آیا تلخی خطرناک است؟ علائم چیست؟


دهان تلخ می تواند به دلایل مختلف رخ دهد ، از مشکلات ساده مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تا مشکلات جدی تر مانند عفونت های قارچی یا رفلاکس اسید. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث ایجاد تلخی در دهان برای چند دقیقه تا چند ساعت شود. تلخی دهان معمولاً پس از مصرف غذاهای دیگر ، نوشیدن آب یا مسواک زدن برطرف می شود.

اما اگر اغلب دهان شما درد می کند یا سابقه طولانی دارید ، توصیه می کنیم به پزشک عمومی یا متخصص گوارش مراجعه کنید تا از بیماری ای که باعث آن شده است مطلع شوید. و در صورت لزوم ، درمان را شروع کنید.

علت ایجاد تلخی در دهان چیست؟

1- رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

این شایع ترین علت طعم تلخ در دهان است ، به ویژه هنگام بیدار شدن از خواب. تلخی بعد از بیدار شدن در دهان ناشی از تجمع بزاق و باکتری روی زبان ، دندان ها و لثه است که باعث بوی بد دهان نیز می شود.

برای حل مشکل چه می توان کرد: حداقل دوبار در روز مسواک بزنید ، یکبار بعد از بیدار شدن و یک بار قبل از خواب. مسواک زدن زبان نیز بسیار مهم است زیرا باکتری ها و سلول های مرده روی زبان تجمع کرده و لایه ای تشکیل می دهند.

2- آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضدافسردگی

برخی از داروها پس از بلع و جذب بدن وارد بزاق دهان می شوند و طعم دهان را تلخ می کنند. آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها یا داروهای نقرس مانند آلوپورینول و لیتیوم یا برخی داروهای قلبی می توانند باعث تلخی دهان شوند.

افرادی که داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند ممکن است بیش از هر زمان دیگری خشکی دهان داشته باشند که می تواند طعم دهان آنها را تغییر دهد.

برای حل مشکل چه می توان کرد: تلخی دهان معمولاً پس از چند روز برطرف می شود. اما اگر این مشکل همچنان ادامه دارد یا برای شما ناراحت کننده است ، توصیه می کنیم با پزشک خود مشورت کنید تا این داروها را با داروهای دیگری که باعث تلخی دهان شما نمی شوند جایگزین کند.

3- بارداری

دیسگوزیا که به عنوان طعم فلزی در دهان نیز شناخته می شود ، یکی از شایع ترین علائم در بسیاری از زنان در سه ماهه اول بارداری به دلیل تغییرات هورمونی است. این تغییر معمولاً چند روز طول می کشد و سپس خود به خود برطرف می شود.

به همین دلیل است که زنان باردار ممکن است احساس کنند که سکه در دهانشان طعم سکه دارد یا پس از نوشیدن آب طعم فلزی در دهان خود دارند.

برای حل مشکل چه می توان کرد: اگر لیموناد می نوشید یا بستنی لیمویی می کشید ، طعم تلخ دهان شما از بین می رود.

علائم اولیه و ثانویه سرطان دهان ، پیشگیری ، روش های درمانی و نکات

4- مکمل های ویتامین

برخی مکمل های ویتامین که حاوی مقادیر زیادی مواد فلزی مانند روی ، مس ، آهن یا کروم هستند نیز می توانند باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شوند. این عارضه جانبی بسیار شایع است و معمولاً زمانی رخ می دهد که مکمل غذایی به طور کامل جذب بدن شود.

برای حل مشکل چه می توان کرد: توصیه می کنیم چند دقیقه منتظر بمانید تا بدن شما مکمل را جذب کند. اگر تلخی دهان شما بسیار شدید یا مکرر است ، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم دوز مکمل ها را کاهش داده یا تنظیم کند.

5- رفلاکس معده

رفلاکس معده زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری باز می گردد. در این حالت ، وقتی معده شروع به هضم غذا می کند ، اسید معده وارد دهان می شود و آن را تلخ می کند.

برای حل مشکل چه می توان کرد: از غذاهایی که بسیار چرب هستند یا هضم آنها سخت است خودداری کنید زیرا می توانند اسید معده را افزایش دهند. علاوه بر این ، پرهیز از پرخوری بسیار مهم است زیرا روند هضم معده را پیچیده می کند.

6- مشکلات کبدی

هنگامی که کبد به درستی کار نمی کند ، مقادیر زیادی آمونیاک در بدن تجمع می یابد. آمونیاک یک ماده سمی است که معمولاً توسط کبد به اوره تبدیل شده و از طریق ادرار دفع می شود. این افزایش میزان آمونیاک به دلیل عملکرد ضعیف کبد باعث تغییر طعم دهان می شود و طعمی شبیه ماهی یا پیاز در دهان ایجاد می کند.

برای حل مشکل چه می توان کرد: مشکلات کبدی معمولاً با علائم دیگری مانند ضعف یا خستگی همراه است. بنابراین ، اگر مشکوک به بیماری کبدی هستید ، توصیه می کنیم برای تایید تشخیص و شروع درمان از متخصص کبد کمک بگیرید.

بهداشت دهان و دندان: اطلاعات مهم

7- عفونت های تنفسی

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ، رینیت ، سینوزیت یا لوزه نیز می تواند به دلیل موادی که توسط باکتری ها ایجاد می شود باعث ایجاد تلخی در دهان شود.

برای حل مشکل چه می توان کرد: نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز مهم است زیرا این کار به کاهش طعم تلخ دهان و بهبود سریع آن کمک می کند. با این حال ، توصیه می کنیم برای تعیین علت دقیق و شروع درمان مناسب برای پزشک ، به پزشک عمومی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید