آیا تمیز کردن صفحه گوشی می تواند پوشش ضد روغن را از بین ببرد؟


صفحه نمایش گلکسی اس 22 سامسونگ.
Framesira / Shutterstock.com

آیا می‌دانستید که روی صفحه‌نمایش گوشی شما یک «پوشش اولئوفوبیک» ویژه وجود دارد تا اثر انگشت و لکه‌ها را از بین ببرد؟ مهمتر از آن چیزی است که فکر می کنید. آیا تمیز کردن صفحه نمایش با نگرانی می تواند رنگ را پاک کند؟ بیایید در مورد آن صحبت کنیم.

رنگ ضد روغن چیست؟

این چه رنگی است که ممکن است به هر حال پاک کنید یا نزنید؟ “Oleophobic” در لغت به معنای “ترس از روغن” است، که توصیف بسیار خوبی از کاری است که رنگ مقاوم در برابر روغن انجام می دهد.

روی گوشی شما یک پوشش اولئوفوبیک برای دفع روغن روی انگشتان شما وجود دارد. پاک کردن اثر انگشت و لکه ها را آسان تر می کند و می تواند از انتقال روغن به کل صفحه جلوگیری کند.

بدون روکش، صفحه نمایش شما خیلی سریع چرب می شود و هنگام اسکرول و کشیدن آن احساس رضایت نمی کنید. در واقع، این معمولاً نشانگر خوبی برای محو شدن رنگ مقاوم در برابر روغن است. از آنجایی که تمیز نگه داشتن صفحه نمایش سخت تر می شود و وقتی انگشت خود را حرکت می دهید، کشش بیشتری احساس می کنید.

به طور خلاصه، یک پوشش اولئوفوبیک به سادگی یک پوشش پلیمری روی صفحه است که روغن را از انگشتان شما دفع می کند. این چیزی است که ممکن است متوجه آن نشوید، اما اگر متوجه نمی‌شوید، بسیار متوجه آن می‌شوید.

مربوط: رنگ ضد روغن چیست؟

آیا الکل می تواند رنگ ضد روغن را پاک کند؟

دستی که گوشی اندرویدی را با لکه هایی روی صفحه در دست گرفته است.
ThomasDeco/Shutterstock

اطلاعات ضد و نقیض زیادی در مورد ایمن ترین روش تمیز کردن صفحه نمایش گوشی وجود دارد. شاید شنیده باشید که دستمال مرطوب و پاک کننده های الکلی می توانند رنگ روغنی را پاک کنند. آیا این درسته؟

تمام صفحه های آیفون دارای روکش های مقاوم در برابر روغن هستند. در اینجا نکته رسمی اپل برای تمیز کردن صفحه نمایش آیفون است:

با استفاده از دستمال مرطوب ایزوپروپیل الکل ۷۰ درصد، اتیل الکل ۷۵ درصد یا دستمال مرطوب ضد عفونی کننده کلروکس، می توانید سطوح خارجی آیفون خود را به آرامی پاک کنید. از محصولات حاوی سفید کننده یا پراکسید هیدروژن استفاده نکنید. از خیس شدن هر روزنه ای خودداری کنید و آیفون را در هیچ ماده تمیزکننده ای غوطه ور نکنید.

توصیه سامسونگ برای دستگاه های گلکسی مشابه:

شما همچنین می توانید از یک ضد عفونی کننده مانند محلول مبتنی بر اسید هیپوکلرو (۵۰-۸۰ppm) یا محلول الکلی (بیش از ۷۰٪ اتانول یا ایزوپروپیل الکل) استفاده کنید. این محلول های مایع را مستقیماً روی دستگاه خود قرار ندهید. به جای آن باید با دقت روی یک پارچه میکروفیبر اعمال شود.

هر دو شرکت استفاده از محلول پاک کننده ایزوپروپیل الکل ۷۰% را توصیه می کنند. این با بسیاری از اطلاعاتی که در اینترنت پیدا می کنید متفاوت است، که می گوید هر چیزی بیش از ۵۰٪ الکل به رنگ آسیب می رساند. بنابراین آیا اپل و سامسونگ عمداً مردم را تحت فشار قرار می دهند تا نمایشگرهای خود را از بین ببرند یا اطلاعات آنلاین اشتباه است؟

درصد الکل فقط یک چیز است که باید در نظر گرفت. همچنین باید به تعداد دفعات استفاده از این پاک کننده ها توجه کنید. آنچه بیشتر روی رنگ تأثیر می گذارد استفاده مکرر است. حتی پاک کننده هایی با محتوای الکل کم به مرور زمان پوشش مقاوم در برابر روغن را از بین می برند

“اغلب” چیست؟ برای شروع، احتمالاً نباید تلفن خود را چندین بار در روز یا حتی روزانه با الکل پاک کنید. صابون معمولی نیز خوب عمل می کند و ساینده نیست. دستمال های الکلی را برای تمیز کردن عمیق هر از گاهی نگه دارید.

آیا می توانم رنگ ضد روغن را بازیابی کنم؟

یک پارچه میکروفایبر آبی در کنار آیفون قرار داده شده است.
تیم بروکس

تمیز کردن وسواس‌آمیز صفحه‌نمایش می‌تواند پوشش مقاوم در برابر روغن را سریع‌تر تخریب کند، اما در طول زمان با استفاده منظم نیز به آرامی محو می‌شود. خوشبختانه، امکان استفاده مجدد از رنگ مقاوم در برابر روغن وجود دارد، اگرچه به خوبی رنگ کارخانه نخواهد بود.

ساده ترین راه خرید محافظ صفحه نمایش شیشه ای است. اینها معمولاً با یک پوشش اولئوفوبیک از قبل اعمال شده ارائه می شوند و به راحتی نصب می شوند. هنگامی که پوشش دوباره از بین رفت، به سادگی یک محافظ صفحه نمایش جدید اعمال کنید.

اگر محافظ صفحه مورد استفاده شما نیست، می‌توانید مسیر خود را انجام دهید و از یک پوشش اولئوفوبیک پس از فروش استفاده کنید. می توانید یک کیت حاوی رنگ به صورت مایع و یک تکه پارچه تهیه کنید. معمولاً مایع را روی یک صفحه می‌مالید، آن را به طور یکنواخت پخش می‌کنید، اجازه می‌دهید خشک شود و سپس یک لایه دیگر بمالید. در اینجا نحوه اعمال آن آمده است.

بهترین کیت نقاشی اولئوفوبیک DIY

یکی از مواردی که در مورد کیت های پس از فروش باید به آن توجه کرد این است که آنها به اندازه پوشش مقاوم در برابر روغن که در هنگام تولید تلفن شما اعمال شده است، بادوام نیستند. پس از از بین رفتن آن، معمولاً پس از یک سال یا بیشتر، باید دوباره درخواست دهید.

مربوط: آیا گوشی هوشمند شما واقعاً به محافظ صفحه نیاز دارد؟

داوری

بیایید به سوال مطرح شده در عنوان برگردیم: آیا تمیز کردن صفحه نمایش گوشی می تواند به پوشش اولئوفوبیک آسیب برساند؟ پاسخ کوتاه این است که بله، می‌تواند – اما لمس کردن تلفن هر روز لایه بیرونی را نیز از بین می‌برد. پوشش مقاوم در برابر روغن گوشی شما برای همیشه دوام نمی آورد، مهم نیست که چه باشد.

با این حال، تمیز کردن وسواس الکلی می تواند این روند را تسریع کند. اگر همیشه این کار را انجام ندهید، نباید تأثیر زیادی را متوجه شوید. تمیز کردن گوشی مهم است، اما در این کار زیاده روی نکنید.

مربوط: چگونه گوشی هوشمند خود را ضد عفونی کنیم