آماده سازی برای انتقال ایران، خودرو و سایپا آغاز شود


رئیس کمیسیون صنعت مجلس گفت: وزیر صمت از آغاز مقدمات واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی و اصلاح ساختار مدیریتی آنها خبر داد.

به گزارش «فارسی خودرو»، فاطمی امین وزیر روز پنجشنبه ۱۲ فروردین ماه در جلسه هیئت مدیره نیشابور از واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی خبر داد.

رئیس انجمن خودروسازان ۲۹ بهمن سال گذشته گفت: در دنیا ثابت شده که دولت ها تاجر خوبی نیستند و دولتی بودن به درد صنعت خودرو نمی خورد.

به گفته آقای احمد نعمت بخش، “صنعت خودرو در معرض خصوصی سازی واقعی و کنارگذاشتن کارآفرینی است، اما دولت علاقه ای به فروش سهام خود در صنعت خودرو ندارد.”

مدیرعامل سابق سایپا نیز در این خصوص گفت: دولت باید وضعیت ایران خودرو و سایپا اعم از سهامداری و زیان انباشته را ساماندهی کند و قبل از واگذاری سهام آنها در صنعت خودرو، آنها را به سوددهی برساند.

به گفته سعید مدنی، قبل از واگذاری بقیه سهام دولت در این شرکت‌ها، اصلاح ساختار سهام در دستور کار قرار گیرد، یعنی سهام خریداری شده توسط شرکت‌های زیرمجموعه سایپا و ایران خودرو تجمیع و به شرکت واگذار شود. شرکت مادر تکمیل فرآیند خصوصی سازی و واگذاری باقیمانده سهام.

با توجه به این اظهارات به نظر می رسد مشکلات و موانعی بر سر راه تبدیل خودروسازان به بخش خصوصی وجود دارد.

حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: حدود ۵ درصد از سهام ایران خودرو و ۱۷ درصد از سهام دولتی سایپا ضمانت‌نامه است و ابتدا باید این ضمانت‌نامه‌ها آزاد شود تا امکان واگذاری فراهم شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران