آیا می توان از سنگ کلیه پیشگیری کرد؟


سنگ های کلیه در واقع رسوبات سختی هستند که از تجمع مواد معدنی و نمک در داخل کلیه ها تشکیل می شوند. علائمی مانند: درد پشت یا پهلو، خون در ادرار، تهوع و استفراغ همراه با درد شدید نشان دهنده سنگ کلیه است. سنگ کلیه بسیار شایع است و به طور متوسط ​​از هر ۱۰ نفر ۱ نفر را مبتلا می کند. در این مقاله به بررسی عوارض سنگ کلیه، علائم و آزمایش تعیین کننده آن یعنی آزمایش PH ادرار می پردازیم. اگر به این موضوع علاقه دارید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه یک توده کریستالی سخت یا نامنظم است که می تواند به اندازه یک دانه شن به اندازه یک توپ گلف باشد. بسته به اندازه سنگ کلیه (یا سنگ)، ممکن است علائم متفاوتی داشته باشید. به خاطر داشته باشید که حتی سنگریزه های کوچک نیز می توانند باعث درد شدید شوند. زیرا باید از طریق مجاری ادراری از بدن دفع شود.

سنگ کلیه بیشتر در کدام افراد ایجاد می شود؟

هر فردی ممکن است در مقطعی از زندگی خود به سنگ کلیه مبتلا شود، اما برخی افراد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند. ثابت شده است که مردان بیشتر از زنان از سنگ کلیه رنج می برند. چندین چیز وجود دارد که احتمال ایجاد سنگ کلیه را افزایش می دهد. از جمله این موارد:

 • سابقه قبلی بیماری سنگ کلیه
 • سابقه ژنتیکی سنگ کلیه (داشتن فرد مبتلا در خانواده)
 • ننوشیدن آب کافی
 • خوردن مقدار زیادی پروتئین، سدیم (نمک) یا شکر
 • اضافه وزن
 • افرادی که چندین عمل جراحی در روده خود انجام داده اند
 • افراد مبتلا به بیماری کلیه پلی کیستیک
 • اختلالاتی که منجر به ادرار حاوی سطوح بالای سیستئین، اگزالات، اسید اوریک یا کلسیم می شود.
 • بیماری هایی که باعث تورم یا آسیب به سیستم گوارش یا مفاصل می شوند
 • مصرف برخی داروها مانند: دیورتیک ها (قرص های آب) یا آنتی اسیدهای حاوی کلسیم

تشخیص احتمال سنگ کلیه با آزمایش pH ادرار

مهمترین سوال در این پاراگراف تست است PH ادرار چیست؟? سطح اسیدی در ادرار اسیدیته یا قلیایی بودن نمونه ادرار را بررسی می کند. این بررسی یک تست ساده و بدون عارضه است. وجود بسیاری از بیماری ها، رژیم غذایی نامناسب و مصرف برخی داروها می تواند بر اسیدیته یا قلیایی بودن ادرار تأثیر بگذارد. نتایج این آزمایش می تواند احتمال تشکیل سنگ کلیه در بدن شما را مشخص کند.

اگر PH ادرار خیلی پایین یا خیلی زیاد است، می توانید با تنظیم یک برنامه غذایی مناسب و استفاده از برخی داروها، PH ادرار را تنظیم کرده و احتمال ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهید. به طور خلاصه، سطح pH ادرار نشان دهنده وضعیت دستگاه ادراری است. نتایج این آزمایش می تواند سرنخ های مهمی در مورد آنچه در بدن شما می گذرد به پزشک شما بدهد.

نحوه تفسیر آزمایش pH ادرار

pH طبیعی ادرار خنثی است، یعنی ۷. نتایج طبیعی آزمایش pH نمونه ادرار حدود ۶ تخمین زده می شود. با این حال، pH طبیعی ادرار ممکن است بین ۴.۵-۸ باشد. این عدد هر چه باشد بیشتر باشد، پولک قلیایی تر خلاف این عدد است کمتر باشد، پولک اسیدی تر او هست.

سنگ‌های کلیه معمولاً در یک محیط بسیار اسیدی یا قلیایی تشکیل می‌شوند، بنابراین پزشک ممکن است ادرار شما را آزمایش کند تا تشخیص دهد که آیا سنگ کلیه دارید یا خیر. این کریستال های معدنی ریز می توانند در کلیه ها تجمع کرده و باعث درد شوند. از عبور ادرار از کلیه ها و سیستم ادراری جلوگیری می کند.

برخی از داروها نیز می توانند بر PH ادرار تأثیر بگذارند. پزشک ممکن است برای تعیین اینکه آیا داروها ادرار شما را خیلی اسیدی یا قلیایی می کنند، آزمایش سطح pH ادرار را تجویز کند. آزمایش سطح اسیدیته در ادرار می تواند به پزشک کمک کند تا بهترین دارو را برای عفونت دستگاه ادراری (UTI) تجویز کند.

PH ادرار چقدر است؟

شرایط انجام آزمایش pH ادرار

قبل از اینکه انجام دهید تجربه pH ادرارممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف برخی از داروهایی که بر PH ادرار شما تأثیر می گذارند را متوقف کنید. برخی از این داروها عبارتند از:

 • استازولامید که برای درمان گلوکوم، صرع و سایر اختلالات استفاده می شود
 • کلرید آمونیوم این جزء داروهای سرکوب کننده سرفه است
 • ماندلیت برای درمان عفونت های مجاری ادراری نشان داده شده است
 • سیترات پتاسیم (اوروسیت- k) برای درمان نقرس و سنگ کلیه استفاده می شود
 • بی کربنات سدیم (یا جوش شیرین) که برای درمان دل درد تجویز می شود
 • دیورتیک های تیازیدی برای درمان فشار خون بالا و کاهش خطر سکته مغزی و حمله قلبی استفاده می شود.

غذاهایی که می خورید نیز بر PH ادرار شما تأثیر می گذارد. با این حال، مراقب باشید! اگر می خواهید نتایج این آزمایش تا حد امکان در پیش بینی سطح pH ادرار شما دقیق باشد، باید آن را در رژیم غذایی معمول خود داشته باشید. آزمایش pH می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا سنگ کلیه دارید یا خیر.

آزمایش pH ادرار

PH ادرار را در خانه با Humka تست کنید!

سنگ کلیه می تواند در ۱ یا هر دو تشکیل شود. این مشکل بیشتر افراد بین ۳۰ تا ۶۰ سال را درگیر می کند. با توجه به عوارض فراوان سنگ کلیه، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که آزمایش pH ادرار را جدی بگیرید.

Humka با بهره گیری از بهترین متخصصین خدمات تست خانگی را زیر نظر سرویس ارائه می دهد بیمه پایه و تکمیلی برای تمامی ساکنین استان تهران و شهرهای دیگر کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، اهواز، قزوین و رشت ارائه می دهد. برای رزرو خدمات آزمایشگاه سیار می توانید در تهران یا استان های دیگر تماس بگیرید ۰ تماس بگیرید یا به وب سایت Humka به نشانی مراجعه کنید www.homeca.ir لطفا مراجعه کنید.