آیا فیسبوک قطع شده است؟ در اینجا نحوه بررسی (و رفع آن) آمده است


فیس بوک بد

بسیاری از ما این را مسلم می‌دانیم که سرویس‌های پرکاربرد مانند فیس‌بوک همیشه در دسترس خواهند بود. حقیقت این است که آنها مستعد مشکلات مشابهی هستند که وب سایت های کوچک را خراب می کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

بررسی کنید که آیا فیس بوک واقعاً از کار افتاده است یا خیر

می‌توانید با استفاده از سرویس‌هایی مانند Down for Everyone، Just Me، Down.com، IsItDownOrJustMe و IsItDownRightNow بررسی کنید که آیا یک وب‌سایت از کار افتاده است یا خیر. همانطور که Down.com اشاره می کند، ممکن است بخواهید فقط چند مورد از آنها را امتحان کنید تا مطمئن شوید نتایج شما یکسان است، همانطور که Down.com اشاره می کند: “این امکان وجود دارد که ما مجموعه ای از نتایج را دریافت کنیم، و ابزار دیگری در مکانی دیگر نتیجه کاملا متفاوتی داشته باشد. “

نتایج پایین برای همه یا فقط من برای facebook.com

شما همچنین می توانید در وب جستجو کنید (یا از قضا، توییتر) برای اخبار اگر فیس‌بوک دچار قطعی بزرگی شود که بر تعداد زیادی از کاربران تأثیر می‌گذارد، کسی در جایی درباره آن صحبت می‌کند.

اگر فیس بوک در حال حاضر قطع شده است، کار زیادی نمی توانید در مورد آن انجام دهید. قبل از اینکه بتوانید به درستی از آن استفاده کنید، باید منتظر بازگشت سرویس باشید. این قطعی ممکن است بر سایر سرویس‌های فیسبوک مانند اینستاگرام تأثیر بگذارد. بعدا دوباره تلاش کنید.

آیا فقط شما هستید؟ زمان عیب یابی فرا رسیده است

اگر ابزارهای نکته قبلی نشان می دهد که فیس بوک کار می کند، به احتمال زیاد مشکل از طرف شماست. با این حال، قطعی های محلی امکان پذیر است. این خدمات را می توان در گوشه دیگری از جهان قرار داد، در حالی که قطعی فقط به منطقه شما محدود می شود. رسانه های اجتماعی مانند توییتر یا ردیت ممکن است به تأیید این موضوع کمک کنند.

احتمال دیگر این است که مشکلی در ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما وجود داشته باشد. بسیاری از ISP ها دارای یک ابزار وضعیت سرویس هستند که مشکلات شبکه از جمله قطعی را گزارش می کند. سرویس شما به احتمال زیاد به طور کامل غیرفعال می شود، اما ارزش بررسی دارد.

در نهایت، اگرچه این امر نادر است، اما دولت ها می توانند به طور متناوب دسترسی به وب سایت ها را مسدود کنند. اگر در موقعیت بی ثباتی سیاسی هستید، این چیزی است که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید. در این حالت، شما گزینه هایی برای دور زدن سانسور و فیلتر اینترنت دارید.

مربوط: مشکلات اینترنت؟ در اینجا نحوه تشخیص خطای ISP شما آمده است

فیس بوک را در دستگاه دیگری امتحان کنید

برای جداسازی مشکل با یک دستگاه خاص (مانند رایانه)، سعی کنید از دستگاه دیگری مانند تلفن هوشمند خود به فیس بوک دسترسی پیدا کنید. ابتدا برنامه را روی همان اتصال (مانند شبکه بی سیم خانگی خود) تست کنید، سپس آن را روی شبکه تلفن همراه تست کنید. اگر هیچ چیز کار نمی کند، مشکل احتمالاً در انتهای فیس بوک است.

اما اگر نتایج متفاوتی دریافت کردید، می توانید شروع به جداسازی مشکل کنید. اگر فیس بوک روی تلفن هوشمند شما از طریق همان اتصال بی سیم کار می کند، ممکن است مشکل به دلیل یک مشکل نرم افزاری در رایانه شخصی شما باشد. اگر این سرویس فقط در حین اتصال به شبکه تلفن همراه کار می کند، ممکن است اتصال اینترنت خانگی شما به جای آن کار کند.

همچنین باید سعی کنید با استفاده از روش‌های مختلف، مانند استفاده از نسخه وب به جای برنامه تلفن همراه (و بالعکس) به سرویس دسترسی پیدا کنید. می توانید از نتایج خود برای جداسازی بیشتر مشکل استفاده کنید.

راه اندازی مجدد، به روز رسانی و نصب مجدد

یکی از ساده ترین راه ها برای رفع مشکل این است که دستگاه خود را خاموش کرده و سپس دوباره روشن کنید. این برای رایانه ها و تلفن های هوشمند صادق است، بنابراین اولین قدم خوبی است. پس از راه‌اندازی مجدد، فیس‌بوک را دوباره همانطور که معمولاً انجام می‌دهید امتحان کنید.

اگر از برنامه‌ای برای دسترسی به این سرویس استفاده می‌کنید، با استفاده از فروشگاه App (برای دستگاه‌های اپل) یا Google Play (برای دستگاه‌های Android) به‌روزرسانی‌ها را بررسی کنید. به‌روزرسانی‌های معلق را نصب کنید و دوباره امتحان کنید.

گاهی اوقات برنامه های تلفن همراه کار نمی کنند و باید دوباره نصب شوند. این برای هر دو دستگاه iOS (iPhone) و Android صادق است، بنابراین برنامه را به طور معمول حذف کنید و سپس آن را دوباره از فروشگاه برنامه مربوطه دانلود کنید. به احتمال زیاد باید دوباره وارد سیستم شوید، اما اگر مشکل مبتنی بر نرم‌افزار است و فقط روی برنامه تلفن همراه تأثیر می‌گذارد، باید مشکل را برطرف کند.

راه اندازی مجدد تجهیزات شبکه را در نظر بگیرید

اگر فیس بوک روی تلفن هوشمند شما از طریق اتصال سلولی کار می کند اما از طریق اتصال بی سیم کار نمی کند و شما قبلاً همه چیز را امتحان کرده اید، راه اندازی مجدد دستگاه شبکه ضرری ندارد. روتر، مودم و هر دستگاه شبکه دیگری را که استفاده می کنید خاموش کنید، حداقل ۱۰ ثانیه صبر کنید، سپس دوباره آنها را روشن کنید و دوباره امتحان کنید.

در حالی که احتمال رفع مشکل با استفاده از این روش کم است، احتمالاً ارزش یک بار دیدن را دارد زیرا این فقط یک ناراحتی جزئی است (و به هر حال آخرین باری که روتر خود را راه اندازی مجدد کردید کی بوده است؟).

فایروال یا خدمات مشابه را از بین ببرید

اگر مشکل محدود به رایانه یا تلفن هوشمندی است که فایروال یا سایر برنامه های دسترسی مبتنی بر مجوز را اجرا می کند، آن را به طور موقت غیرفعال کنید. شاید از برنامه ای استفاده می کنید تا با مسدود کردن دسترسی به وب سایت هایی که حواس شما را پرت می کنند، توجه خود را متمرکز کنید؟ مطمئن شوید که اکنون فعال نیست.

برنامه های در حال اجرا در ویندوز (با استفاده از Task Manager) یا macOS (با استفاده از Activity Monitor) را بررسی کنید و هر برنامه ای را که فکر می کنید ممکن است در مرور وب شما تداخل داشته باشد را حذف کنید.

سرور DNS خود را تغییر دهید

سیستم نام دامنه (DNS) برای مرتبط کردن آدرس های IP با URL هایی مانند howtogeek.com استفاده می شود. آن را به نوعی به عنوان یک دفترچه آدرس در نظر بگیرید. به طور پیش فرض، دستگاه شما از سرور DNS ISP شما استفاده می کند که در این صورت ممکن است مشکل شما را ایجاد کند. می‌توانید سرور DNS خود را به یک شخص ثالث تغییر دهید تا ببینید آیا اوضاع بهبود می‌یابد (برای بهترین نتایج، DNS خود را با راه‌اندازی مجدد دستگاهتان پاک کنید).

افزودن DNS سفارشی به آیفون

در واقع، دلایل زیادی برای استفاده از سرور DNS شخص ثالث وجود دارد که سرعت آن یکی از بزرگترین آنها است. ارائه‌دهندگانی مانند Google (8.8.8.8) و CloudFlare (1.1.1.1) معمولاً عملکرد سریع‌تری نسبت به ISP شما ارائه می‌دهند، و شما می‌توانید از این طریق برخی محدودیت‌های جغرافیایی (در اجرای ضعیف) را نیز دور بزنید.

مربوط: راهنمای نهایی برای تغییر سرور DNS شما

توییتر همیشه هست

فیس بوک همچنان بر چشم انداز رسانه های اجتماعی تسلط دارد. برای بسیاری، این اولین انتخاب برای صحبت با مادربزرگ، فروش ماشین شما، یادآوری خاطرات دوران مدرسه و مشاجره با یک غریبه در مورد یک مقاله خبری است که هیچ یک از شما حوصله خواندن آن را نداشتید.

در حالی که توییتر به طور کلی فقط برای یکی از این موارد (و Wordle) خوب است، می تواند به پر کردن جای خالی کمک کند. اگر در دیوانه‌واری مانند TikTok و سرویس پیام‌رسانی صوتی و پیام‌رسانی دیسکورد شکست خوردید، می‌توانید در عوض آن را امتحان کنید.