آنها حشرات خانگی را نمی کشند، آنها به طرز وحشتناکی قاتل حشرات سریع هستند – LifeSavvy


خانه صدپا روی دیواری سفید.
sruilk / Shutterstock.com

اگر تا به حال با صدپا در خانه برخورد کرده اید، آن را خواهید شناخت. او لاغر، قهوه ای مایل به نقره ای و به طرز تکان دهنده ای سریع است. اولین انگیزه شما احتمالاً این است که آنها را در حین مشاهده بکشید. اما نکن! این بهترین حشره در خانه شماست. در اینجا دلیل آن است.

می دانیم، می دانیم. فوق العاده سریع و شگفت انگیز است و همینطور است اشکالات. تقریباً اولین واکنش همه افراد هنگام مواجهه با یک صدپا این است که بخواهند آنها را بکشند یا حداقل هر چه سریعتر آنها را از خانه خود بیرون کنند. اما برخلاف آنچه انتظار می رود، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آنها را به حال خود رها کنید.

صدپاهای خانگی چیست؟

خانه صدپا، رسما scutigera coleoptrataاین نام به دلیل تمایل به راه اندازی مغازه در محل سکونت انسان ها است. آنها می توانند و در بیرون زندگی می کنند، اما شرایط خانه های ما به ویژه وسوسه انگیز است.

آنها که در اصل اهل دریای مدیترانه هستند، با انسان ها اسب سواری کرده اند و در چند صد سال گذشته به آرامی تقریباً کل جهان را مستعمره کرده اند. اکنون می توانید صدپاهای خانگی را در بسیاری از اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و جنوبی و حتی در مکان هایی مانند استرالیا و نیوزلند پیدا کنید.

تشخیص صدپا آسان است، به خصوص به این دلیل که بعید است چیز دیگری که حتی از راه دور شبیه آن باشد در خانه خود داشته باشید. آنها می توانند آنقدر کوچک باشند که بدون نگاه دقیق به سختی می توان آنها را دید، اما اندازه بزرگسالان آنها ۳-۴ اینچ طول دارد.

با این حال، به دلیل پاهای چندگانه و بلندش، بزرگتر و چشمگیرتر به نظر می رسد – “ردپای” یک صدپا به لطف پاهای بلند و باریک و همچنین آنتن بسیار بلندش، بسیار بزرگتر از بدنه اصلی آن است. بدن هزارپا دارای نوارهای نقره ای مایل به قهوه ای متناوب و نوارهای زرد روشن تر است که از سر تا دم کشیده می شوند.

اگر چه در گفتن سر از دم آشتی. بخشی از ماهیت خزنده هزارپا این است که آنتن و مجموعه پایه آخر تقریباً شکل یکسانی دارند، و به شما نشان نمی دهد که وقتی با یکی از آنها روبرو می شوید می خواهید به کدام سمت بروید.

اما موفق باشید که به یکی از نزدیک نگاه کنید، مگر اینکه برای لحظه ای ثابت بمانید زیرا با سرعت فوق العاده سریع حرکت می کند. جدای از فرم بدن و رنگ متمایز آنها، مشخص ترین مشخصه سرعت فوق العاده آنهاست.

چرا باید صدپاهایم را در خانه تنها بگذارم؟

اگر از طریق یک موتور جستجو به این مقاله برخورد کردید، شانس خوبی وجود دارد که شما دو نفر در تلاش بودید بفهمید که این حشره شیطانی که با عجله از دیوار شما هجوم می‌آورد چیست و چگونه از شر آن خلاص شوید.

ما قبلاً فهمیده‌ایم که یک پسر کوچک سریع چیست، بنابراین به ما اجازه دهید که دفاع مشتاقانه‌ای انجام دهیم و آن را به حال خود رها کنیم.

صدپاهای خانگی هیچ تهدیدی برای انسان ندارند و تقریباً کاملاً بی ضرر هستند. در واقع، شما جز اینکه یکی از آن‌ها را در گوشه‌ای قرار می‌دهید و آنها را خشن می‌کنید، توسط کسی گاز نمی‌گیرید، زیرا او چیزی جز دوری از شما نمی‌خواهد. به هر حال، اگر فنی باشیم، آنها حتی نیش خود را گاز نمی گیرند: آنها با استفاده از دو ساختار کوتاه و پا مانند نزدیک دهان خود سم سبک را به طعمه خود تزریق می کنند.

واضح است که انسان ها طعمه آنها نیستند اما طعمه ترجیحی آنها دقیقاً دلیلی است که باید آنها را ترک کنید. صدپاهای خانگی نمی خواهند با شما کاری انجام دهند و هر کاری که با سایر حشرات خزنده و خزنده که در خانه شما پراکنده هستند انجام دهند.

یک صدپا خانگی مگس خانگی را می خورد.

شما ممکن است آنها را دوست نداشته باشید، اما آنها عاشق آفاتی هستند که شما از آنها متنفر هستید. AndrewASkolnick / Shutterstock.com

صدپاهای خانگی عنکبوت ها، مورچه ها، زنبورها، سوسک ها، مگس ها، پروانه ها، لاله گوش، ماهی نقره ای، موریانه ها، ساس ها، و دیگر انسانپایان اهلی و همچنین تخم ها و لاروهای همه موجودات فوق را شکار کرده و می خورند.

اگر طرفدار حشرات نیستید، از قضا بهترین کار این است که حشره‌ای را که شما را شگفت‌زده کرده است رها کنید – صدپا خانه‌ای سخت‌کوش و برق‌آب – تا عمر طولانی‌اش را در تعقیب همه حشراتی که از آنها متنفرید زندگی کنید. اجازه دادن به یک بچه هزارپا در خانه کودک به این معنی است که آنها می توانند تا هفت سال خدمات کشتار رایگان دریافت کنند!

وقتی یک خانه صدپا پیدا کردم چه باید بکنم؟

حتی اگر در حال حاضر سوار بر صدپا هستید که خانه‌تان را ترک می‌کند – چون جان ویک پاچه‌کوچولو در حال دویدن در اطراف و کشتن عنکبوت‌ها و مورچه‌ها جالب به نظر می‌رسد – احتمالاً نمی‌خواهید به رختخواب بروید و آن چیز را روی بدنتان آویزان کنید. سقف اتاق خواب این عادلانه است

در حالی که با تنها گذاشتن آنها برای فرار به تنهایی هیچ خطری نمی‌پذیرید، هم خانه‌ها، همسر یا فرزندانتان ممکن است قدردانی بی‌صدا شما را از قایق خانگی فروتن و راه‌های قاتل آن نداشته باشند. روتینی که من در خانه استفاده می کنم این است که صدپاهایم را با یک لیوان شراب به طبقه پایین می برم.

شما می توانید از هر لیوان بلندی استفاده کنید، اما لیوان شراب مخصوصاً برای بازسازی یک صدپا در خانه مناسب است. به سادگی شیشه را روی صدپا قرار دهید و منتظر بمانید تا حرکت کند و به ناچار از منحنی شیشه پیروی کنید. دیواره‌های بلند و منحنی لیوان شراب از فرار صدپا پس از ایستادن لیوان جلوگیری می‌کند و می‌توانید با کج کردن لیوان و یک کلیک کوچک آن را در جای دیگری رها کنید. در ازای اجازه دادن به او یک روز دیگر، او تمام عنکبوت های زیرزمین شما را می خورد. این یک حالت برد است!

چگونه از صدپا در خانه جلوگیری کنم؟

علیرغم دفاع پرشور ما از صدپا خانگی، می‌دانیم که یک حشره کش ممکن است از همه حشرات متنفر باشد و نخواهد هیچ یک از آنها، چه مفید و چه غیر از این، در خانه شما نباشد.

پس بیایید با واضح ترین شروع کنیم. صدپاهای خانگی در خانه شما هستند زیرا خانه شما حاوی چیزهایی است که آنها می خواهند. کشتن صدپاهای خانگی راه حل بدی است زیرا به این موضوع نمی پردازد که چرا آنها در وهله اول به خانه شما نقل مکان کرده اند. اگر آن‌ها را بکشید، خانه‌ای خواهید داشت پر از همه چیزهایی که او می‌جوید (به جز شکارچی جویدنی).

رطوبت را حذف کنید

ابتدا به مسائل مربوط به رطوبت خانه خود رسیدگی کنید. صدپاهای خانگی، مانند بسیاری از حشرات، برای تنفس صحیح به رطوبت محیطی نیاز دارند زیرا فاقد پیچیده ترین ساختارهای ریوی ما هستند. دلیل اینکه شما بیشتر احتمال دارد که صدپاهای خانگی (و بسیاری از حشرات دیگر) را در زیرزمین خود به جای اتاق زیر شیروانی خود پیدا کنید این است که شرایط مرطوب زیرزمین برای آنها عالی است.

اگر مثلاً با روشن کردن رطوبت‌گیر یا کولر، رطوبت را کاهش دهید، جذابیت خانه خود را برای صدپاهای خانگی و طعمه‌های آنها کم می‌کنید. اگر خیلی خشک است و چیزی برای خوردن وجود ندارد، آنها نمی خواهند کاری با خانه شما انجام دهند.

علاوه بر راه اندازی یک دستگاه رطوبت گیر برای خلاص شدن از شر رطوبت، در وهله اول به دنبال چیزی باشید که ممکن است رطوبت را وارد آن کند. زهکشی بد در سرتاسر خانه، گرفتگی لوله های فاضلاب، نشتی لوله کشی و فن های ضعیف یا معیوب حمام، همگی می توانند به تجمع رطوبت در خانه کمک کنند.

در حالی که در حال انجام آن هستید، به اطراف بیرونی خانه خود نگاه کنید تا مشکلات کمتر آشکاری که در تجمع رطوبت نقش دارند، پیدا کنید. سرریز شدن لوله زهکشی منبع آشکاری از آب است، اما مسائلی مانند انباشته شدن مالچ روی فونداسیون شما می تواند به رطوبت بیش از حد در خانه کمک کند. شما می خواهید آب آزادانه از خانه شما دور شود.

پر کردن شکاف ها و شکاف ها

علیرغم آنچه دانشمندان قرون وسطایی ممکن است فکر کنند، حشرات فقط از اتر بیرون نمی آیند. اگر در خانه شما صدپاهای خانگی وجود دارد، آنها (یا به هر حال پدربزرگ و مادربزرگشان!) جایی وارد شده اند. علاوه بر این، حشراتی که از آنها تغذیه می کردند نیز به جایی وارد شدند.

نه تنها اطمینان حاصل می کند که خانه شما برای قبوض آب و برق به خوبی مهر و موم شده است و رطوبت را حفظ می کند، بلکه از حشرات نیز جلوگیری می کند. بنابراین برای بررسی پنجره‌ها، درها، فونداسیون خانه‌تان، مکان‌هایی که تمام وسایل برقی در خانه هستند، جایی که دستگاه تمام می‌شود و چنین خروجی‌هایی را بررسی کنید. تقریباً در هر جایی که بدنه خانه شما وجود دارد، مانع بین داخل و خارج، هر چیزی که به آن نفوذ می کند – دریچه های خشک کن، سوراخی که سیم کابل شما سوراخ کرده است و غیره – باید مطمئن شوید که بسته است.

استخدام یک شرکت نابودسازی را در نظر بگیرید

اگر هزارپاهای خانگی و سایر آفات در خانه خود دارید، ممکن است به استخدام یک نابودگر حرفه ای فکر کنید. یک نابودگر به شما کمک می کند تا با آفات مختلف مقابله کنید و همچنین به شما کمک می کند تا خانه خود را بازرسی کنید و برای رفع هر مشکلی که ممکن است نادیده گرفته اید، پیشنهاداتی ارائه دهید.

اگر چه من این را گفتم، اما اگر احساس نمی کنید که در خانه خود مشکل آفتی دیگری دارید، جز اینکه هر از چند گاهی یک یا دو صدپا را در خانه می بینید، این را در نظر بگیرید: صدپا خانگی نابودگر شماست. اگر آنها را می بینید و به غیر از هیچ حشره دیگری، خانه شما احتمالاً در نوعی تعادل وجود دارد که در آن صدپاهای خانگی دیگر جمعیت حشرات را کنترل می کنند.

اگر مسیر نابودی را می‌روید، حتماً توصیه‌های «پل زدن شکاف‌ها و شکاف‌ها» را تجدید نظر کنید تا مطمئن شوید که شکارچیان طبیعی را در خانه‌تان از بین نمی‌برید و آن را کاملاً برای جابجایی حشرات دیگر باز نمی‌گذارید.


بالاخره این خانه شماست و اگر نمی خواهید با صدپاهایتان در آن کاری انجام دهید، این تماس شماست. اما ما امیدواریم که این فرصت را به بچه ها بدهد تا به بهترین کار خود ادامه دهند: ردیابی بقیه اشکالاتی که ترجیح می دهید با آنها مقابله نکنید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر