بیمه نامه از شخص ثالث با قیمت مناسب و محدودیت مسئولیت بالا، به سیستمی برای استعلام و مقایسه انواع بیمه نامه نیاز دارید. توجه داشته باشید با توجه به طرح اجباری خرید بیمه شخص ثالث، در صورت کوتاهی در تمدید این بیمه نامه مشمول جریمه دیرکرد می شوید. برای سهولت در خرید بیمه می توانید از سامانه بیمه دات کام استفاده کنید.

Insurance Brokerage.com یک سامانه پرس و جو، مقایسه و خرید آنلاین برای انواع بیمه نامه است که برای خرید بیمه شخص ثالث کافی است. به صفحه اصلی این سایت بروید. bimeh.com فقط با چند کلیک از بیمه نامه خود در لیست محصولات بازدید و خریداری کنید. خرید آنلاین بیمه نامه از بیمه دات کام می تواند در وقت و انرژی شما صرفه جویی کند. همچنین در این گروه شرایطی برای مقایسه شرکت های بیمه فراهم شده است تا بتوانید در کمترین زمان ممکن بهترین بیمه را خریداری کنید. سامانه آنلاین Insurance.com به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته آماده پشتیبانی از محصولات بیمه ای خود می باشد. برای استعلام یا خرید بیمه شخص ثالث خودرو و خودرو به صورت آنلاین با ارزان ترین نرخ، به Insurance.com مراجعه کنید: https://bimeh.com/