آیا شارژ سریع گوشی هوشمند برای باتری آن مضر است؟


charnsitr / Shutterstock.com

شارژ سریع راهی مناسب برای شارژ مجدد باتری گوشی شماست، مشروط بر اینکه دستگاه شما از آن پشتیبانی کند و شارژری داشته باشید که بتواند وات مورد نیاز را تولید کند. اما آیا این صرفه جویی در زمان بر عمر باتری تاثیر منفی می گذارد؟

شارژ برای محافظت از باتری به صورت مرحله ای عمل می کند

شارژ سریع ذاتا برای باتری گوشی شما خطرناک نیست. شارژرهای سریع نمی توانند باتری را «بیش از حد» بارگذاری کنند، زیرا تلفن هوشمند فقط به اندازه توان دستگاه نیاز دارد. این بدان معنی است که می توانید با خیال راحت از یک شارژر USB استفاده کنید که وات بیشتری را به حداکثر نرخ شارژ دستگاه شما برساند.

باتری گوشی هوشمند فقط برای مدت زمان محدودی می تواند از شارژ سریع استفاده کند. این به این دلیل است که باتری‌های لیتیوم یونی در سه مرحله شارژ می‌شوند: یک «شارژ قطره‌ای» آهسته، یک حالت جریان ثابت که در آن ولتاژ در طول زمان افزایش می‌یابد، و یک حالت ولتاژ ثابت نهایی که در آن جریان به آرامی کاهش می‌یابد تا از شارژ بیش از حد و آسیب رساندن به سلول باتری جلوگیری شود. .

شارژ سریع فقط در حالت فعلی ثابت کار می کند، به همین دلیل است که بسیاری از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند پنجره شارژ سریع را تبلیغ می کنند، به عنوان مثال، «شارژ تا ۵۰ درصد در ۳۰ دقیقه» یا چیزی مشابه. هنگامی که فاز ولتاژ ثابت نهایی شروع می شود، شارژ با نرخ استاندارد از سر گرفته می شود.

شارژ سریع ممکن است گرمای بیشتری تولید کند

هر چه انرژی سریعتر در سلول یون لیتیوم ذخیره شود، گرمای بیشتری تولید می شود. این بدان معناست که شارژ سریع گرمای بیشتری نسبت به شارژ آهسته استاندارد تولید می کند. این می تواند مشکل ساز باشد زیرا گرمای بیش از حد باعث تخریب باتری های لیتیوم یونی می شود. شارژ سریع ممکن است عمر باتری را در مقایسه با شارژر استاندارد کاهش دهد.

بیشتر مطالعاتی که به گرمای سلول‌های لیتیوم یونی با شارژ سریع می‌پردازند، بر باتری‌های خودروهای الکتریکی تمرکز دارند که بسیار بزرگ‌تر از باتری‌های گوشی‌های هوشمند هستند. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که برخی از روش‌های شارژ سریع سلول را با سرعتی بسیار سریع‌تر از شارژ استاندارد تخریب می‌کنند.

از آنجایی که دماهای شدید دشمن هر باتری لیتیوم یونی است، استفاده از تلفن خود در محیط های بسیار گرم یا سرد یا قرار دادن دستگاه در زیر نور کامل خورشید نیز می تواند به باتری آسیب برساند.

برای استفاده حداکثری از باتری خود، برای مواقعی که نیاز به شارژ سریع گوشی هوشمند خود دارید، شارژ سریع را در حالت انتظار نگه دارید. در مواقعی که وقت دارید از شارژر استاندارد استفاده کنید.

باتری گوشی های هوشمند قابل تعویض

تعویض باتری گوشی های هوشمند در مقایسه با قیمت گوشی های جدید نسبتاً مقرون به صرفه است. اپل بین ۴۹ تا ۶۹ دلار (بسته به دستگاه) برای تعویض باتری بدون گارانتی شارژ می کند که دستگاه شما را از نظر عملکرد باتری به وضعیت جدیدی باز می گرداند.

بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی دارای باتری‌های قابل تعویض توسط کاربر هستند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند توسط سازنده یا شخص ثالث با هزینه‌ای متوسط ​​سرویس شوند. کاربر می تواند دستگاه های آیفون و اندروید را با باتری جدید با استفاده از قطعات و دفترچه های راهنما که از منابعی مانند iFixit در دسترس است، سرویس دهد.

باتری ها حتی با استفاده کامل به مرور زمان تحلیل می روند. درک اینکه چه زمانی باتری را تعویض کنید (و چگونه این کار می تواند عملکرد را افزایش دهد) می تواند مفید باشد.

بهترین شارژرهای گوشی در سال ۲۰۲۲


شارژر USB C TECKNET 65W PD 3.0 GaN نوع C شارژر تاشو با شارژر دیواری سریع سه درگاهی سازگار با iPhone 13 Pro Max / 13 Pro / 13/13 Mini، MacBook Pro، iPad Pro، سوئیچ، Galaxy S21 / S20

آداپتور برق ۲۰ واتی USB-C اپل

شارژر دیواری ۴ پورت GaN 100 واتی Amazon Basics با ۲ درگاه USB-C (65 وات + ۱۸ وات) و ۲ درگاه USB-A (17 وات) – سفید (غیر PPS)

شارژر بی‌سیم Anker شارژر بی‌سیم ۳۱۳ (پد)، گواهی Qi 10W Max برای iPhone 12/12 Pro/12 mini/12 Pro Max، SE 2020، ۱۱، AirPods (بدون آداپتور برق متناوب، با شارژ مغناطیسی MagSafe سازگار نیست)

شارژر USB C ماشین ۴۸ واتی Super Mini AINOPE تمام فلزی آداپتور شارژر ماشین USB سریع PD & QC 3.0 دو پورت سازگار با iPhone 13 12 11 Pro Max X XR XS 8 Samsung Galaxy Note 20/10 S21/20/10 Google Pixel

ایستگاه شارژ ۱۱ پورت Texmarter با پنج USB-C PD 100W، PPS 25/45W، پنج USB-A 18W، و پایه شارژر بی سیم ۱۵W قابل جدا شدن. سازگار با مک بوک، آی پد، آیفون، سامسونگ، دل، اچ پی، یوگا…