آیا قیمت خودرو با فروش خودرو در بورس کالا یک قیمت می شود؟ / لغو رانت ها و زیان های میلیاردی خودروسازان بارزترین کارکرد مصوبه بازار اوراق بهادار وزارت حراست است.


/ اختصاصی / خروج خودروسازان از سایه سنگین قیمت های دستوری لغو شد!;

طرح فروش خودرو در بورس کالا که مدت هاست به عنوان راهکاری برای اصلاح روش قیمت گذاری و همچنین تنظیم بازار مطرح شده بود، با معرفی چند محصول از خودروسازان به بورس کالا به تدریج اجرایی می شود. ، که یک طرح به گفته رسمی auto بهترین راه حل پس از فروش در سمت بازار است.

به گزارش خبرنگار پارچین خودرو، با وجود کش و قوس های فراوان و پس از حمایت مجلس نمایندگان، وزیر اقتصاد، مدیران و کارشناسان بازار سرمایه در نهایت با موافقت وزیر حراست شورای عالی بورس اوراق بهادار. با عرضه خودرو در بورس کالا موافقت شد که عرضه آن در پایان اردیبهشت ماه دو محصول کامیون تک کابین و دو کابین در بورس عرضه شد و اکنون با ورود سایر خودروها به بورس، عرضه خودرو در بورس وارد مرحله جدیدی می شود.

این طرح اگرچه در ابتدا با مخالفت هایی بویژه در دولت مواجه شد، اما از نگاه کارشناسان موضوع عرضه خودرو در بورس کالا این امر از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا با توجه به تایید و اجماع طیف وسیعی از کارشناسان اقتصادی، این کار شفافیت در معاملات و تنظیم بازار خودرو را به همراه دارد.

از نظر کارشناسان بارزترین و مهم ترین کارکرد عرضه خودرو در بورس کالا شفافیت بازار، حمایت از تولید و مصرف کننده و در نهایت رشد تولید خودرو است.

با این حال به نظر می رسد سیاست گذار کمک بورس را به عنوان ابزاری برای تنظیم بازار خودرو می خواهد، هدفی که البته نیازمند ابزارهای دیگری مانند واردات، رشد تولید و عرضه و صلاحدید خودرو است. تولید کنندگان محصولات را می فروشند.

اما به دنبال رضایت عرضه خودرو در بورس کالا سخنگوی وزارت حراست از سوی شورای عالی بورس، جزئیات توافق این سازمان با عرضه خودرو در بورس کالا را تشریح کرد و تایید کرد که عرضه تمامی خودروها با تایید وزارت حراست خواهد بود. و برای خودروهایی که عرض آنها برابر با سفارش یا بیشتر باشد اخذ می شود

دبیر انجمن خودروسازان ایران در خصوص لغو قرعه کشی از روند فروش برخی خودروها و موافقت وزیر برای فروش خودرو در بورس کالا، تایید کرد: فروش خودرو در بورس کالا به دلیل شفاف بودن این معاملات است. مکانیزم اجاره چند هزار میلیارد تومانی در نحوه فروش خودرو و ختم خودرو با دو قیمت است.

احمد نعمت بخشوی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو گفت: در شرایطی که خودروسازان مجبورند محصولات خود را در قالب یک سیستم یکپارچه با قیمت های پیشرو عرضه کنند. با عرضه خودرو در بورس کالا، می توانند قیمت پایه آن را بر اساس فرمول تعیین قیمت و هیئت تایید تعیین کنند. البته قیمتی که خودروسازان عمدتا در نظر می گیرند، در حالی که تاثیری بر محصولات آنها نخواهد داشت، اما با اصلاح قیمت محصولات خودروسازان و پمپاژ نقدینگی به خطوط تولید، کاهش زیان شرکت ها و افزایش تولید، بازار به تدریج رو به رو خواهد شد. مسیر کاهش قیمت ها

وی افزود: اگرچه بارها بر استفاده از تجربه دهه ۷۰ و فروش خودرو در بازار تاکید کرده ایم، اما دولت های قبلی و فعلی جسارت تصمیم گیری را نداشتند، بنابراین در شرایطی که امکان فروش وجود ندارد. خودرو در بازار راه حل فروش خودرو در بورس کالا است که از توزیع رانت در بازار خودرو و خروج خودروسازان از ضرر جلوگیری می کند.

نعمت بخش با اشاره به تاکید نخست وزیر و وزارت صلح بر حذف تدریجی قرعه کشی از فروش خودروسازان، گفت: با تحقق وعده وزیر و لغو تدریجی روند قرعه کشی از فروش. . برای خودروسازان تنها راه حل پس از حذف قرعه کشی، فروش خودرو در بورس کالا است که راهکاری معقول و منطقی است که در نهایت منجر به تک نرخی شدن خودرو و تعدیل قیمت در بازار خودرو می شود.

احمد نعمت بخش

به گفته دبیر انجمن خودروسازان، با آغاز فروش خودرو در بورس کالا، پیش بینی می شود به تدریج و با افزایش تولید خودروسازان، خودروهای سایز بزرگ دیگری نیز در بورس کالا عرضه شوند. .

و نعمت بخش در ادامه با توجه به وجود برخی ابهامات در خصوص حجم تولید خودروسازان، حذف قرعه کشی از روند فروش برخی خودروها نشانه افزایش تولید و عرضه خودروسازان است و گفت: علیرغم تلاش خودروسازان. در این. افزایش تولید و از همه مهمتر افزایش عرضه شرکت ها تسریع در تکمیل خودروهای ناقص است که بیشترین تاثیر را در افزایش عرضه خودروسازان در ماه های اخیر دارد، روندی که باعث افزایش تولید و عرضه خودرو خواهد شد. خودروسازان با خودروهای روی زمین تکمیل می کنند و تولید ترافیک مستقیم را افزایش می دهند.

وی در پایان به زیان بیش از ۲۲ هزار میلیاردی شرکت های ایران خودرو و سایپا در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد اگر فروش خودرو در بورس کالا موفق شود و مشکل قیمت شرکت ها نیز حل شود، علاوه بر آن با حذف زیان های فروش خودروسازان، تولید خودروسازان با بهبود جریان افزایش یافته است این جریان نقدی بر کیفیت تولید تاثیر می گذارد.

خبرنگار: گل ابریشم