آب معدنی || دکتر ، اولین و بزرگترین جامعه آنلاین بیماران و پزشکان


آب معدنی از منابع طبیعی و مخازن زیرزمینی به دست می آید. این آب سرشار از مواد ضروری است و گفته می شود که دارای خواص درمانی است. این آب حاوی کلسیم ، منیزیم ، پتاسیم و سدیم است. مصرف این آب می تواند استخوان ، گوارش و سلامت قلب را افزایش داده و فشار خون را کاهش دهد. در این مقاله ، ما در مورد تفاوت بین آب معدنی و آب لوله کشی ، و همچنین مزایای بالقوه سلامتی و عوارض جانبی آب صحبت می کنیم.

آب معدنی در مقایسه با آب معمولی

این آب نسبت به آب لوله کشی اسیدی تر است و به دلیل وجود اسید کربنیک طعم ترش دارد. هر دو نوع آب حاوی مواد معدنی هستند. بر اساس شواهد موجود ، تفاوتها قابل توجه نیست.

این آب حاوی مواد معدنی اضافی (بسته به منبع آن) یا مواد محلول برای تغییر طعم آن است. مردم معتقدند که به دلیل وجود مواد معدنی دارای خواص درمانی است. به گفته سازمان غذا و دارو (FDA) ، این آب باید حداقل دارای 250 پی پی ام جامدات محلول باشد.

از پزشک خود برای مشاوره آنلاین بخواهید

مواد معدنی که اغلب در آب وجود دارد عبارتند از:

مواد معدنی فوق برای عملکردهای بدن مانند سنتز پروتئین ، تشکیل استخوان ، تشکیل غضروف و غیره ضروری هستند. عناصر کمیاب زیر برای عملکردهای بیولوژیکی خاص ، مانند سنتز هورمون ، تولید آنزیم ، پیشگیری پوسیدگی دندان سایر موارد ضروری:

 • کبالت
 • اهن
 • کروم
 • مس
 • ید
 • فلورین

بر خلاف آب شیر معمولی ، این آب معمولاً در بطری های پلاستیکی یا شیشه ای ذخیره می شود. برخی افراد آب معدنی را به دلیل ارزش درمانی آن ترجیح می دهند. با این حال ، از این آب می توان برای از بین بردن باکتری ها یا سموم استفاده کرد. مصرف روزانه این آب برای حفظ تعادل آب بدن ضروری است.

ضربه زدن

آب لوله کشی تصفیه شده و از طریق لوله ها و سیستم های نظافت به خانوارها تحویل داده می شود. آب لوله کشی قبل از ورود به خانه های تصفیه خانه تحت ضدعفونی شیمیایی قرار می گیرد. سپس آب تمیز از طریق لوله کشی زیرزمینی منتقل می شود. با این حال ، مواد معدنی موجود در آب لوله کشی می تواند باعث زنگ زدگی و آلودگی آب آشامیدنی شود. در ایالات متحده ، آب لوله کشی باید الزامات قانون آب آشامیدنی ایمن آژانس حفاظت از محیط زیست را برآورده کند. (EPA) تعیین شده است.

فواید آب معدنی برای سلامتی

آب معدنی ، فواید و عوارض آن || دکتر

مصرف آب معدنی می تواند مزایای زیادی داشته باشد ، از جمله:

منبع منیزیم

آب معدنی منبع غنی منیزیم است که نقش مهمی در تنظیم عملکردهای بدن مانند عملکرد عصب ، کنترل قند خون و کنترل فشار خون دارد. بسته به منبع ، میزان منیزیم موجود در آب معدنی ممکن است متفاوت باشد. رژیم غذایی توصیه شده (RDA) برای منیزیم به شرح زیر است:

 • 310-320 میلی گرم برای زنان بالغ
 • 400-420 میلی گرم در مردان بالغ
 • 350-400 میلی گرم در زنان در دوران بارداری
 • 310-360 میلی گرم برای زنان شیرده

کمبود منیزیم این می تواند علائمی مانند اضطراب ، تحریک پذیری ، خستگی ، ضعف عضلانی ، لرزش و سرگیجه ایجاد کند. در موارد شدید ، همچنین می تواند منجر به تشنج ، کاهش شنوایی ، میگرن ، پوکی استخوان و ضربان نامنظم قلب شود.

فشار خون پایین

آب معدنی منبع خوبی از کلسیم و منیزیم است. بنابراین ، گفته می شود که برای افرادی که مشکلات فشار خون دارند مفید است. این می تواند منجر به کمبود منیزیم و کلسیم شود فشار خون کمک. منیزیم و کلسیم به طور فعال در فرایند الکترولیتی در مغز و بدن انسان نقش دارند. این تعادل الکترولیت برای حفظ فشار خون و گردش خون ضروری است. همچنین به آبرسانی سریع کمک می کند. مطالعه ای از دانشگاه گوتنبرگ (سوئد) نشان داد که مصرف آب معدنی می تواند به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک کند.

مطالعه روی 70 فرد مبتلا به فشار خون بالا در مرزها همچنین نشان داد که مصرف 1 لیتر آب معدنی در روز فشار خون را کاهش می دهد. با این حال ، مطالعات بیشتری برای درک نقش آب معدنی در درمان فشار خون مورد نیاز است.

استخوان ها را تقویت کنید

آب معدنی ، فواید و عوارض آن || دکتر

کلسیم مهمترین ماده معدنی است که در رشد استخوان نقش دارد. کلسیم موجود در آب معدنی منبع مهمی از کلسیم است. کلسیم استخوان ها ، دندان ها و ناخن ها را تقویت می کند. مطالعه ای در زنان یائسه نشان داد که مصرف منظم آب معدنی غنی از کلسیم تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می دهد. علاوه بر این ، تنظیم هموستاز منیزیم می تواند به حفظ یکپارچگی استخوان کمک کند.

بهبود سلامت دستگاه گوارش

آب معدنی حاوی سولفات منیزیم و سولفات سدیم است که می تواند دفعات دفع و قوام مدفوع را در طول یبوست بهبود بخشد. یک مطالعه ژاپنی نشان داد که مصرف کم منیزیم با یبوست ارتباط دارد.

بهبود سلامت قلب

مطالعه شورای تحقیقات علمی اسپانیا در زنان یائسه نشان داد که این آب بی کربنات سدیم بر کلسترول و متابولیسم تریاسیل گلیسرول بعد از غذا تأثیر می گذارد. مطالعه دیگری بر روی زنان یائسه نشان داد که مصرف آب معدنی گازدار سطح کلسترول تام و کلسترول LDL را کاهش می دهد که خطر را افزایش می دهد. بیماری های قلبی عروقی کاهش می دهد. سطح منیزیم در آب آشامیدنی نیز با مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر قلب رابطه معکوس دارد. با این حال ، برای درک اینکه چگونه مصرف این آب سلامت قلب را تقویت می کند ، به مطالعات طولانی مدت بیشتری نیاز است.

تنظیم چربی بدن

آب معدنی یک مکمل ضروری بدون چربی است که مقادیر کافی مواد معدنی را برای متابولیسم چربی فراهم می کند ، که باعث تجزیه چربی می شود و برای سوزاندن لایه های چربی بدن ضروری است. بنابراین ، نوشیدن آب معدنی قبل از غذا (1.5 لیتر در روز) با رژیم کم کالری می تواند به کنترل وزن بدن کمک کند.

اکنون که همه چیز را در مورد فواید آب معدنی برای سلامتی می دانید ، بیایید فواید آن را برای پوست خود بررسی کنیم.

آیا آب معدنی برای پوست و صورت مفید است؟

آب معدنی ، فواید و عوارض آن || دکتر

این آب می تواند منبع جدیدی از ذرات دی اکسید سیلیکون باشد که برای پوست مفید است. سیلیس برای پوست عالی است. سیلیس باعث تولید کلاژن در پوست می شود. افزایش کلاژن چین و چروک ، لکه های تیره و تیرگی را کاهش می دهد. علاوه بر این ، کمبود سیلیس منجر به پیری پوست می شود. بنابراین ، این آب می تواند منبع خوبی برای سلامت پوست باشد. با این حال ، مطالعات بیشتری برای درک این مزیت آب معدنی مورد نیاز است. اگرچه این آب معمولاً برای نوشیدن بی خطر است ، اما برخی از عوارض جانبی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

آب معدنی چه عوارضی دارد؟

به طور کلی نوشیدن این آب سالم تلقی می شود. با این حال ، مصرف زیاد این آب عوارض جانبی دارد و تحقیقات بسیار کمی در این زمینه انجام شده است. بسیاری از مطالعات بر روی آب معدنی بطری شده برای انتقال مواد شیمیایی از بطری های پلاستیکی به آب متمرکز شده اند. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که میکروپلاستیک های مبتنی بر آب می توانند در بدن تجمع کرده و باعث التهاب شوند. اسید کربنیک موجود در آب معدنی گازدار می تواند باعث نفخ شود. این آب نسبت به آب لوله کشی معمولی دارای عوامل بیماری زای کمتری است. بنابراین ، ضد عفونی (برخلاف آب لوله کشی) رخ نمی دهد و حاوی باکتری است. گاهی اوقات با دی اکسید کربن ترکیب می شود.

سمیت پلاستیکی

میکروپلاستیک ها ذرات کوچکی هستند که مشکلات بالقوه سلامتی دارند. بطری های پلاستیکی حاوی بیسفنول A هستند که گفته می شود عملکرد هورمونی بدن را مختل می کند. این ذرات همچنین در غذاهای دریایی ، نوشیدنی هایی مانند آبجو و نمک سفره یافت می شوند. اگرچه میکروپلاستیک های موجود در آب بطری نگرانی ایمنی ندارند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

آسیب های دندانی

خرد کردن دندان های حکمت و راه حل ها دکتر

آب معدنی گازدار می تواند به مینای دندان آسیب برساند. بر اساس مطالعه دانشگاه بیرمنگام ، آب معدنی گازدار بیشتر از آب لوله کشی سنتی برای مینای دندان مضر است ، اما کمتر از نوشابه ها. آب گازدار نسبت به آب لوله کشی سنتی اسیدی تر است. یک مطالعه در کره نشان داد که آب گازدار تولید شده توسط کربنات سودا باعث کاهش سختی مینای دندان می شود. اما تأثیر آن کمتر از الکل بر روی دندان است.

نگرانی های زیست محیطی

آلودگی ناشی از بطری های پلاستیکی آب خطری جدی برای محیط زیست است. با این حال ، دانشمندان دریافتند که تصفیه آب لوله کشی با تجهیزات اسمز معکوس داخلی سازگارترین راه حل برای حفظ ایمنی آب است. از آنجا که تولید بطری به انرژی و مواد اولیه بیشتری نیاز دارد ، به ویژه برای بطری های آب شیشه ای ، تصفیه آب معمولی مطلوب ترین راه حل است.

اخرین حرف

آب معدنی ذاتاً سرشار از مواد معدنی است و گفته می شود که خواص درمانی زیادی دارد. با این وجود ، مطالعات محدودی برای اثبات مزایای آن در دسترس استبه نوشیدن هنوز هم ایمن تلقی می شود. از طرف دیگر ، آب معدنی فواید زیادی برای سلامتی دارد ، از بهبود تراکم استخوان گرفته تا بهبود سلامت دستگاه گوارش. با این حال ، این نیز به سمیت پلاستیک (به دلیل ریز پلاستیک در بطری) و فرسایش مینای دندان مربوط می شود.

منبع:

https://www.stylecraze.com/articles/health-benefits-of-mineral-water/

دیدگاهتان را بنویسید