آیا برای تولد یک کودک آماده هستید؟


ارسال شده: 22 اکتبر 1400

تغییرات پس از زایمان

پدر و مادر شدن یک فرآیند استرس زا است. با تولد نوزاد ، زندگی بر همه جنبه ها تأثیر می گذارد ، نیازهای شما (جسمی و روانی) و انتظاراتی که بر آنها تکیه می کنید یا نیستید مانند قبل است ، یا هیچ کدام قبلاً تجربه نشده است. بنابراین ، تعجب آور نیست که روابط زوجین نیز پس از تولد فرزند به طور طبیعی تغییر کند.

از دوران کودکی ، این پیام ضمنی را از اطرافیان دریافت کرده ایم که با به دنیا آمدن فرزند ، زندگی با ورود همه مشکلات به یکباره شیرین و زیبا می شود ، گویی کودک مانند کلید است. اما تحقیقات نشان می دهد که در دنیای شلوغ امروزی ، تولد یک کودک چالش های زیادی را به همراه دارد (حتی برای زوج هایی که قبل از تولد فرزندشان رابطه خوبی داشتند) ، که در صورت عدم آگاهی ، آمادگی و آموزش در این زمینه ، حضور کودک کوتاه مدت و حتی بلند مدت است و می تواند رضایت از روابط را کاهش دهد. این امر به ویژه برای زوج هایی که فکر می کردند بچه دار شدن آنها را به هم نزدیک می کند گیج کننده و خسته کننده است. و این س arال پیش می آید که چرا والدین چنین تأثیر مهمی در ازدواج دارند؟ و چگونه می توانید در حین مراقبت از مسئولیت های والدین در ارتباط باشید؟

تغییر و اضافه شدن نقش ، خستگی مفرط ، تغییر در شکل بدن زنان به دلیل تغییرات در بارداری و زایمان ، تغییر جنسیت و هورمون ها ، بی خوابی ، افسردگی و سایر تغییرات خلقی پس از زایمان زنده نگه داشتن عشق ، اشتیاق و دشواری زندگی زوجین در روابط به با تعهد به رفتارها و فعالیتهای خاص ، زوجین می توانند از روابط خود مراقبت کرده و از بحث های زیاد خودداری کنند. در این دیدگاه ، تمرکز اول بر رفتارهای کوچک و مثبت است ، نه تمرکز بر رفتارهای مشکل ساز و حذف آنها. زیرا رفتارهای به ظاهر ریز اما مستمر باعث ایجاد عشق ، شادی ، شادی ، رضایت در یک رابطه می شود و از طرف دیگر ، احساس قدردانی را نیز برمی انگیزد. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع روند آماده شدن برای میانجیگری انجام دهید.

پذیرش تغییرات در زندگی

یکی از اولین قدم ها این است که بپذیریم با تولد یک کودک ، سازمان زندگی تغییر می کند و وضعیت مانند قبل نیست. بنابراین بهتر است گذشته و حال را با هم مقایسه نکنیم و واقع بینانه انتظارات خود را بر اساس امکانات حال و به دور از کلیشه های فرهنگی تعریف کنیم.

کارها را تقسیم کنید

بسیار مهم است که بین کارها و وظایف کودکان بین دو نفر تقسیم عادلانه انجام شود. با توجه به این که مادر مسئولیت های بیشتری پس از تولد نوزاد دارد ، همدلی ، حمایت شرکت و همسر و تمرکز بر تعیین نقش ها می تواند نقش مهمی در جلوگیری از بحث های روزمره داشته باشد.

تولد نوزاد جدید

تولد نوزاد جدید

تعامل جفت (فرایند سازگاری)

تعامل زوجین برای حل تعارضات و روشهای حل مشکلات پس از تولد نوزاد بسیار مهم است. بهتر است زوجین قبل از تصمیم گیری برای بچه دار شدن روش های تعامل خود را در نظر بگیرند و اگر این امر م effectiveثر نباشد ، مهارت های زناشویی را به دست می آورند تا بتوانند از طریق آموزش وارد دنیای فرزندپروری شوند.

برای تفریح ​​با دو نفر برنامه ریزی کنید

برای زوجین داشتن یک روال جدید پس از زایمان (احتمالاً بسیار متفاوت از عادات قبل از تولد کودک) و برنامه ریزی برای قرارهای زوج با کیفیت بسیار مهم است. یکی از نکاتی که توسط بسیاری از درمانگران پیشنهاد شده است این است که برنامه ای برای گذراندن زمان مشترک با زوجین تا زمانی که زمان انتظار را داشته باشند ، داشته باشید. از آنجا که برنامه ریزی این بار به دلیل تغییر در برنامه و اولویت های زوجین آسان نیست ، در اینجا تمرکز بر کیفیت است تا کمیت.

آخرین کلمه

در نهایت ، باید تاکید کرد که تربیت فرزندان یک فرایند بسیار استرس زا است و انتظارات غیرواقعی از خود و همسران ما این روند را پیچیده می کند. زوجین همیشه باید در نظر داشته باشند که کاهش روابط زناشویی در این دوران طبیعی است و گاهی اجتناب ناپذیر است و برای بهبود رابطه نیاز به رهبری هوشمند دارد. بنابراین اگر احساس ناامیدی یا ترس دارید ، در مورد احساسات خود صحبت کنید و ناامید نشوید. به این ترتیب ، می توانید دوباره نزدیک بمانید ، اما با تلاش بیشتر یا غیر این صورت. در صورت لزوم ، با مشاور یا روانشناس متخصص در این زمینه مشورت کنید.

دکتر سارا بهزادی پور

دیدگاهتان را بنویسید