آیا واقعا صحبت با گیاهان به رشد آنها کمک می کند؟ – زندگی کن سویی


زنی که نشسته و با گیاهانش صحبت می کند در حالی که بیرون از آنها مراقبت می کند.
Jaumigs / Shutterstock.com

ایده صحبت کردن با گیاهان شما ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. اما اگر گفتگو با گوجه‌فرنگی‌های آلویی دوست‌داشتنی‌تان واقعا مفید بود، ارزشش را داشت، درست است؟

باغبانان هر ساله سخت کار می کنند تا اطمینان حاصل کنند که از گیاهان خود به خوبی مراقبت می شود. اگر شما یکی از آنها هستید، بدون شک شنیده اید که صحبت با گیاهان می تواند به رشد آنها کمک کند. ما تصمیم گرفتیم ببینیم که آیا گپ زدن با بوته رز شما به رشد آن کمک می کند یا خیر.

واقعیت یا افسانه؟

مردی به گیاهانش نگاه می کند و با آنها صحبت می کند.

Rachata Teyparsit / Shutterstock.com

صحبت کردن با گیاهان برای کمک به رشد آنها، داستان همسران پیری است که ابروهای بسیاری را برانگیخته است. با این حال، برخی از افسانه ها در واقع حاوی برخی از حقیقت هستند.

برای اثبات آن فراتر از شک معقول، آزمایش‌های علمی به ما کمک کرده‌اند تا به حل این معما نزدیک‌تر شویم. در یک مطالعه، محققان نحوه واکنش گیاهان به صدا را مشاهده کردند. نتایج نشان داد که «تیمار مناسب» بر رشد گیاه تأثیر مثبت داشت.

حتی چارلز داروین هم در این مورد نظر داشت. به گفته پسرش فرانسیس، داروین بر تکامل گیاهان و سازگاری با محرک های بیرونی تمرکز داشت. رفت برای نوشتن نیروی حرکتی در گیاهان. چه گیاه شناس باشید، چه باغبان یا فقط به حرفه جالب داروین علاقه مندید.

چی اسطوره شکنان کشف کردن

نمایش دادن اسطوره شکنان داستان صحبت با گیاهان را در یکی از قسمت های آنها تجربه کنید. اما آنها در تجربه خود، همه چیز را فراتر از این هم بردند. آنها همچنین نحوه واکنش گیاهان به صحبت های مثبت در مقابل منفی و همچنین نحوه واکنش آنها به موسیقی مداوم را آزمایش کردند.

مطالعه آنها شامل ساخت هفت گلخانه مستقل پر از گیاهان نخود بود که همگی از انواع مختلف استفاده می کردند. گلخانه ها به این شکل بودند:

  • یکی ساکت بود (خانه کنترل)
  • یکی که در آن موسیقی هوی متال مداوم پخش می شد
  • یکی که در آن موسیقی کلاسیک مداوم پخش می شد
  • روزانه دو گیاه ستایش مثبت دریافت کردند
  • دو جایی که گیاهان روزانه نفرین می شدند

باور کنید یا نه، گیاهانی که دوزهای ثابتی از هوی متال و موسیقی کلاسیک دریافت کردند، بهتر رشد کردند. نحوه صحبت در مورد گیاهان تأثیری بر کیفیت رشد آنها نداشت. با این حال، شاید شگفت‌انگیزترین یافته این بود که گلخانه‌ای با کنترل بی‌صدا بدترین عملکرد را داشت.

در حالی که نمونه های ساخته شده به اندازه کافی بزرگ نبودند که این افسانه را تأیید یا بی اعتبار کنند، شواهد اطلاعات کافی برای اثبات معقول بودن آن ارائه کردند.

پس چه نتیجه ای می توان گرفت؟ خوب، به نظر می رسد داده های چندین مطالعه نشان دهنده بهبود رشد گیاهان در معرض صدا است. اما دقیقاً چه چیزی در آن صداهای خاص بود که باعث شکوفایی آن شد؟

چگونه گیاهان به ارتعاشات و دی اکسید کربن واکنش نشان می دهند

زنی برای گیاهش آواز می خواند.

RossHelen / Shutterstock.com

از مطالعات انجام شده به نظر می رسد که گیاهان با صدا تحریک می شوند، اما چرا برخی صداها بهتر از سایرین کار می کنند؟

به گفته Gardening Know-How، این در مورد صدای موسیقی یا صحبت نیست، بلکه بیشتر به ارتعاشات مربوط می شود. صدا در اصل انرژی است. این چیزی است که ماشین ها و صداها هنگام ارتعاش تولید می کنند.

هنگامی که شخصی در حال صحبت کردن است یا موسیقی پخش می شود، زمین لرزش هایی از امواج صوتی ایجاد می کند. به بیان ساده، این ارتعاشات باعث ایجاد حرکت در سلول های گیاهی می شود که باعث می شود گیاهان مواد مغذی بیشتری تولید کنند و رشد بهتری داشته باشند. افسانه است، اینطور نیست؟

زندگی جنوبی همچنین پیشنهاد می کند که وقتی با گیاهان صحبت می کنیم، نفس ما دی اکسید کربن آزاد می کند. سپس گیاهان آن را به اکسیژن تبدیل می کنند که به نوبه خود به رشد آنها کمک می کند.

با این حال، عوامل دیگر، از جمله نور، آب، کیفیت خاک و سطح مراقبت نیز نقش مهمی در میزان خوب یا سرعت رشد گیاه دارند. وقتی صحبت از تأثیر صدا بر گیاهان می شود، اتفاق نظر در میان جامعه گیاه شناسی این است که برای رسیدن به یک نتیجه قطعی به تحقیقات بیشتری نیاز است.

با این حال، اگر می خواهید با قهوه صبح خود در بیرون ایوان شروع کنید و با گل اطلسی ها گپ کوتاهی داشته باشید، ممکن است در نهایت زیباترین در بلوک باشید.


مطمئناً، ایده صحبت کردن (یا آواز خواندن) با گیاهان گوجه فرنگی می تواند کمی عجیب به نظر برسد. با این حال، به نظر می رسد که این یک افسانه است که ممکن است هسته ای از حقیقت را در خود جای دهد. آزمایش خود را انجام دهید و ببینید که آیا گپ زدن با باغتان برداشت بزرگتر و بهتری به شما نمی دهد!